Diskutime të lira - Gusht 2022

Cakto nje vije ku nuk lejohen skafet .monitoroje nga nje skaf i policise .beje me ligj kush kapet brenda saj i sekuestrohet skafi plus gjobe dhe me rendesishmja zbatoje ligjin .Shqiieria eshte nje bythe vend me vetem 400 km vije bregdetare .9 vjet pushtet hala s’kane mundur si te monitorijne bregdetin ndersa turizmi supizohet te jete defe kryesore e ekonomise .

A po shënon Shqipëria një vit të mbarë turistik?!

po po mos e diskuto!

90% e shqiptareve qe une njoh, po preferojne gjithnje e me shume te ikin jashte Shqiperise per pushime pikerisht per kete mungese rregullash qe sjellin keto rreziqe, plus cmimeve stratosferike qe nuk perputhen me cilesine e sherbimit. Ndaj edhe bera ate pyetje me perpara, po nje shqipo mu pergjigj se une s’kisha leke. Keto probleme nuk zgjidhen me hedhjen e me shume lekeve per te pasur akomodim apo siguri me te mire, po zgjidhen me rregullime ligjore dhe ekonomi tregu. Nese dikush afron kondita me te mira turistike se ti, per me pak leke, sigurisht qe do te ta perlaje klientelen dhe ty pastaj te mbetet te shesesh vetem tangerllekun “elitar” vlonjat apo himariot qe ne kemi hotele vetem per Elon Musk dhe Oprah, jo per refugjate kacidhjare qe kthehen ne atdhe. Good luck with it.

Operatoret e turizmit jane biznese te vogla dhe si te tilla i kane dhpenzimet e operimit te larta dhe ato tre muaj plazh ne vit kane per te mbuluar shpenzimet e pjeses tjater te vitit kur jane bosh .qytetet bregdetare pervec plazhit nuk ofrojne asgje tjeter per pjesen e jashte sezonit .

çdo mjet motorrik, ne toke, det apo ajer, duhet te drejtohet nga nje drejtues me liçens, patent apo atest, ky eshte rregull nderkombetar qe zbatohet kendej ne perendim, dhe qe palloshi nuk e di,

gjithanej duhet patenta, duhet kurve me patente gjithanej.

Ne kete rast shkelesi ishte polic .Kur polici nuk di apo shkel ligjin merre me mend te tjeret .

ligji nuk ben dallim, a je polic, a je puntor, a je inxhinier, a je politikan, a je qeveritar,
ligji sheh, a ke dokumentin e drejtimit te mjetit,

1 Like

Po rrogen puntorve pse sja japin per 12 muaj njesoj si i tarifojone turistet per 3 muaj?

Ose te thone qe per cdo dite vere qe paguan ke dy dite free ne dimer se bosh qe bosh jemi. Ti paguaj vetem ushqimin.
Operatori i biznesit i ben hesapet vete, po edhe turisti i ben hesapet e veta ku i del me mire. Shyqyr Zotit Shqiperia nuk eshte me si ne kohen e Enverit kur te duhej flete kampi nga Partia qe te shkoje diku me pushime. Greqia dhe Italia nje vrap pele jane.

Jo te gjithe i kane ndertuar hotelet me paret e droges.nje pjese kane marre borxh tek bankat e ku te munden e faturat e kesteve te kredise vazhdojne te vijne , ke apo s’ke kliente.

Nuk shyqyr që jan pak, dmth që pak arrijnë të realizojnë ambicjet e tyre prej matrapazi dhe të tjerët e shumtë ju ngelet të bëjnë të ndershmin.

Me vjen keq atehere po zor se keta te fundit do mbijetojne. Investim i gabuar. Megjithate jam kurioz te di. Cfare bejne keta 9 muajt e tjere jo turistike? Flene vete ne dhomat bosh, apo bejne ndonje pune tjeter si shofer, drejtor a ku di une cfare.

Informacioni im eshte i para pandemise .Thjesht i vinin qycin hotelit .Vazhdonin te paguanin disa nga punonjesit kryesore per mirembajtjen po ashtu edhe policine private etj .nese vinte ndonje kerkese e hapnin per ndonje grup por ne pergjithesi sezoni maj shtator ishte pune dhe stress i madh ,perpjekje per te kenaqur klientet ,perpjkje me stafin ,duke i mbajtur syte hapur gjithandej .ndonjehere sado perpiqeshin prape klientet linin ne internet review negative apo rivale qe pozonin si kliente qe per bizneset e vogla te cilat nuk kane emer marke apo PR te fuqishem eshte shkaterruese .

Ke informacion shume te cunguar…une personalisht e njeh shume mire si sektor… te them qe pronaret e ketij sektori nuk bejne as minimumin ne dimer per te mbajtur aktivitetin hapur. sepse jane mesuar me shuma te medha edhe nuk i nenshtrohen tregut te lire sic bejne shumica e aktiviteteve qe skan lidhje turizmin

Nese nuk eshte plazhi per cfare duhet te shkosh ne vlore ,vec te besh sehir si vriten robt me njeri tjatrin?

Ju i dini të gjitha për plazhin, por asnjërl nga ju nuk ka lexuar Jungun, përveç Katrorit.

Jungu thote se eshte kollaj te gjykosh nga Koreja e Juges robte qe jane ne llogore e perpiqen te nxjerrin jetesen :grinning:.Ka dava Janina ,turizmi duket i thjeshte deri ne momentin qe del ne arene e perpiqesh ta besh vete te dalin me mijera yckla e jo te gjithe jane te prere per ate pune plus si e kemi sqaruar edhe me pare Shqiperia nuk eshte ai tregu turistik qe njerezit mendojne se eshte .

po ti nuk ke lexu Frojdin, qe lexoj une, e qe thote se njerzit do ta gjejne patjeter nje menyre per tu duk, se ndryshe ç’kuptim ka?
:smiley:

r.v , si ta kuptojme kete qe ; nuk i nenshtrohen tregut te lire , ne ç’kuptim, si, qysh, tek,