Diskutime te lira - Nëntor 2018

Ate mendova per nje cast dhe une po pastaj u kujtova qe ishte per Festen e Flamurit, kur s’ka patur partizane.

Do jene poture kacakesh.

E mbyllim me kete citat, qe pak a shume permbledh sfidat e emigranteve shqiptare. Gezuar festat! Duajeni vendin tuaj edhe kur s’ju do.
“Jam koshiente qe mjeksia dhe politika ne vendin tone eshte e mjere por ashtu jam edhe une ketu.”

Letra e plote: Pershendetje Anabel,
Lexova letren e vajzes qe jetonte tani ne Belgjike dhe ishe sistemuar shume mire dhe mu be vertet qejfi!
Perkundrazi,une nuk gjej te njejten ngrohtesi dhe drejtesi ktu ne emigrim ku jam. Mbarova bachelorin ne Shqiperi dhe me pas emigrova per nje jete me te mire. Akoma po studioj ne vendin ku jam dhe e verteta eshte se ndihem shume vetem; aspak gezim si shoh njerezve ketu,aspak ndjenje,aspak embelsi!
E bej dallimin me studentet e Erasmusit qe vijne nga vende te tjera,jane te hareshem,jane te cilter…dielli lind serish kur i has. E njejta gje s’ndodh me vendasit,edhe ne shkolle,edhe ne rruge,edhe neper institucione te ndryshme jane robote,te shohim me dyshim,per ta je je gjithmone nje e huaj qe i ka ardhur ne vend e po i vjedh taksat apo identitetin apo ku e di une se cfare. Nganjehere mendoj qe jane lojera te mendjes dhe zemres,nga fakti qe kam mall per njerzit,gjuhen e rrugen nga vij dhe mundohem te mbledh gjithe energjine pozitive qe mund te kem por sapo fillon nje dite tjeter eshte e njejta histori,e njejta bardh e zi!
“Jam koshiente qe mjeksia dhe politika ne vendin tone eshte e mjere por ashtu jam edhe une ketu.” Shpresoj te kaloje!
Nderkohe ju uroj te gjitheve gezuar festat!

Meta eshte presidenti me bujar me dekorimet .deri tani ka dekoruar gjysmen e shqiperise si mjeshtra te te gjithe llojeve.i zgjuar qafiri .ai kredh parate shqipot dekuratat .:blush:

2 Likes

Ashtu i vishte edhe Ismail Qemali.

Tirona intellectum.tironcat denbabaden mblidhen ne nje shtepi tironce te formojne partine si dulla dikur per te ruajtur vlerat e lashta te qyteterimit tironc e terci e verci .qafsha Te gjithe nese ka mbetur ndonje shqipo qe s’ka rrjedhur nga mendja e krese na njoftoni :blush:

Me c’adhurim e veshtrojne te gjitha grate per rreth, grune e Edvin Kristaqit, edhe Mona vete, nruja e presidentit. :slight_smile:

Bravo gruja e Edvin Kristaqit! Bravo dhe Mona dhe grate e tjera admiruese!

1 Like

hë mo se ty nuk ta veme re po he, je tradicionalo-konservator nga natyra :stuck_out_tongue_winking_eye:

BANK OF ENGLAND kshu : :wink:

https://www.bankofengland.co.uk/report/2018/eu-withdrawal-scenarios-and-monetary-and-financial-stability

ene qiviria inglize : :wink:

teme e lire eshte mo burre, ca ke?

Mire une, po Pjetri qe eshte me mendjehapur.

Ja edhe nje lajm tjeter per te Mothin

mu me lajmero vetem per pun sume, sepse suma me jashteqitje artistike dhe brendafutje politike eshte e modes, vagina i perket tradites.

Kto jane dava myslimonsh obskurantiste, pranej akoma merren me vaginen. Shif kur kaurret te bejne nje “stadium ne trajte bythe”, atehere eshte ç’eshte, bytha na eshte.

Materiali i skulptures sume eshte prej floriri:

Myslimont obskuranstiste i kan pas ra ngambrapas qe cke me te. Sic e di edhe ti ate thenien: I paske hy punes si turku obskurantist sumes.

Un them si mode e epokes ngambrapa, qe nuk eshte vetem te rame sume si turku. Koncepti “ngambrapa” eshte metafizik, tregon nje mendesi ngambrapa postmoderne, jo dy fele te rrumbullakta perj mishi.

Pastaj per t’i ra sumes i bijne te gjithe, sepse qe ne kohen e Adamit dhe Eves e kane ne sume te gjithe, njerzimit ja ka fut Shejtoni sa krahu.

Ja deshmia qe edhe kaurret tradicionaliste obskurantiste e kishin n’sume, perderisa beni skulptura te tilla neper kisha kaurre:

yyyy pa merak, edhe ai eshte fiks si ty. Ceshtje natyre.