Diskutime te lira - Maj, 2021

Balli Kombëtar, në fillim, nuk i dha shumë rëndësi lëvizjes komuniste, duke e menduar si një punë rrugaçësh që nuk do të gjenin dot pështetje nëpër fshatra. Kur e kuptoi gabimin, ishte tepër vonë.
A. Ermenji

:grinning: j’adore !

Ne fakt dy emisaret Jugosllav nuk u derguan nga Tito por nga Kominterni …edhe se cfare rendesie kishin ata ne udheheqjen komuniste te kohes e bashke me ta edhe Tito u duk ne 1948, ku praktikisht u pa qe influenza e tyre ishte zero ! Sa per dijeni Dushan Mugosha bashkepunoi me shume e me gjate me anti-komunistet shqiptar pas 1948 per gati 20 vjet, ishte njeriu qe i komandonte, i organizonte, i paguante, i armatoste, i sterviste dhe i dergonte per te rrezuar pushtetin komunist ne Shqiperi ! Kjo sa per marredheniet e komunisteve shqiptar me ata Jugosllav…per luften anti-fashiste kishe ndonje gje apo nuk ka ndodhur?

Fakti qe ti i permend edhe pas 35 vjetesh qe ka vdekur tregon se nuk mund te injorohet ! Kur u ndane keto na rane - thote populli i mencur shqiptar !

Ca bone? Mire PD-ja ? Si ishte ai muhabeti…6 muj…as 6 muj nuk ka me mbet Rama ne pushtet ! hahaha Ne realizojme endrat tuaja- thote populli i mencur shqiptar !

Un e permend Enverin per tu talle me ty, meqe e permendni ju, tere populli shqiptar qe e ka ça rrugen e historise me penis ne dore, si kunder ashtu dhe pro enverit, nuk dini gje tjeter, aq ja pret trangulli. Ne fakt kini te drejte, trangulli nuk mund te mbetet bosh, me nje gje do mbushet, natyra ka frike nga vakumi - thonin latinet. Me fjale te tjere ju do te shpetoni kur te mbushni trangullin tuaj te lene bosh nga demokracia. E sigurte qe as kete nuk e kuptoni, se aq jua pret trangulli pra!

diku ktu, ne kete hapsire ndodhet edhe trangulli jot
https://peshkupauje.com/t/vlera-providenciale-e-artit-intermezzo-florenskij/5710/19?u=inkuizitorimoth

Nderhyrja e huaj eshte oksigjeni qe mban zjarrin ndezur .kabim arabet,kabim cifutet ,70 e ca vjet vetem gjak .shqipot te urojne perendine qe nuk e kane per hise nje konflikt te tille ,te shohin hallet e tyre se c’ka ci ben njeri ketij konflikti ,qe do vazhdoje keshtu ,here lufte,here paqe terhiq e mos e keput.

Tema e muhabetit ishte tek roli i te huajve .Edhe kamunistet qe mbaheshin si nacionaliste te eger u vune talim nga dy serbe …

Mbasi Shqiptarët përgjithsisht i binden më shumë të huajit se sa njëri-tjetrit, dy emisarët jugosllavë e kryen plotësisht misionin e tyre duke i bashkuar grupthet e ndryshëm komunistë në një parti të vetëme,
[/quote]

alba, me duket se ta kam thene edhe here tjeter se çdo levizje e re perhapet nga misionare qe vijne nga jashte. Edhe krishterimi keshtu eshte perhap, shkoi shen Pali ne Beograd nga rruga Egnatia dhe serbet u konvertuan nga pagane ne te krishtere.
Une nuk e di si eshte kriju partia komuniste serbe, por jam i sigurte qe eshte krijuar nga misionare te ardhur nga jasht shtetit.
Çdo muhabet tjeter lidhur me kete çeshtje eshte budallek me oke.
Budallallek me oke eshte edhe permendja e komunizmit si nacionalist; komunizmi origjinalisht eshte internacionalist, nacionalizmi i komunizmit eshte shenje e deshtimit te komunizmit, qe u adaptua ne nje vend, Rusi, ishte vetem taktike e perkoheshme per te realizuar strategjine e perhapjes ne te gjithe boten. Komunistet e pare shqiptar ishin internacionaliste; mos e hap me kete muhabet nese nuk do te shtosh rradhet e budallejve shqiptare qe nuk jane pak.

Hic mire jan mbledh cunat per t’heq LuLushin. Beni, Jari, Kandili thone e ka fajin qeni rojes se u vodh shtepia. Keshtu i fitoi edhe Saliu zgjedhjet ne 96 edhe besoj se e di vazhdimin e historise.

Po po…vazhdoni enderoni ju…6 muj…6 muj !! … kesaj radhe Rama ju mori me te mira, ua fali 3-4 deputet , nuk keni pare gje akoma …!

E vertete eshte ajo qe thua por objekti i debatit eshte se kur shkruajne historine shqipot i marrin meritat per vete e mohojne kontributin e te huajve .

Ka ndodhur por jo ashtu si tregon Dulla.

https://youtu.be/j6d_h27NEnY Dulla?

Po pse, Dulla nuk do bente politike ?? Ai (jo ai ne fakt, por se pari Lenini !) pranoi deri dhe mbajtje zgjedhjesh eletorale : ka fenomen më konsensual se zgjedhjet ?? C’punë kishin kamunistat (ideali i te cileve, vetem konsensual qe nuk ishte) me zgjedhjet ?? Apo sa per te bere show me dhoma e izolimit ku njerezit hynin vetem kur i filmonte TVSHja :grinning: .
Dhe mos e tregonte historine e LNC sic ja donte qejfi ?! Po si t’ja bente ?? Ku ti ngarkonte baterite per te realizuar projektin më te veshtire qe disa njerez kishin marre persiper per te realizuar ? Ty po ta shkruajne historine si i do qejfi demokratet (jo vetem ne sensin e PD, por ne sensin e historigrafise liberale, demokrate) e jo më nje grup njerezish qe kishin marre persiper nje mision te tille. Mire dhe kaq !! Shume shume mire dhe kaq ! (kur te kalojne dekata, pra ja sa te ngordhi dhe gjenerata jone dhe ajo pas nesh), mileti do shqyeje syte kur te mesoje se nje tufe “rrugaçesh” si puna e Dulles me shoke na paskerkeshin guxuar te vinin në jete nje utopi te tille. Kuptohet, deri atehere planeti do kete shkuar per lesh (pothuaj ka shkuar tashme!), por kujt i plasi : après moi le déluge

ps: në politike, ka dy zgjedhje :

Sa kohe merr ? Sa te jemi gjalle, mos pafshim gje. Perndryshe, derrière nous le déluge

Dulla nuk bente politike, bente lavazh. Kete e ka pranuar edhe Liri Belishova qe ne nje nga daljet publike.

shko e shif ndonje film se u hapen sinemate ne France.

jua perkthej une per ke nuk di frengjisht:

derrière nous le déluge = n’pith’t’somës me komuniste, fashiste e demokrate bashke

Na e rreshtove,me drejtë,albën të komunisto-internacionalistet🤣
Jo se se dimim,por duke dashur të bëjë antikomunisten,hidhet padashur të të djathtët,që në botë janë nacionalistë!
Por,nuk i del llogaria,se nacionalizmi( i ka thënë ljuboja),është i keq🤓,kështu që sdi çtë bëjë e shkreta!
Ka formim komunist,por moda e do të jetë dhe antikomuniste.
Kjo mospërputhje krijon pastaj probleme,si në tu shprehur,ashtu edhe në raport me të vërtetën.
Problemi i albës është edhe problemi i pd-së.
Pd-ja është parti komunisto-krahinariste. Sikur enveri të kish qenë nga vuçidoli,:joy::joy:
partia e salës do ishte më portretet e tij rrugëve,për ndryshimet revolucionare dhe kundra oligarkisë,

hahahahahaha dmth e verteta e “Patronazhistit” (sepse ashtu pekthehet emri i tij ne shqip), qenka e verteta absolute ?