Diskutime të lira - dhjetor 2018

Shkrim agresiv :hushed:

ki Muhabeti I protestave studentore me kujton vitin 1990 kur Partia e punes pas dekadash prupagande per ndertimin e parajses mbi toke u detyrua Te pranonte se kishte harxhuar 50 vite te popullit shqiptar kot .nashi sistemi pas 30 vjet rekllame reforme arsimore po detyrohet te pranoje se 4 vjet studime ne UTjane nje humbje e madhe kohe per shkak Te cilesise teper te dobet te tij .por ndersa ne 90 populli kishte qene ndrydhur kondra vullnetit Te tij ne ate sistem te rinjte shqipo me vullnet te plote vene e harxhojne kohe e para ne nje vend per te cilin jane te vetedijshem se diploma e tij eshte komplet e pavlere .ne se je nje i ri/e re me potencial ka plot mundesi nepermjet fondacioneve te ndryshme te japesh testet e te fitosh nje burse per diku jashte .vete fakti qe gjithe paria pro e kondra studenteve i kane shkolluar femijet e tyre jashte apo asnje kompani vendese apo e huaj nuk vjen ne campus te rekrutoje graduatet jane red flags qe nuk duhet humbur koha ne ate vend .

Per te barastundurat Berisha nuk ka asnjehere faj, vetem se thone pse nuk ka faj. Ai gjytyrumi i barastundur tjeter sjell kartelen, se cfare do te thote me te hajde mere vesh

Meqe donin ta dinin te barastundurat

ne shkrim e ka fjalen per pagesat per titujt doktoraturave, jo per plagjiaturat.
Shamku thote se qenka nje ligj/rregullore ku mjafton te kesh nje titull doktorature, nga e cila edhe nese pa lidhje fare me profilin e punes se titullarit, shteti prapeseprape e paguan titullarin, dhe pagesa eshte diku 100-200 mije leke.
Me kete ligj e ka debatin Shamku, i cili qenka miratuar nga maxhoranca e PDse.

Pagesa ka lidhje me plagjiaturen, sic ka edhe masivizimi.

Une di te lexoj dhe e kuptova per cfare e ka shkrimin Shamku - sidomos kur shkruhet nje nje gjuhe aq te thjeshte. Apo ti (dhe Shamku) po thua qe jane pagesat per punen kur ke doktorature eshte shkaku pse doktorantet kane kopjuar?

A di gjo se ku eshte ajo shpia ne foto? Do jet shpia e re e lalkes buze ujit.

Nga ana tjeter kot i bin ne qafe Anglise. Ne Bradford ka lezet pshemull, mund ta blesh shtepine per 10000 sterlina.

Shamku nuk po permend drejtperdrejt plagjiaturen, por po i thote PDhit keni edhe ju pjesen tuaj, ndaj mos u hiqni si te virgjer. Me PDhin eshte pak a shume si me pedagoget, qe duan t’i “bashkengjiten” protestes ose e mbeshtesin ate, kur protesta drejtohet edhe kur tyre dhe jane edhe ata pjese dhe shkaktare e problemit. Por kjo pagesa qe thote Shamku, e beri doktoraturen edhe me te lakmuar e me te kerkuar, oburra te behemi te gjithe doktore, dhe masivizimi i doktoratures ndikoi e ndihmoi edhe ne masivizimin e plagjiatures.

99% te doktoraturave Shqiptare nuk bejne as per leter higjenike; as ne ato rastet ekstreme, kur te ka marre shpurtha shalet ne nje xhungel vetem me peme fiqsh psh.

Fotos ia kishin futur kot besoj, po une per vete jam dakord qe ne Shqiperi shtepite nuk jane te shtrenjta. Tani ne bregdet e bregliqen mbase nuk e blen dot, shume shume ne breglum, se te ngrene zgupthi cakenjte, si ata te gjirit te Lalezit, po nje shtepi te hajrit e me cmim te pranueshem e gjen. Une u entuziazmova ne fakt, se nje dite me pare kisha pare nje liste te 25 vendeve ku jetohet me mira dhe me lire, dhe nuk e gjeta Shqiperine. Keshtu jam zhgenjyer dhe here te tjera. Shyqyr kete here me ne fund pashe Albania.

Mendoj se ja kane fut kot ne fakt. Duhen masazhu kriteret e listes e ajo duhet titullu vendet me te lira ku te huajt mund te blejne shpi, por vendasit jo.

Lista koti gjithsesi; nje shtepi me standarte perendimore ne Vietnam pshemull, bo te pakten USD 300k.

1 Like

Hallall Tobleroni…

Hallall Tirana:

Lista eshte hartuar nga kendveshtrimi i amerikaneve. Sigurisht vendesit kane veshtiresi te blejne kudo. Edhe ne Kamboxhia, qe eshte me e lire, vendesit nuk blejne dot.

Sulme terroriste ne shqiperi ?!!edhe thone pastaj qe nuku bie rrufeja ne hale :blush:keto sulmet terroriste i zbuloi shik qe publikon listen e agjenteve .

Si mekembesi i Shkabes qe jam

Mexico sikur do paguante per murin :blush:
https://www.yahoo.com/news/us-pledges-5-8b-aid-centam-4-8b-183643404.html

Shume mire qe ia puth Shqiperia b**** Amerikes, por kam kureshtje, ne cfare konsistoka kjo tentative terrorizmi? Thjesht do te cuditesha qe kush do te interesohej (le pastaj te kryente akt terrorizmi) per Shqiperine e vogel.

do vinin bomba gjate ndeshjes me izraelin, jo ndaj shqiptareve
informacionin shqiperise ia ka dhene inteligjenca izraelite
dhe shtytjen per te marre masa ia ka dhene SHBA
Seriozisht, me mire mos vije me Izraeli te luaje ketu se cdo here te can trapin, bllokohen rruget dhe nuk lejohen tifozet, a thua ti se kush erdhi