Diskutime te lira - Nentor 2019

Thumana ishte kontribut vullnetar…tulla te bardha… pallatet e Thumanes me tulla te kuqe e te burgosurve nuk u rrezuan.
golemi eshte Kim une tjeter …nuku ishte i Durresit Apo Gjushit po ene ty Nena te ka zen site militantizmi politik.

Ne keneten e Durresit ishte e ndaluar me ligj te ndertohej me shume se 2 kate e ti Nena thua cpo deri tek shkembi. Hiltoni mund te bej nje hotel te tille.

Duhet te ndertojne me dhoga si kauret .pesha eshte e vogel si rrjedhoje F=m*a prej termetit e paperfillshme.

Tirana u ndertua ne qerpic. Po ne Durres u prishen pallate te Dulles…dyshohet qe kan nderhyre ne themele per biznes … e kan marre veten ne qafe. Ktu po hyn Gjyshi qe I ka lejuar.
Bojaxhiu paska nxjerr 300 ndertime per tu prish e su prishen… vetem Edvin Mafia ta ve tritolin…pse?

Ai inxhinieri thote qe 300-500 mije ndertime jane jashte standardit sizmik .2500 vete pa strehe shihe cfare zavalli .

27 posts were merged into an existing topic: Përmbledhje/ Çdo informacion që duhet dini për tërmetin e sotëm

Pasi te Heqin hallin e termetit do fillojne shirat zona do permbytet e banoret do te jene perseri muhaxhire me placka ne krahe ne situate emergjence permanente.

pasi te heqin edhe hallin e shirave, do vije prandvera, do çelin lulet e do stabilizohet gjithçka si me pare: pune, shtepi, bej nje shetitje, gjume, fejsbuk, prap pune etj … cikli i jetes dhe stinave, e njerzit do bejne pyetjen rendom:

-E kush eshte kuptimi i jetes? Ha, pi, rri, …, fito pare, etj vjen nje termet dhe i rrafshon te gjitha, gjigand apo xhuxhmaxhuxh qofsh! Ç’kuptim ka gjithe kjo?
Nje Marlon e di!

si su gjet nje link xhanem qe te shpjegoje kuptimin e jetes?!

Qe kur ka filluar te te dhimbset jeta e pellazgeve (se te paska bere “like” shoqja e idealit te barastundur “Mos u thoni dashnoreve tane “jevgj”, ndersa per shqipot thoni cfare te doni”). Po une per termetin e kisha, qe nuk e kupton o cope mishi, megjithese ke mbaruar Harvardin: fshati digjet, ndersa dashnoret e tu dhe te shoqeve te tua te idealit, me librat e shenjte ne dore, krihen me hobin e tyre qindravjecar: frikesimin e njerezve me xhehenemin.

Rama beri gabim qe pranoi ndihmen greke. Ata erdhen thjesht per kapital politik. Ishte dhe ministri i tyre i jashtem dedja nga korfuzi me prejardhje nga bregu. Kerkon leshime ne kembim te ndihmes. Dje ne darke tv-te greke ne lidhje te drejtperdrejte kishin gjetur ca tipa-albash,gjasme grek,dhe gjithe biseda ishte -bashkatdhetaret tane(grek),greqia, etj si keto. Vetem nga ata qe sta zene ne goje pranohet ndihma.nuk na duhet ndihme ne këmbim te qëndrimit albo-evgjit!.

Po edhe bankat qe japin hua per ndertesa te pasiguruara?!!

Jemi dyfyryresha edhe na kosovaret, padyshim.
Dje e sot shoh se i madh e vogel jemi angazhu me ndihmu pa kursyer me krejt cka kemi. Me ushqime, me financa me strehime me njerez, per vllaznit e motrat nga shqiperia. Ok, qe 20 vjet sillen rrugeve e semaforave te kosoves, ne mjerim, nena me foshnje ne duar, femije te zbathur te veshur keq te shqyer e te kequshqyer, nga shqiperia… gjithandej neper Kosove, e i shohim cdo dite te lume… s’doli kush me u gjete strehim, nga keta patriotet. Qe 20 vjet, cdo dite e nate. Ndoshta jane 500-1000 ne gjithe Kosoven.

Ne anen tjeter dje gjithe diten, gjithe televizionet kosovare programe speciale live nga zonat e termetit… televizionet shqiptare, klantv e rtsh nuk e prishen aspak terezine e skemes programore. Klantv mbreme ne pikun e mbremjes ipte serial turk me titull “Ironia e fatit”.

Eksperti i emergjencave mbreme ne ABCnews nder te tjera tha “forcat tona nuk kishin as lopata e kazma mjaftueshem, ndersa kur erdhen forcat nga Kosova ishin njejte te pergatitur si ato nga greqia e austria, me qene te trajnuar me detektore termik etj”.

Me randsi me plaqkite kosovaret me taksen rrugore ne kufi.
‘Fsha gabelet e shtetin e gabeleve.

Ndihmat vetem nga shqiptaret e kosoves. Nga kombi serbo-turk nuk duam asgjë. As pordhe prej jevgu. jevgjit qe dalkerkan ne semafore mbaji dhe bejini bashkekombas metohijas,se mall prej albe janë! Te shtoni kombin serb me evgjitë. Na bëni edhe ne nder.

Mer gabel m*ti s’je ne gjendje me menagju 5 pallate te qelbta te shembura. Qe 100 vjet je shtet. 2000 vetave s’je ne gjendje me u ça hallin. Gabel. Te kam thane qe je gabel? Qe ku e ki rastin me e pranu, live.

E kam gabim une, apo vellai dhe motra i gabelit, me rregull treshi, jane gabela edhe ata. Gabela te perzgjedhur vertet, po gabela ama.

Kjo eshte nje tragjedi me vete. Si vajza, edhe nena qe flasin ne kete kronike, humben jeten nga termeti, ndersa kater vjet me pare kishte vdekur edhe burri/babai i tyre. Domethene u shua e gjithe familja.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ne radhet e UÇKse ma shume ka pase ushtare japonez britanike e gjermane sesa nga shqiperia. Me shifra konkrete kjo.
Nuk kam si me te pase vlla kur na kurre nuk kemi jetu nen nje kulm. Kurre nuk kemi qene bashke.
Shpirtin humanist e solidar te kosovarit ti je tu e kuptu si nenshtrim e budallaki, prandaj edhe zgerdhihesh.

Kur e ka djege perzene e masakru shkau ti ia ke marre kosovarit 800 marka ne muaj per nje haur a plevice te qelbur. Kete e kam pa me syte e mi gjate luftes.

Nese te ndihmoj e bej si njeri per njeriun, krijesa te zotit. Aq me teper qe jemi kufi. I kisha ndihmu edhe kinezit.
Pse i dhame dy birra falas anglezit qe na ka shpetu koken, na quajtet bythelepires. Po ty qe gjithmone na ke ngule thiken pas shpine deri ne palce, pse po te ndihmojme kur e dijme qe je thjesht nje cope gabeli?
Ti vella e ki milladinin mugoshen vuqiqin e daqiqin me te cilet ke pre kosoven e kosovarin prej tivarit deri ne minischengen.

Gjithsesi kane me ardhe duke u sqaru punet, krejt, pike per pike. Keni me e pa veten ne pasqyre, live. Vazhdoni zgerdhihuni e zhgerryhuni si derra te lumtur ne llumin tuaj lirisht deri atehere.