Diskutime te lira - Gusht 2019

Bota gjithmone keshtu ka qene .nje duality midis se mires e te Keqes ,diturise e injorances,skamjes e pasurise.keshtu edhe Franca apo bota e sotme .

It was the best of times, it was the worst of times, it was the age of wisdom, it was the age of foolishness, it was the epoch of belief, it was the epoch of incredulity, it was the season of light, it was the season of darkness, it was the spring of hope, it was the winter of despair.

Charles Dickens, [A Tale of Two Cities

se si ka qene e si eshte bota e kemi diskutuar disa here si teme, e une nuk kam nge te perseris gjithnje te njejten gje si papagallo, sepse behem i merzitshem edhe per veten.

Meqe e permene çarlin, kape kte, meqe edhe un e kam pas kujtu per burre te mire:

Situate e trishtë që mbretëron në Francë nuk është edhe aq e ndryshme nga ajo e shumë vendeve të tjera europiane. Disa javë më parë, një kardinal afrikan, Robert Sarah, ka botuar një libër të titulluar Le soir approche et déjà le jour baisse (Afrohet mbrëmja dhe dita tashmë i drejtohet rënies). “Në rrënjën e rënies së Perëndimit”, shkruan ai, “ka një krizë kulturore dhe identiteti. Perëndimi nuk e di më se kush është, pasi nuk e di dhe nuk dëshiron ta mësojë se kush e ka formuar, kush e ka përbërë, si ka qenë dhe si është. (…) Kjo vetëasfiksi të çon natyrshëm në një dekadencë që i hap rrugën qytetërimeve të reja barbare”.
Kjo është saktësisht ajo që po ndodh në Francë dhe në Europë.

Vlera e nje shkrimi eshte subjektive, per me teper qe kush do qe te diskutoje, diskuton, kudo te jete shkrimi, e per nje me teper tjeter, moderatoret vete kur e kane pare te arsyeshme, e kane nxjerre vete ndonje link si teme me vete. Ose meqe t’u paska dukur kaq i vlefshem, e nxirrje vete, nuk me cenoje mua te drejten e autorit.

eshte ndryshe kur linkohet, e ndryshe kur del teme me vete.

e kush jane keto moderatore qe shofin gjera te arsyeshme? Vetem e arsyetueshmja gjembi ka ngel per te treguar qe eshte mike me mu, aq shume mike imja sa heq komentet e mia e le komentet e kokloqeve qe zbulojne fuksa, pedofile dhe hajdute ne Peshk.

Aq shume mike e kam gjembin e arsyeshme sa dy tema-propozime te mia te fundit nuk i ka pare te arsyeshme t’i botoje.

Alba, meqe thu se kohet jane njesoj sipas Charles Dickensit dhe Charles Darvinit, ka ndodh ndonje e ngjashme me kete ne kohe te Çarlit?

Kjo ishte e pakonceptueshme si ndodhi edhe ne kohen e komunizmit qe ishte per vete nje regres cilesor ne histori. Merre me mend ku kemi arritur. Avokatura e pandergjegjshme e jote dhe e Çarlit, eshte vete deshmi se ku kemi arrit.

Brockulla! Komunizmi ishte si shpirt!

Tragjike! Nje gje nuk e kuptoj nga ana ligjore apo dhe morale. Ky instituti a ka mundesi ti ndjeke penalisht dy hetuesit? Derisa kane ne dore dosjen e inxhinjerit a eshte e mundur te ngrihet akuze per perdhunim me pasoje vdekjen e dy te pafajshmeve? Po nga ana morale a eshte e mundur te botohen emrat e pergjegjesve?
E them kete sepse degjojme shume temerre por gjithmone ( ose pjesa me e madhe) ata qe i kane kryer jane anonime ndersa viktimat kane emer!

1 Like

Mos! Menduam se kishim ndonje shprese per me mire por aha…

1 Like

Kur nuk t’i paskan pranuar ty qe je figure, lere pastaj mua qe jam askushi. Nuk e di a te ka qelluar te ta dhine gocat ne rini kur u ke propozuar, po mua me ka qelluar nja dy here (me ka qelluar kaq pak, se edhe kam propozuar pak, kam qene I turpshem). Pesha e dhimbjes se deshtimit eshte shume me e rende so ajo e gezimit te triumfit, e thone edhe psikologet.

mu nuk me kane pranu femrat se jam figure fuksi. Un po pata mundesi i kap me zor.

por ty te pranojne se je si pune disidenti, kur i pranojne kapo boles duke i botuar tema, e pse te mos te pranojne ty qe je diçka me teper se kapo bole?

E pse qenkam me teper se Kapo bolja. Thjesht jam nje bole qe trokellin here majtas here djathtas, ndryshe nga Grande Kapo, qe nuk lekundet nga istikami.

nuk eshte pune istikami, eshte pune stili. Je shume me fin se kapo bolja, ke me stil.

Me 99% shancet jane qe kellirat e asaj kohe i ke te PD-hi. Nese po i hane krimbat, ke femijet e tyre te PD-hi. Tufa Tufa psh shkonte shume mire me zedhenesin politik te PD-hit, babai i te cilit mori ne qafe sa e sa jete njerezish.

Ca bohet ndonje gje me Sonila Mecon? U merzit shume tani qe u pezullua ai $110 milioneshi per Bexhetin?

Jam shume dakort me ty. Nuk e kuptoj pse tregohet vetem krimi dhe jo kriminelet.

Per ate nuk kam asnji dyshim, vete intriganti #1 , komunisti i pakorruptueshem, ay qe dilte vete deshmitar ndaj te tjereve u be kryetar i partise se pdh-it. Meqenese shoket demokrat te i kane qejf keto demaskimet familjare, shiko ke kane vene sekretar te çeta e çetnikve…djalin e rezidentit te UDB-se, dopio agjentit. Ay qe per te mbuluar “njollen” ne biografi i sherbeu me besnikeri si gjykates sistemit qe urren kapua.
Kapo te hengert tënja e ke te keqen brënda!
Ata qe kishin ndyer duart gjate rregjimit te shkuar e bene si minjte kur mbytet vapori! Ishin te paret qe kthyen xhaketen dhe u bene denoncuesit me egjer te sistemit.

1 Like

Nuk e njoh gazetaren (kuptoj qe eshte pro PD lol, dmth fajin e ka te lindur :stuck_out_tongue: )por Becchetti sikur fitoi gjyqin dhe anullimi per ekzekutimin e vendimit raportohet te jete i perkohshem, jo?

Liri tregu (qeveria eshte sjellur si qeveri prej Azise apo republikave te bananeve duke e mbyllur ne ate fare feje kanalin) eshte dhe nuk do te cuditesha qe do te merzitej.