Diskutime te lira - Korrik 2020

bjeri se i bi bukur

1 Like

Nuk e paske mesuar se nuk lejohen Amerikanet ne Evrope?

ate qe se beri eurokomunizmi, e beri koronavirusi.

po tani ashtu eshte, po ku i dihet ne shtator, bo vaki lejohen,
megjithse dhe tani çoku fluturojne, por mos paraqit karten amerikane, por ate shqiptare,

Historia nese nuk kryhet, perseritet, dhe gjithnje e më teper abstrakte.

Ne kete rast ku eshte komandanti i postes se kufirit?
(se gruaja e tij dihet qe eshte ne dollap bashke me zezakun)

Beda M Stadler is the former director of the Institute for Immunology at the University of Bern, a biologist and professor emeritus

https://medium.com/@vernunftundrichtigkeit/coronavirus-why-everyone-was-wrong-fce6db5ba809

Bashkimi Evropjan nuk lejon te vijne njerez nga Amerika, jo nga karta. Mund te kesh dhe karte pakistaneze dhe prape nuk lejojne. Duhet te shkosh ne vend qe nuk eshte pjese e BE ende.

“a seasonal cold virus that mutated and disappears in summer”

Kjo shpjegon dhe rritjen e numrit te semureve sidomos ne pjesen jugore te Amerikes ku tani eshte dimer me gati 40 C temperatura.

Sezonet nuk kane lidhje vetem me temperaturat (dhe ti kete e di), per me teper në hapsira gjeografike ku temp eshte pothuaj konstante gjithe vitin.

Në hemisferen e jugut eshte dimer (ose “dimer”); per rrjedhoje virusi qarkullon më lirshem

dhe :

This article is about Switzerland and it does not suggest that the situation is exactly the same globally. I am advocating for local measures according to local situations.

1 Like

Edhe ne Zvicer sikur qenkan rritur nga Qershori

Po, edhe ketu ku jam une, "eshte rritur’. Por siç thote dhe artikulli, kjo nuk do te thote asgje, pra eshte non-sens te flasesh per “vale te dyte”, sepse “do beje te veten virusi”, eshte ne natyren e tyre te mos zhduken me shkop magjik.

Ti e di fort mire qe qindra dhe mijra viruse te tjere qarkullojne gjate gjithe vitit. Po te kishin sequencing mjeket (dhe laboratorët) nje tjeter virus qe ka qarkulluar ne dimer (dhe sigurisht qe do qarkulloje edhe per ca muaj, më pas), me siguri ti dhe une do dilnim pozitivë (besoj se je dakort me kaq). E njejta gje eshte dhe me kete ne fjale.

me keq se vala e dyte e virusit, eshte vala e dyte e gërr-mërreve per virusin dhe per manualet e briskut te rrojes te Marlonit.

100% e pemeve, rrugeve, dritave, trotuareve, parqeve, korsive te reja te bicikletave e te makinave, si dhe e sistemimeve te tjera urbane ne kete video te Tiranes nate, nuk jane bere nga PD

nuk eshte video e vitit 1997

Dy grafikë sa 2000 fjale :

Grafiku covid i nje vendi qe praktikoi karantine totale (Shqiperia) :

dhe ai i nje vendi qe nuk praktikoi karantine (Suedia) :

Na e thuaj pak me me pak se 2000 fjale se cfare ke dashur te na tregosh me grafiket.

  1. Qe pozitivët (te shumte në Suedi, meqe vend qe nuk praktikoi karantine) nuk jane automatikisht te semure: ata jane thjesht mbartes te nje virusi, sikurse shumica jone eshte gjate dimrit (kur na zene rruferat e griperat). Ose siç te shkruajta dhe dje, po te kishin sequencing mjeket (dhe laboratorët) nje tjeter virus qe ka qarkulluar ne dimer (dhe sigurisht qe do qarkulloje edhe per ca muaj, më pas), me siguri ti dhe une sot do dilnim pozitivë per ate virus (po te behej testi perkates).
  2. qe karantina ishte: ne rastin me te mire, nje shakà e hidhur; dhe ne rastin më te keq, krim kunder njerezimit

finally… Gjyq gjerman për krimet e komunizmit në burgun e Qafë-Barit