Diskutime te lira - Janar 2021

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Ome ça ke bo mir? Hajt me kom tmar!

1 Like

e vlonjato, ke fillu me fol si ne tironcit e,
qenke zhvendos nga vlona n’tiron e :red_car:

Gezuar te gjitheve vitin e ri!

2 Likes

Gezuar Vitin e Ri peshkut dhe sa ma shpejt me vaksine te bome . :champagne: fuksat do ta marin nga Rusia :smirk:

vlonjato, je allnu kshu qe nuk pergjigjesh, te kam shkrujt dhe here tjeter kur je dukur ketu,
por ke ik pa pergjigje si skuth , i ke ngjar mikut tat kone miushit,

1 Like

ishalla nuk ju gjen gjalle viti tjeter, ju ngelte ne fyt kofsha e gjelit te detit o komuniste te mallkuar qe keni te gjitha gjerat ne dore si ne kohe te Enverit! Skutha!

o antikomuniste te mallkuar, ju ngelte ne fyt kofsha tjeter e gjelit qe lane pa ngrene komunistet! Ngelshi gjithe jeten me gojen plot me mish gjeli, e me zorren thate si kooperativistet e kohes se Enverit! Skutha!

Gezuar Vitin e Ri te gjithe Skuthave ngado qe jane!

1 Like

image
image

As pes veta me numer se lexojn mo sot

Sot lexojne median pa parti dhe te papolitizuar te Zenit dhe Qimit, se jetojme ne kohe post-moderne. Vetem Grande Kapo ka mbetur pre-modern, lexon akoma RD-ne.

mu me intereson pergjigja e pyetjes:

sa vete me numer e lexojne Peshkun?

Rd,pd,pdr,rpdr,ddp,pdi,ppd kane marru kane marru :v::crazy_face:. Qimi, paloqja, gadhi, kleveshi, suma, jari jane dezhurni i rradhes te pdhi!

Edhe siqur nji ta leçis asht fitore e mathe!

1 Like

Vlonjato, pse e ke merzitur z. Pjer? E bëre ta nisë me fjalë jo të mira këtë vit të ri. Megjithëse nuk besoj se e ka vërtet për ty atë fjalë të rëndë. E ka goditje të tërthortë për Miushin, madje për të gjithë politikanët e atij vendi, vizionet e turbullta të të cilëve po e çojnë keq e më keq Shqipërinë.

1 Like

Fati i Senatit varet ne DeKalb county Georgia.Fshati republikan , qytetet demokrat .Merhumi Mao nuk ia paska futur kot kur thoshte se :fshati duhet te rrethoje qytetin.

ne fakt thelle thelle mu me intereson pergjigja e pyetjes:

nuk do ishte fitore akoma me e mathe qe siqur as edhe nji te mos ta leçiste Peshkun?

Ja Grande Kapo

bravo nese e ke mendim origjinal tendin. Por jam i sigurte se, sidoqofte, ti nuk e ke te qarte madheshtine dhe vertetsine e idese qe ke shprehur. Ne fakt keshtu shqiptohen te vertetat e medha, pa e ditur e ne menyre te pandergjegjeshme, ndryshe nuk do te thuheshin se nuk mbahet dot peshe e te vertetes.

Akti themeltar i vrasjes se Abelit prej Kainit ne zanafille te historise familjare njerzore, reflektohet ne historine shoqerore si akti themeltar i vrasjes se Katunit nga Qyteti. Kjo riperseritet ne kontestin e historise se Romes si akti themeltar i vrasjes Rremës prej Romulit, qe i dha shkas krijimit te qytetit te Romes. Historia e dekadences se Romes Pertomes eshte hakmarrja e katunarit Reme ndaj tironsit Romul. Te gjithe Perendoret e fundit te dekadences romake kane qene ilire, pra katunarë. Nje prej tyre ishte Dioklecian katunari, i fundit perandor romak qe tentoi te rifuqizonte Romen per t’i dhene lavdine e dikurshme duke luftuar kunder anarkise te “periudhes se turbullirave”, dhe persekutori me i eger i krishtereve, dhe i fundit si persekutor, sepse mbas tij krishteret filluan te marrin veten dhe te kene ndikim ne shoqeri. Pra Diokleciani mund te quhet “Fundi i Romes” nga shume pikpamje. Ai e urrente Romen, dhe seline e komandes se tij e mbajti gjithnje ne nje katund larg Romes perverse dhe demokratike. Njekohesisht eshte i pari perandor romak qe ka dhene doreheqjen me deshiren e tij, mbas nje fjalimi ku edhe qau para popullit (analogji me doreheqesin e pare te papeve, papes se parafundit Ratzinger). Mbasi dha doreheqjen shkoi ne katundin e lindjes ne Dalmaci (Kroaci te sotme) dhe aty jetoi si pune katunari. Kur nga Roma erdhi nje delegacion per t’iu lutur qe te rimerrte fuqine e dikurshme tiranike sepse nuk durohej dot me anarkia demokratike qe kish plasur ne Romen perverse mbush me sinema me filma porno Stalker, ju pergjegjegj:

Nëse do t’i tregonit lakrën që unë mbolla me duart e mia perandorit tuaj, ai kurrë nuk do të kishte guxuar të sugjeronte zëvendësimin e paqes dhe lumturisë së këtij vendi me stuhitë e një lakmie kurrë të plotësuar - Aurelio Vittore, Liber de Caesaribus 39.6.

Me shkoi goja ngambrapa duke ju thene se ne histori veprojne paralele historike, ne kete rast fundi i Perandorise Romake përkon sakte si klime me fundin e Perandorise Amerikane (ndryshon vetem konteksti). Dmth thene ne gjuhen shkencore te Peshkut: boji mutin Amerikes se ka marre fund me te tera, e jepja mutin tend Trumpit ose Bernit (sipas simpatise politike) ta perdore si pleh organik per te rrit lakra ne kopesht te tij.