Diskutime te lira - Korrik 2021

Duket se kete kampionat do e fitoje inglizi .kushdo qe fiton sot ne finale do harrije I leqendisur .

I modhi duhet te jete duke festuar sonte :grinning:
Italy fans “in paradise” after beating Spain to reach Euro 2020 final (msn.com)

Ti s’ke per ta besu, por nuk e kam pare ndeshjen, ka kohe qe nuk me intereson fubolli, qe eshte njesoj si tifo e helmatisur e politikes, boleve te marlonit. Dje lexova per indjanet e Amerikes, do te komentoj me vone, se ashtu osht i pun.

Pavaresisht se una e shijoj futbollin s’un ta kuptoj se si gjithe ndjenjat deshirat dhe ambiciet e nje kombi koncetrohen ne ate loje qe ne fund te fundit s’eshte tjeter vecse 11 djem te rinj te nje vendi te cilet luajne kondra 11 djemve te rinj te nje vendi tjeter.

Dikur e kam dash shume futbollin, dhe sot e konsideroj kryelojen, teorikisht, se praktikisht tani me bezdis. Muhabeti eshte me i artikuluar, por ndalem se duhet te nxjerr ne mejdan intimitete.

jetqeni

Fjalimet e Churchill thone se jane jane regjistruar pas lufte sepse ne ato origjinale nuk merret vesh se cfare fliste pasi ishte i dehur.
Darkest Hour (2017) - We Shall Fight on the Beaches Scene (10/10) | Movieclips - YouTube

Ndryshimet emergjente në buxhetin e shtetit 2021 që qeveria i bëri me akt normativ, në thyerje të Ligjit Organik të Buxhetit, shkurtojnë fondet për shëndetësinë dhe arsimin dhe rrisin fondet për Ministrinë e Infrastrukturës dhe Fondin dhe e Zhvillimit që kryesisht bën investime në infrastrukturë.

Qeveria dhe së fundmi Komisioni i Ekonomisë në Kuvend ka miratuar një akt normativ në kundërshtim me ligjin organik të buxhetit duke rritur deficitin buxhetor në 120 miliardë lekë nga 108 miliardë lekë që ishte ligjin e buxhetit 2021. Por Ministria e Financave dhe Kuvendi i Shqipërisë e argumentuan ndryshimet duke cituar nenin 101 të kushtetutës që lejon ndryshime në buxhet për shpenzime që lidhen me situata të emergjencës.

Mirëpo shpenzimet shtesë që në një masë të madhe do të financohen me borxh të ri duke shkelur parimet themelore të buxhetimit nuk lidhen me emergjenca. Përveç vaksinave që kushtojnë rreth 2.4 miliardë lekë pjesa tjetër e fondeve prej më shumë se 100 milionë eurosh që gjenerohen nga rritja e borxhit do të shkojnë për ndërtimin e teatrit të ri, unazës së madhe dhe tunelit të Llogarasë, të cilat nuk kanë lidhje me emergjenca, por janë financime shumë vjeçare.

Alba ja pse behej bythe me raki Çerçilli:

Njerëz të çuditshëm janë italianët. Një ditë ishin 45 milion fashistë. Ditën tjetër ishin 45 milionë antifashistë dhe partizanë. Megjithatë këta 90 milion italianë nuk rezultojnë në regjistrimet e popullsisë …
Winston Churchill

e kuptove tani pse ne jemi popullsia me e madhe ne Ballkan?

Zero emigracion, zero Covid, zero vaksina : lockdown forever ! Miresevini ne Australi (fytyra e vertete e fashizmit higjienist, egocentrik dhe ksenofob te shek XXI) :

Kur nje nga dy-tre penat më te mençura te gazetarise shqiptare (në keto 30 vjet) shkruan nje nga dy-tre shkrimet e tij më te mira (në keto 30 vjet)

Kur do te mesohemi te gjykojme pulitikanet nga rezultatet e punes se tyre e jo nese eshte burre I mire apo jo ?Cila eshte psh legacy e Gramoz Rucit si ligjberes ?

Me duket se per pepinot ai tha :sikur ta benin luften me te njejtin seriozitet qe bejne nje ndeshje futbolli😀

Ai shkrim nuk eshte i mire sepse thote se filani eshte burre i mire. Eshte i mire sepse autori ben nje nga te rrallat mea culpa te gazetarise (e jo vetem te gazetarise) shqiptare.
“Vetem” kaq (qe ne fakt, eshte shume per Shqiperine).

Nga e gjithë mirësia e frutave që vera ka për të ofruar, shalqiri patjetër që kryeson listat. Asgjë nuk është më freskuese sesa një fetë e ftohtë shalqiri e freskët në një ditë të nxehtë vere.

Sidoqoftë, pak e dinim se ekziston një hile super e thjeshtë që rrit jo vetëm aromën e shalqirit, por edhe përfitimet e tij shëndetësore – shtimi i kripës.

Shalqi me kripë – Pse funksionon? Nëse kjo ju duket pak e çuditshme, ju nuk jeni vetëm. Shumë mendojnë të njëjtën gjë kur e dëgjojnë për herë të parë, por ka shumë për të thënë për këtë këshillë të çuditshme. Aroma e kundërt e këndshme sjell vërtet ëmbëlsinë e një fete shalqi të freskët, dhe disi, e bën atë të jetë edhe më i ëmbël.

Megjithatë, ajo që është me të vërtetë interesante është se si kripa ndryshon tërë strukturën e frutave. Një spërkatje e lehtë e kripës në fakt bën që lëngu i një fete shalqiri e pasur me ujë të ngrihet në sipërfaqe, duke e bërë atë edhe më të lëngshme dhe të ëmbël! Në fakt, nëse kryposni një copë shalqi dhe e lini për disa minuta, do ta vëreni këtë përmirësim edhe më shumë.

Ai shkrim eshte i mire sepse thote se filani komunist eshte burre i mire dhe un mea culpa e paskam kujtu te keq. Po te thoshte te njejten gje per nje fashist, nuk do ishte shkrim i mire sepse ka thene Godard qe fashisteve duhet me i qi nonen n’pith nderkohe qe Marloni na qi n’myth se nuk eshte ndonje problem i modh kur te hy bolja e majte.

Alba,
nje koicidence, nje prej personave qe ndjek vazhdimisht eshte afaristi Benetton djali, çdo jave publikon ne kanalin e tij ne jutub video 3 minuteshe, te cilat jane fantastike, jashtezakonist te thjeshta dhe jashtezakonisht instruktive dhe praktike per çeshtje kapitale jetesore. Video e sotme ishte per Çerçill, per fat te keq eshte ne italisht, nuk di a ja thek apo jo:

Interesant ,kuptohet me cfare kuptoj una me italishten time prej filmave qe shikonim ne kohe te Dulles :grinning: