Diskutime të Lira - Gusht 2018

Problemi themelor i fatkeqesise shqiptare eshte se banohet nga shqiptaret :blush:
http://www.panorama.com.al/na-shpeto-o-zot-nga-njeri-tjetri/

Damn filluan mass shooters made in Albania

Thoughts and prayers tani se s’ke c’thua me. Heret a vone do ndodhnin dhe keto ne Shqiperi si cdo gje tjeter.

Ku janë ata, sipas të cileve Trump e do shume më teper Kosoven se Obama??

:thinking:

Hashim Thaçi nuk ka pse e merr përispër këtë histori i vetëm, dhe aq më tepër kur aleati kryesor i historisë së Kosovës, SHBA, është siç thonë shumë analistë amerikanë, në një karrige në radhë të dytë, në gjërat që po ndodhin në Ballkan.

Problemi është se procesi po përballet jo me ndonjë interes të Sorosit, as me ndonjë interes real amerikan, por me mungesën e interesit të administratës së Trumpit dhe lehtësinë e rrezikshme të soditjes së kësaj situate.

Kjo është një arsye shumë më e fortë për të ndalur dhe për të qëndruar këtu. Ky proces mund të anullojë jo vetëm perspektivën europiane të rajonit dhe shqiptarëve, por dhe t’i japë dorë ekspasionit rus në rajon, duke dalë Rusia në karrigen e parë të bisedimeve.

Gjithçka që ka ndodhur deri më sot në Ballkan dhe çdo progres i bërë, është bazuar tek shpresa se po shkojmë në Perëndim. Kjo përpjekje na çon drejt shteteve etnike, drejt një historie të vjetër, të njohur dhe të dështuar. Tek lufta!

1 Like

Pyetja eshte shtruar gabim, duhet pyetur ndryshe:

Cili prej Trump dhe Obama, don me teper dafllakun apo Kosoven?

Je tu fol per dashuri, o tunxh.

P.S.
a t’ka rrokë zori i kardesh taip erdoganit qe po i shkon lira e turqia per lesh? dmth kardeshi i edi rames thaqit e i vucicit s’po i gjen qare vetes nga goditjet e trump administrates.

Nejse, e paq me jete te gjate treshen putin-sorros-erdogan

Flasim flasim, skeni pa gjo akoma

Vetem per tekste shkollore
A mund ti ndihmojme ne si diaspore

Doren ne zemer, kur s’jeni perzi “ju”, shume ma mirë i ka pase punet Presheva.

Mjaftuan disa puthje e perqafime rama-vucic qe serbet te kene dore te lire ne zullumin dhe zbrazjen e heshtur te Lugines se Presheves.

Ahahaha pse mo, ti ke qene ë? Të kisha harruar në fakt :grinning:

Hajt mos u merzit po he. Të fala John Boltonit

“Blagojevich was born in Chicago, Illinois, the second of two children.[5] His father, Radislav, was an immigrant steel plant laborer from a village near Kragujevac, Serbia.[6] His mother, Mila Govedarica, is a Bosnian Serb originally from Gacko, Bosnia and Herzegovina.[7] His parents moved to Chicago in 1947.”

imagehttp://stevecotler.com/tales/wp-content/uploads/2009/07/blago-obama2.jpg

Edhe njehere diaspora,
Vetem per tekste shkollore, a mund te ndihmohen e t’u zgjidhet sadopak nga ne kjo mungese

Tepke si jaret shkodrane .une kujtova se kendon bujar qamili :blush: nje mut jane gjithe ballkanasit .

Të rinjtë recitojnë poezitë e Rilindasve e burrat mbajnë radhë për të folur mbi lavdinë e popullit shqiptar ndër shekuj.:joy:
Keta menojne se nen autoritetin shqiptar behet qejf I madh.

jepu lirine per gjuhen dhe historine e tyre fillimisht, te tjerat pastaj si cdo vend tjeter, alba
Ata e dine se ne jeten e tyre pak gjasa ka qe te jene ndonjehere si ne shqiptaret e tjere (qe gjuajme shqelma ndaj gjuhes, vendit, historise e mundesive qe burojne nga statusi si komb i vecante, i pavarur)

Ata kane dike tjeter mbi koke, serbine, qe ben rracizem me ta pikerisht prej diversitetit te tyre si shqiptare.
Ne fakt, rracizem eshte vuajtje e nivelit me te ulet se c’ndodh realisht me ta, e qe eshte pastrim etnik.

2 Likes

Diaspora jo. Ministria shqiptare e diaspores po. Ose ndonje organizate si Germin.

C’lidhje ka Blagojevici? Blagojevici ra ne burg ne kohe te Obames.