Diskutime te lira - Janar 2019

Paga mesatare e nje amerikani eshte aty tek $50000 ne vit dhe I duhen rreth 200 vjet pune per te fituar $10 milion .ti duhet te jesh ne klubin e miliardereve qe $10 milione te duken pare xhepi .obama nuk I rriti taksat se ekonomia ishte ne prag depression kapercimi I se ciles eshte si lufte .per te fituar luften merr borxh .pasi fiton luften dmth kur ekonomia eshte mire rrit taksat per te paguar borxhin e luftes .nashi na ckoqit se pse Bush I cili uli te gjitha taksat e vithisi ekonomine ne hale ndersa Clinton megjithese I rriti taksat la nje nga ekonomite me te mira te te gjitha koherave?

Edhe nje premtim tjeter I mbajtur .faleminderi Rilindje :blush:

Mua nuk me se meraku per ata qe bejne 10 milion e siper.Sa lexova jane vetem 1000 familje qe arrijne kete shifer.
Thjesht shqetesohem se dyshemeja do te ulet deri në 100k apo me pak.
Dhe aresyen ta thashe perse.
Sepse 70% takse te atyre qe bejne me shume se 10 milion nuk do te zgjidhe gje.
Por oreksi i shtreses se ulet do te jete I madh,se edhe kjo po ju premton “luge floriri”.

Se edhe Enveri keshtu e nisi,me te pasurit e vertete dhe pastaj vazhdoi me Gaqon komshiun tim qe kishte vetem nje dyqan te vogel qe shiste karamele.

Une s’para lexoj media shqiptare, po ndonjehere kam kohe per te humbur:

Nese I kushton pak vemendje atyre qe thone liberalet arsyeja qe kerkojne tu rrisin taksat super te pasurve eshte qe tu lehtesojne barren e taksave atyre qe fitojne me pak se 100 k .kucka liberale si Kamala Harris propoxojne nje $6 mije tax break per kete kategori .nashi une te falas nga eksperienca ime qe jam ne mes .gjysma marrin me pak se une gjysma me shume .nga 22 vjet ne amerike rreth 7 vjet I kam kaluar duke punuar falas per qeverine .kjo duke llogaritur vetem taksat e payroll po te futesh sales tax etc behen 10 vjet pune falas.e gjithe ajo qe perfitoj prej ketij kontributi eshte nje disability check $1500 ne muaj nese nuk mundem te punoj me dhe nje pension I perafert pleqerie ne moshen pothuaj 70 vjec .nashi ke nje fund manager ne wall street qe menaxhon 1 miliarde $$ e megjithese fondi ka humbur psh 30% dmth 300 milione $$ prape paguhet $20 milione ne vit nga parate e njerezve si une apo si ne nuk duhet ta taksojme aq shume se i paska dale bytha ne pune ?

Nga 1000 familje qe do tu rriten taksat nga 37 ne 70%,nuk mbushet buxheti i shtetit dhe as nuk lehtesohet barra per ata qe marrin 100K.

Por ky do te jete vetem hapi i pare i asaj qe do te ndodhe me vone,qe eshte ulja e dyshemese deri ne 100K ose me pak( se helbete merr 2 fishin e pages mesatare dhe detyrimisht je e pasur).
Se vetem keshtu mund te mbushet buxheti,duke rritur numurin e te taksuarve, dhe te behen disa gjera( jo te gjitha) qe kerkon AOC dhe shpura e saj liberale .

Pertoj qe Te kerkoj shifrat e sakta por 10% e popullsise zoteron 90% Te pasurise si pasoje edhe kontributi I tyre duhet Te jete me I madh .
Prandaj dhe bibla thote:atyre qe shume iu jepet shume iu kerkohet .shiqon se te qenit kaur I mire eshte dicka me shume se Te thuac “merry Christmas “ njehere ne vit .

Po te qenit kaur i mire kerkon edhe te jesh kunder martese gay dhe kunder abortit.
Ti je kunder ketyre?

Bibla nuk ka referenca te sakta sepse keto probleme jane te panjohura per kulturen e asaj kohe dhe referencat per homosexuality jane hamendesime te peraferta te fjaleve te greqishtes se vjeter me mendjen e sotme .martesat gay ndonese jane dicka qe nuk e aprovoj jane e drejta e atyre qe praktikojne te bejne c’te duan me trupin e me jeten e tyre persa kohe qe nuk demtojne te tjeret .
Aborti eshte dicka per te cilen do jem kondra ne momentin qe republikanet te pushojne se qari se iu duhet te ushqejne bebet ne welfare.shumica e grave qe kerkojne abortin jane nena te reja te varfra te pamartuara qe s’kane as mjetet as aftesine per te rritur femijet .nashi ju as doni qe keto te abortojne femije qe si ushqejne dot as doni te ushqeni femijet qe linden ne keto rrethana .

Ore po cbehet keshtu?
Tani qe demokratet po luftojne kunder murit,hispaniket jane me Trump?

Ndoshta nga qe njerezit shikojne,nese ka pune apo jo dhe nuk merren me politike identiteti sic merren liberalet.

Alba, duhet te studjosh me mire Biblen, ben mire edhe Kuranin se ka ca gjera qe plotsojne Biblen:

ACDC, njerzit meren me paret ne banke, shofin vetem ku i kane investuar, dhe aty ku i kane investuar, aty e kane edhe zemren.

Zemra e njeriut ngambrapamodern eshte llogaria ne banke.

1 Like

Keto gjera jane te diskutueshme sepse edhe martesa ndermjet burrit e gruas nuk u njoh nga kisha deri aty nga shekulli 12te .kjo jo sepse krishterimi ishte kondra marteses per se Por sepse ardhja e mbreterise qiellore konsiderohej imminent e martesa tokesore s’kishte kuptim.
Ne è kishim fjalen tek taksat .jezusi thote:jepi qezarit ate qe I takon qezarit .qezari perfaqesonte qeverine .400 njerezit me te pasur zoterojne $1 trillion.ushtria amerikane ruan paqen ne evrope ,ruan shipping lanes andej nga deti I kines .nese keto zona behen tym e flake si gjate luftes II keta njerez te pasur humbasin ne pjese te mire te pasurise se tyre .so ceshtja eshte e thjeshte:paguani me shume per dicka nga e cila perfitoni me shume se te tjeret .

Te qenit kaur i mire kerkon dhe te mos veshesh rroba me material te perzjere. Ti vesh rroba te tilla?

Jo po se tallni Shkaben pastaj. Te keqen e Erion Braces

I paska bere me Fadil Berishen…

Sica, kot te te pyes, mos je gje Bamja ti? Po qe keshtu, do t’i behej qejfi te Mothit, si gjithmone kur rikthehet ndonje buke e vjeter e Peshkut.

Bamja ishte i grupit, “o Rono!”. :stuck_out_tongue:

Bamja ishte i grupit O Cimo, me te cilin i Mothi ka marredhenie dashuri-urrejtje.

une i kam mardheniet disi te komplikume me kumbaren e grupit pergjithesisht per fajin tim, po i qendroj asaj qe thashe se grupi u pagzu me "o Rono!’.