Diskutime te lira - Gusht 2020

do te arrij te zhduk edhe Stalker nga Peshku, ja do te shoç!

Gjembi, zhduke Pjerin nga Peshku se te ka share me llafe banale!

Procesi ying-yang.Keta luftuan te behen te pavarur dikur , tani iu thone ish kolonialisteve :hajdeni te na qeverisni .franca besoj do thote :ikni se kam hallet e mia .
http://www.gazetadita.al/mijera-libaneze-nenshkruajne-peticion-qe-vendi-i-tyre-te-merret-nen-kontroll-nga-franca/

eshte e njejta gje me ne fuksat qe plasem duke i thene UDB-se: hajde na qeverisni vendin, ndersa UDB-ja jugosllave thote:

ikni pirdhuni ju me gjithe kosovare tuaj se kam hallet e mia!

e te menosh se te gjitha keto jane shkruar e parashikuar një më një nga Pjer Thomas ne librin e tij Vizione te Qarta, qe fatkeqsisht nuk e ka lexuar njeri, bile as vete autori.

Te jesh vend i pavarur do te thote te marresh pergjegjesi mbi vete jo vetem qeveria por edhe qytetaret.Shumica e popujve sidomos lindoret i duan te mirat e demokracise europiane por presin qe dikush t’ua serviri ne sini ergjendi .Ne rusi nje pjese e popullit iu qan zemra per periudhen e komunizmit per faktin se nuk kishin pergjegjesi per marrjen e vendimeve te jetes se tyre e nese gjerat shkonin keq fajesonin fatin e keq apo dike tjeter e jo veten e tyre .

Problemi eshte se njerzve, edhe qeveritareve qe njerez jane, nuk ju merret vesh se çfar duan. Nese njeriu eshte ne kaos, dhe aq me teper sot kur mbizoteron moda e kaosit ne kulture-propagande “çdonjoni ka mendimet e veta mer jau!”, çfar pret nga ruset apo libanezet, apo amerikanet qe njerez jane ne fund te fundit? Nostalgjiket e sotem ruse te pushtetit te sovjeteve, atebote ankoheshin qe shteti sovjetik ja bente rrupi supi.

Eshte ky problemi, sidomos nè gjendjen e sotme te mbas karantines kur sapo ka filluar te ndihet efekti i krizes ekonomike qe do jete katastrofike nese nuk do te krijohet nje strukture planetare ndersjellese-ndermarrese qe te udheheqe edhe francezet vete qe jane futja pordhes duke pa filmat e Stalker. Ne fakt po ndodh e kunderta, organizmat nderkombetare jane te ngordhura, Amerika nuk e do me poziten komanduese sepse vetem harxhon para dhe energji dhe perfton vetem urrejtje nga te gjithe, Kina nuk eshte e besueshme, Rusia shef vetem punen e saj si ne kohe te careve, te tjeret jane koqepordha demokrate me keq se ne qe akoma merremi me dosjet e UDB-se dhe me dava katunaresh si Koliqi dhe Camaj.

Arben Bajos i mungoi gjaku në sistemin e shpartalluar mjekësor

Skulptori i njohur Arben Bajo nuk e ka fituar betejën me COVID-19. Lajmi i trishtë është dhënë nga miqtë e tij në rrjetet sociale.

Artisti Arben Bajo ndodhej i intubuar në Spitalin Infektiv. Dje, miqtë bënë thirrje urgjente për gjak të grupit A negativ, të dikujt që e kishte kaluar koronavirusin
Arben Bajo ishte skulptor dhe pedagog te Akademia e Arteve, ndërsa ishin kolegët dhe studentët e tij që bënë apel për ta ndihmuar.

Pas vdekjes së tij reagoi edhe analisti Enton Abilekaj. Ai thumbon ata që hiqeshin si miq të tij dhe që reaguan pas vdekjes. Mes tyre ishte edhe kryeministri Edi Rama.

“Ishte ndër skulptorët më të mirë, jo ndër 122 deputetët që votojnë sipas urdhrit, jo ndër 200 biznesmenët më të mëdhenj, po ndër 2-3 skulptorët më të mirë të një vendi që artet figurative, i ka lënë në derexhenë e përfaqësimit nga një ish-piktor që iu dorëzua politikës pas përpjekjeve të dështuara për t’ia dalë jetesës së denjë me artin.

Arben Bajo ia doli me dinjitet, me sukses ndërkombëtar, nuk u dorëzua. Ishte pasuri e rrallë, që si gjithë pasuritë e rralla të vendit, frymore ose jo, lihen në mëshirë të fatit, që në 108 vitet e fundit (dhe të parat) ka qenë i keq për Shqipërinë.

Arben Bajo nuk ia doli ama të merrte statusin e deputetit që çohet në Turqi për t’u kuruar, as fatin e biznesmenit që shkon në Austri, as fatin e drejtorit që shkon në Gjermani. Ai pati fatin-fatal të çdo shqiptari dhe u nda nga jeta për 10 ditë.

Arben Bajo nuk ia doli të ishte i privilegjuari në një regjim që është ngritur mbi korrupsionin dhe servilizmin dhe si rrjedhim u shërben atyre. Ai nuk diti të përshtatej në një vend ku hijet janë më të gjata se njerëzit dhe iku atje ku dielli nuk perëndon.

Ata që shtireshin si miqtë e tij dhe e lanë të dergjej pa shpresë në shtratin e vdekjes, nuk ngurrojnë të bëjnë requieme, nuk ndihen në faj, sepse nuk ndjejnë asgjë për askënd. Sikur të heshtnin do ta nderonin kujtimin e artistit që iku, sikur të heshtnin, të paktën nuk do na kujtonin përgjegjësinë e tyre,”

1 Like

Frrok Çupit: Fëlliqësirë mediatike e UDB, nga helmi do mbytesh

Zëdhënësi i Presidentit Meta, Tedi Blushi, i është përgjigjur gazetarit Frrok Çupi, pas shkrimit të këtij të fundit në portalin e Fred Pezës, ku akuzonte këshilltarët e Presidentit Meta se kastile kanë publikuar poezitë e Havzi Nelës, poetit të varur me firmën edhe të Kristaq Ramës, babait të Edi Ramës, pikërisht në ditët e fundit të nënës së tij që ndërroi jetë disa ditë më parë.

Blushi e quan një fëlliqësirë mediatike në shërbim të kahmotshëm të UDB-së, gazetarin Çupi, i cili sipas tij mastron qëllimisht opinionin publik me farsa të tilla.
‘Një fëlliqësirë mediatike në shërbim të kahmotshëm të UDB-së, mashtron opinionin publik duke shpikur këshilltarë të Presidentit që nuk ekzistojnë, që gjoja sipas tij kanë bërë publikimin e papërshtatshëm të poezive të poetëve të dënuar në komunizëm për fjalën e lirë. Mjerim për këdo që përzgjedh llumin e llumit të UDB-së për sajesa ordinere mediatike! Kush vjell helm, nga helmi mbytet!’

1 Like

çfar beje ti ne automobillin e llegates jugosllave!?

image

Cudi o Kapo se tani dhe fshataret e humbur po I bejne derman vetes duke u kuruar jashte shtetit .Gegeja hoqi gurin e veshkave tek nipi me Selanik .Daiu beri operacion mesin tek kushua me Parma .Djali I halles operacion zemre djalit mik pas miku fondacion pas fondacioni ne Gjermani .kuptohet para COVID 19 .Ne spital ne shqiperi perfundon vetem ndonje I shuar me mavri qe I eshte merzitur jeta apo qe familja ka vendosur ta heqe qafe.

1 Like

Gazetari tregon dokumentin në Arkivin e Shtetit: Edi ka edhe një vëlla në Rusi nga Kristaqi

Gazetari Artur Çani tregon për deklaratën që gjendet në Arkivin e Shtetit të lëshuar nga Kristaq Rama kur është pranuar në Kuvendin Popullor, në të cilën ka deklaruar se ka qenë i martuar në Rusi dhe ka patur një djalë, përveç dy të tjerëve pas martesës të dytë me Aneta Kolekën, mbesën e Spiro Kolekës.

Deklarata e plotë:

Për të gjetur se kush është më afër rusëve nuk duhet të nisemi nga faktorë të jashtëm. Nëse shohim se u paguan 80 e ca mi dollarë për të dalë në foto me Obamën si çift gay.

Të thuash që Basha do të destabilizojë Shqipërinë

Unë mendoj se Shqipërinë shumë më tepër e destabilizon kokaina, marijuana.

Nuk mund të them që Rama meqë ka një vëlla rus është më afër rusëve se Basha. Kristaq Rama ka një fëmijë në Rusi.

Nëse dokumentet e Partisë së Punës quhen reale merrni dhe lexonin deklaratën e Kristaq Ramës që ka deklaruar se ka qenë i martuar me një ruse dhe ka pasur një djalë.

Por kjo nuk do të thotë se Rama ka lidhje me rusët. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nuk keni pune tjeter apo ide te reja dhe merreni me ke ka bere seks Kristaq Rama. A pika e opozites.

https://www.washingtonpost.com/weather/2020/08/10/perseid-meteor-shower-best-night/

na i shjego me dy llafe, korriku, perse bohet fjale,

ta shpjegoj une me 3 llafe:

2 bolet e Marlonit

10 gusht nate e Shen Lorencit bien yjet

1234567890