Diskutime te lira - Korrik 2021

Me duket se per pepinot ai tha :sikur ta benin luften me te njejtin seriozitet qe bejne nje ndeshje futbolli😀

Ai shkrim nuk eshte i mire sepse thote se filani eshte burre i mire. Eshte i mire sepse autori ben nje nga te rrallat mea culpa te gazetarise (e jo vetem te gazetarise) shqiptare.
“Vetem” kaq (qe ne fakt, eshte shume per Shqiperine).

Nga e gjithë mirësia e frutave që vera ka për të ofruar, shalqiri patjetër që kryeson listat. Asgjë nuk është më freskuese sesa një fetë e ftohtë shalqiri e freskët në një ditë të nxehtë vere.

Sidoqoftë, pak e dinim se ekziston një hile super e thjeshtë që rrit jo vetëm aromën e shalqirit, por edhe përfitimet e tij shëndetësore – shtimi i kripës.

Shalqi me kripë – Pse funksionon? Nëse kjo ju duket pak e çuditshme, ju nuk jeni vetëm. Shumë mendojnë të njëjtën gjë kur e dëgjojnë për herë të parë, por ka shumë për të thënë për këtë këshillë të çuditshme. Aroma e kundërt e këndshme sjell vërtet ëmbëlsinë e një fete shalqi të freskët, dhe disi, e bën atë të jetë edhe më i ëmbël.

Megjithatë, ajo që është me të vërtetë interesante është se si kripa ndryshon tërë strukturën e frutave. Një spërkatje e lehtë e kripës në fakt bën që lëngu i një fete shalqiri e pasur me ujë të ngrihet në sipërfaqe, duke e bërë atë edhe më të lëngshme dhe të ëmbël! Në fakt, nëse kryposni një copë shalqi dhe e lini për disa minuta, do ta vëreni këtë përmirësim edhe më shumë.

Ai shkrim eshte i mire sepse thote se filani komunist eshte burre i mire dhe un mea culpa e paskam kujtu te keq. Po te thoshte te njejten gje per nje fashist, nuk do ishte shkrim i mire sepse ka thene Godard qe fashisteve duhet me i qi nonen n’pith nderkohe qe Marloni na qi n’myth se nuk eshte ndonje problem i modh kur te hy bolja e majte.

Alba,
nje koicidence, nje prej personave qe ndjek vazhdimisht eshte afaristi Benetton djali, çdo jave publikon ne kanalin e tij ne jutub video 3 minuteshe, te cilat jane fantastike, jashtezakonist te thjeshta dhe jashtezakonisht instruktive dhe praktike per çeshtje kapitale jetesore. Video e sotme ishte per Çerçill, per fat te keq eshte ne italisht, nuk di a ja thek apo jo:

Interesant ,kuptohet me cfare kuptoj una me italishten time prej filmave qe shikonim ne kohe te Dulles :grinning:

Dil ne shesh te mejdanit pellazg efendi e nepi xhevap ketij :joy:

titulli si gjithmonë është mashtrues. trungu iliro-shqiptar është ruajtur. përzierja ndër shqiptarë është më e ulët se kudo. megjithatë do të doja që edhe ndonjë grek,turk apo sllav të pranonte që në shtetet e tyre ka një numër të madh njerëzish me prejardhje shqiptare.
këta tanët e bëjnë nga inferioriteti. u ka mbushur mëndjen lubonja që nacionalizmin e kanë krijuar komunistët :blush: internacionalja kërkon popuj pa identitet,kështu që fugaxhinjtë mendojnë se duku hequr brekët luftojnë nacionalizmën,
2 gjëra më habisin akioma në shqipëri.
evropa nuk ëshrtë nacionaliste dhe e djathta nuk është nacionaliste.
kjo trgon që përplasja në shqipëri ,qe në 40-n, nuk ka qenë komuniste kundër nacionalistëve{ shih dhurimin e stemës dhe bashimin me italinë’, po komunistë me një %atdhetarie kundër komunistëve internacionalistë.
kjo është dhe situata e sotme. prandaj mungon e djathta.

s’ka gje behet qef edhe me vetem nje bole.

Shkrimtari i modh Heminguej duke gjujt per derr (ka vra vetem me te njejten pushke):

Si e ka perkthimi me shqip:the sun also rises ?

dhe-lind-dielli-ernest-hemingway

1 Like

Ndoshta me mire do te ishte : dielli lind perseri.

E shqiperuar do ishte me mire: Dielli qe duket, s’do kallauz. Noli kishte per ta perkthy kshtu.

Kurse une, i Modhi dmth, do ta perktheja: Dielli edhe kur s’duket, s’ka nevoje per kallauz.

The term “lost generation” was used to refer to Hemingway’s contemporaries and describes the characters in the novel. To some degree, they have already seen the sun rise and set on them, and true regeneration will only come after the sun has risen on a new generation that comes after the “lost generation.”

The title of Ernest Hemingway’s first book is The Sun Also Rises, which comes from a verse in the Bible. The title is an apt depiction both of the despair of the Lost Generation of which Hemingway was a part as well as the potential for optimism in the perpetual rising of the sun.

Ecclesiastes chapter one begins this way:

The words of the Preacher, the son of David, king in Jerusalem. Vanity of vanities, saith the Preacher, vanity of vanities; all is vanity. What profit hath a man of all his labour which he taketh under the sun? One generation passeth away, and another generation cometh: but the earth abideth for ever. The sun also ariseth, and the sun goeth down, and hasteth to his place where he arose. The wind goeth toward the south, and turneth about unto the north; it whirleth about continually, and the wind returneth again according to his circuits. All the rivers run into the sea; yet the sea is not full.

1 Like

une nuk e dija, ja futa kot, po me paska dale plot!

Zemra ma do te fitojne pepinot sot por inglizi duket ne forme te mire .Ne fund tendeshjes me danimearken dukeshin aq te fresket sa ta fillonin ndeshjen nga e para.
Go pepinos.don’t let us down :grinning:
Pepinot qenkan pa dhembe sonte :frowning:

kam frike se do behet me penallti ,

1 Like

shyqyr qe foli dikush.qekurse beluli hyri ne hapsane nuk behet me muhabet sporti ketu.