Diskutime te lira - Janar 2021

me llafazan kokbosh se intelektuali i modh qe shef filma ne sinema me ekran te gjere e me ngjyra nuk behet. Qytetari Kan ne film perfaqson fuqine e mediave, jo rastesisht filmi eshte ripagezuar ne shume vende me titullin domethenes “Fuqia e Katert”, pikerisht aty ku Trump nuk ka fuqi fare, e ka gjithe shtypin kunder, dhe ne vende te tjera shume me teper se ne Amerike.
Po e gjetet kujt i gja protagonisti Orson Uells ne nje nga pjeset me te bukura e me pasionale te kinematografise qe tregon se problemi i noçkes eshte problemi i botes, e jo paret e marrdheniet ekonomike siç mendon Marksi, Stalker dhe Korriksja:

Ore spo shof asnje peshk ketu ke kongresi

Game over :

trumpi nderseu mbeshtetesit e tij si krietari Mao dikur gardistet e kuq.Me duket se e kaloi keq masen sot derisa edhe FoxNews eshte kthyer kondra tij .

Pol Poti duhet ta kete mesuar ne france se edhe pompideu thone policet per shtypur protestat e studenteve i zgjidhte nga provincat duke shfrytezuar mllefin qe kishin per parizienet arrogante e fodulle .Edhe trumpi shfrytezon merine e zonave rurale ndaj elitave liberale te te dy brigjeve.per hir te se vertetes qendrimi i elitave liberale ndaj zonave rurale eshte disi perbuzes :"hey ju robte e trashe , te dhjamosur , pa dhembe ne goje ,pashkolle e prapa dynjase a do te votoni per ne ? kuptohet pergjigja e tyre do te jete :Hell no :joy:

Po ta mendosh mirë, Trump eshte i fundit qe ka faj. Fajin e kane republikanet qe e pranuan para 4 vitesh si kandidat te tyrin ne Konventen (e tyre). Duhet te kishin nominuar ME PATJETER nje tjeter kandidat.

ps : besoj se vetem ndonje mrekulli mund ta shpetoje kesaj rradhe nga burgu (por kjo eshte tjeter teme)

1 Like

or taj, o Ali Aga Daga-daga ne rradhe te pare te karrikeve te sinema Partizanit.

Ke nja 15 vjet qe si pjestar i bandes se loqeve te Vehbiut qe pirdhnit bashke ne nje kungull ne Blogun Tjeter, kerkojshit me fut ne burg presidentin republikan Bush senjor dhe Berishen. Tani ti vazhdon te kerkosh i vetem, sepse Vehbiu me shoke nuk pjerdh me majtas se brima e sumes e ka shku pak me djathtas, me fut ne burg Trumpin, plus edhe te gjithe kryeministrat e Evropes qe kane bere lokdaun.
E ke idene se çfar loqe gjigande je, apo jo?

Protesta e sotme eshte mesazh qe mos te kruhen me te se kane te bejne me mbeshtetesit e tij .Nuk e di nese ke takuar ndonje nga mbeshtetesit e tij .une kam folur me disa .jane komplet te stakuar nga realiteti .Bindjet qe kane ne koke besojne se jane e verteta dhe kane nje mllef te papershkruar ndaj gjithe dynjase .

i ngjakan tamom Stalker. Edhe Godard qe ka ndrru pozicionet politike 30 here der tani si pun kurve.

Kete filmin qe eshte nje classic e shikojne ne Europe?
I Am a Man Of Constant Sorrow | O Brother, Where Art Thou? | SceneScreen - YouTube

Nuk ka moshe eshte klishe, çdo gjë në njëfarë mënyre ka kohë e vet, rininë, kulmin, plakjen, pse jo edhe vdekjen. Përjetimet janë personale,sidoqoftë. Unë jam munduar t’u rikthehem edhe filmave të Çaplinit e Bastër Kitonit, që më pëlqente shumë në rini të hershme,dhe prapë, vështirë ta kem çuar një deri në fund. Mbase ngaqë shumë prej tyre i kam parë disa herë. Kam një listë filmash të kategorizuar kronologjikisht dhe dora më shkon më shumë te ata të viteve '80-'90, mbase ngaqë atëherë në adoleshencë e rini të hershme ishte periudha kur isha më i apasionuar pas filmit.

U be edhe Amerika si Albania :anguished:



Varianti redneck i partizanit meke

ngjan me shume me turmen ne parlamentin maqedonas qe gjakosi deputetet me zaevin, ca vite me pare

keta te Kongresit u kycen ne strehime e tunele te fshehta dhe shpetuan lekuren

ata te maqedonise ishin rusofile, keta te amerikes jane trumpiste. Trump punet vaj me Rusine, sikur thone…

Ambasadorja shqiptare ne SHBA duhet te veje e te bisedoje me palet ashtu si ben ajo amerikania ne Shqiperi. :joy: Keta qe ne syfet duken si njerez me te cilet as nuk duhet marre mundimi te flasesh.paraqitu fakte sa te duash .

Shiqoje se ça ben ky pis milet! Klluf ky paci klluf dhe ky hajdari me cell.ne dore☹! Ke te q.sh me pare!

CNN do e trajtote lajmin pak me ndryshe.
White racist home owner called cops on a lovely peaceful black man who was trying to put the package in a right angel…

1234567890

majeni m’tullumt se keni vite qe e kerkoni kete situate qe e beri te mundur kriza e Koronavirus.

pse shqetesoheni, kta kllufet kane realizuar endrren e ju gzimkullufeve intelektuale te shquar qe enderroni per liri? Ndryshimi i ketyre te mjereve nga ju intelektualet e shquar qe keni Stalkerin si perfaqsues bashkebisedues, eshte se keta nuk kane frike si ju intelektuale sumtekeleke. Jeni dyfish te qelbur edhe maskarenj kriminele, edhe te poshter si njerez pa bythe. Ju i keni çuar punen deri ketu, e tani qe ndodhi hataja beni prape intelektualin qe shkon se mbrapi. Kerkoni policine dhe Trumpin tani se ju vjen te shpetoje memedhene.

Edhe partizani Meçe nuk ishte veper e UFO-ve, ishte veper-rezultat e nje degradimi te nje elite te tere sifilitike qe kerkonte liri e pallimit, e tani konsiderohet perparimtare si oksidentale per tu marre shembull.

America will never be destroyed from the outside. If we fall and lose our freedoms, it will be because we destroyed ourselves - Abraham Lincoln