Diskutime te lira - Mars 2020

ose siç thu ti: “jemi bo me keq se Sorosi!”

Kur kam thene jemi bere me keq se jevgjit?
Perkundrazi,kam thene te stimulohet largimi i jevgjeve vendas,e jo me te sillen te tjere! Sa me pak alba,aq me mire per shqiperine. I qorruar nga përbotizmi,rama kujton se duke bere djalin e bindur,evropa do ti hedhe ndonje kocke.
Po kush tja zere vendin??? Keta te tjeret qe sollen muhaxhedinet???

Po ti babam kur do kthenesh ne memedhe?

Une ne memedhe jam

Ardhja e nje numri kaq te madh njeheresh eshte sfide edhe per vende me shoqeri me te konsoliduara se Shqiperia .Qe pa vene kembe hala ne token tone Bujar Nishani i etikoi si kontigjent te mafias .Ky eshte ish presidenti qe mbante fjalime me OKB e pergjerohej ne emer te humanizmit e vlerave europiane .Imagjino lloj lloj sharlatanesh qe duan te heqin vemrndjen nga vetja e do iu ngopin ketyre te shkreteve gjithe te ligat qe I kane rene ne koke kombit shqiptar qe nga koha e ilireve.

Shqiperia, ajo qe duhet te beje është te veproje si evropa, meqe pergjerohet per te ore e minute.
Te beje si austria,hungaria,greqia,italia.

neqoftese ti je ne memedhe, atehere Shqipria eshte bere si Greqia, sepse Greqia eshte Shqipria. Evropi e ka bere Greqine shtet me vete, se ashtu ishte nji pune, pune jevgjish dmth.
Je ne nje qerthull qarqesh te shkurtera, e s’do qe s’do me kuptu qe bota eshte absurde, me nje fjale eshte bote jevgjish, sikur e ka bere jevgu.

Selaniku eshte memedheu yt?

Se harruam te pyesim.Si Po shkon me karantinen?

per ibret, ç’e pyet. Tamam tmerri kozmik i 97-tes, vetem se ne vend “po vijne maloket ne Tirane, po vijne lapet, jane ne Sauk me kallaçnikove”, tani po vjen flama kineze. Dhi ne breke te gjithe, perfshire dhe garribat me trima.
As deshire me fol me teper nuk kam ne kete mizerje, aq me teper se ka humb kuptimi me fol ndonje gje te hajrit ne peshk.

1 Like

Beri c’beri dërri e me ne fund doli para kamerave per te thene se cmenduria njerezore eshte me e rrezikshme se koronavirusi. I mbylli kopshtet, shkollat e universitetet, si gjene me lehte per te bete per parandalimin e pandemise. Nga ana tjeter pamjet nga infektivi, te punonjesve me celular ne vesh e gisht ne hunde, paralajmerojne per lebetitjen e afert te rradhes te shqiptareve.

1234567890

mendoj qekur BE i tha JO ky hapur nuk pyet per shqiptaret si sovran, as skuqet as zverdhet, hapur ja lejon vetes te shpalle cte doje.

e ti tash tamam ne momentet , o burra kauza therret , u dorzove-a ?
Une tuj prit me ndi prej dikujt live cka done me thone me ndejte ne shpi , cka bone njeri ne shtepi , ck thote shpija per njerzt qe nuk u msu me i pa , qysh e qone kohen , a ka ndeja mes kojshive ( si ne ore policore ) a mos dol naj recept i ri i pastave me perbers cka te ka qellu , ty te humbi motivi per shkrim … e kur ne momentet vendimtare te fenomenit per ne te panjohur , rri ne shtepi .

Ndoshta ndejtja ne shtepi do behet shkas per ndonje kryeveper : Dashuri ne kohe te virusit :blush:
PS gripi spanjoll ne 1918 beri kerdine ne shqiperi .Familje te tera u shfarosen brenda javes .Brezi qe mbijetoi dekaden 1910-1920 ka qene kocke e forte .lufterat ballkanike,masakrat greke ne jug,ato serbe ne veri ,princ vidi ,kryengritja e haxhi qamilit , lufta e pare boterore .vendi pushtohet nga ushtri te huaja qe luftojne njera tjetren ne token tone e si per ti vene kapakun kesaj dekade te pergjakshme edhe gripi spanjoll .Per cudi vendi i shkalafitur e i dobesuar nga nje dekade e tille pati energji te organizohej e mbronte veten ne 1920 .

1 Like

Nderkohe qe, sic kam degjuar, femijet e kalojne me lehte se te gjithe grupmoshat e tjera.

:star:

Doni Bolshevizmin ju se nuk ju pëlqe Taljoni!

image

Ne jane ata shqiptare
Qe njoh e di une
Bota ka per te pare
Te madhe pune
N Frasheri

Isa mustafa i ldk-së jugosllave,prish bashqeverisjen me kurtin. Nje ndarje e pritshme. Nuk mundej kombi shqiptar te qeveriste me kombin serbo-kosovar. Korona virusi serb u shfaq.
Kurti te beje zgjedhje te reja dhe te qeverise vetem. Perbotistet dhe krahinaristet nuk i hyjne ne pune as dreqit.

1 Like