Diskutime te lira - Nentor 2019

marlonist nuk dal kurre, sepse marlonisti nuk eshte as ateist, eshte vetem bashkohor ngambrapa, eshta as mish e as peshk. E vetmja merite qe i njof Marlonit eshte energjia, gjithnje si energji ne vlefte absolute, se energjia e tij ka shenje negative.

S’kam si te dal ndonje dite ateist i thekur, sepse jam ateist i thekur tashme, por jo vetem, jam edhe religjoz i thekur. Se si behet sinteza e tyre nuk kuptohet nga niveli i ateistit dhe religjiozit, sinteza midis tyre behet ne nje nivel me te larte. Prandaj te dyja kategorive ju behet mendja çarap me kto qe them, ju dukem kontradiktor, cilesi qe ne fakt eshte e tyre, e nivelit te tyre.

Ekzistenca eshte çeshtje energjie dhe mbi te gjitha çeshtje niveli. Te paren e kane ca kokrra marloni, te dyten e kane nje lesh, sepse eshte shum me e veshtire, nuk eshte vetem me te dhene, eshte edhe me te bere.

Prefekt eshte hartimi, pa gabime drejtshkrimore e me figura te bukura letrare.
Enver Hoxha kish mbaruar Liceun Franez ne te mesmen me provim te Bakalaureatit cik te rende per ditet e sotshme.
Por Rama do ja kaloje atij patjeter se ate qellim i ka vene vetes dhe pas 70 vjetesh koha i ofron mjaft me shume mjete dhe kushte.
Kij parasysh gjirhashtu se Rama shkruan vetem per elitat dmth me paramendim se do mbetet ne histori ndersa E. Hoxha jo.

Nuk thashe qe marloni eshte ateist, thashe te kunderten, qe do behesh ateist ose marlonist, qe do te thote se jane dy gjera te ndryshme. Si mund te arrihet ne ate nivelin me te larte, ke ndonje recete ide?

thjeshte fare: i gatshem te sakrifikosh nivelin ku je, dmth ose ateist ose religjioz.

Por fatkeqsisht kjo nuk eshte kaq e lehte, sepse gjerat me te thjeshta (dmth me te verteta) nuk jane te lehta per tu bere. Psh Nene Terezes mund t’i kerkosh çdo sakrifice, edhe te jetes, dhe ajo mund ta beje, me lehtesi ose relativisht me veshtirsi. Por mos e fol he burre te sakrifikoje besimin e saj, Krishtin e saj, ose me sakte Krishtin e kishes katolike, eshte pothuajse e pamundur.

Me kollaj e ka te kaloje deveja ne vrime te gjilperes, se Nene Tereza te sakrifikoje Krishtin e saj - i Modhi :smiley:

Kur Nene Tereza keshtu, merre me mend Marloni, Kadareja dhe te tjeret qe qajne me nje shpulle.

korrikse, Rama nuk matet dot me Enverin sepse ndryshon konteksti i liderit. Rama eshte lider i demokracise, krahasuar me Enverin, pothuajse ka kyçet e kashtes ne dore. Enveri si figure (sidomos per te dashuruarit mbas tij) as mund te imagjinohet dot te komandonte ne demokraci. Mund te komandonte ndoshta, por nuk do ishte kjo figure qe njohim.

Kurse krahasuar figura e Enverit si person, jasht çdo kontesti historik dhe shkollimi, per pun te folmi dhe te shkruari Enveri ishte llape dhe pende banale, as krahasohet me Ramen. Por ishte pikerisht kjo mangesi qe fuqizonte jashtezakonisht personalitetin e tij, nuhatjen per te manovruar ne situata shume me te rrezikeshme se te demokracise ku maksimumi humbet zgjedhjet dhe kolltukun (por jo edhe koken), hipokrizine bizantine te politikes (negative), imponimi mistik ne masat e gjera popullore dhe kujt i afrohej, identifikimin total me kombin etj.

shume shkruajne bukur keto kohe. Hapesirat mediatike mbushur tumbllas me burra e gra te klubit Sinjorina Bertini qe kontestojne nj-tj kush ben poza me te bukra. Te marin me qafe me llafe.
Aty e ke Edramen. Ama sic tha dafne qeverisja nuk eshte hobi.

Consider it pure joy, … whenever you face trials of many kinds, because you know that the testing of your faith develops perseverance.” —James 1:2-3
And we know that in all things God works for the good of those who love him, who have been called according to his purpose. —Romans 8:28
49 te vdekur deri tani ,familje te tera te shuara tragjike sa s’te ben zemra ti lexosh lajmet deri ne fund por dicka e mire do dale nga kjo tragjedi qe ndoshta do ta ndryshoje shqiperine pergjithmone e per mire

Kur ka qene Albania great pellazg efendi?ne kohe te Dulles,Zogut,Turqise?

Shqiperi është atje ku ka shqiptare madam! Shqipria e 12-s. Gjysma e trojeve ngelen jashte kryesisht per faj te evgjiterise shqiptare. Prandaj duhet ti hiqet evgjiterise integrimse dhe krahinariste pushteti nga duart.do reduktuar soji yt alba se na moret me qafe

muhabeti po behej per shkrimet e kryeministrave, jo te intelektualeve te mdhenj qe shkruajne bukur, me bukur se Rama po deshe. Por ndryshe nga ata, Rama ka pergjegjsi si kryeminister.
muhabeti behet tamam, jo çapraz duke u hedh dege me dege.

e nise krahasimin por meqe nuk desha ta pasoj me gjate dhe meqe te paska bere pershtypje shkrimi i rames, e vazhdova ne kete drejtim te fundit sic lexove.

sipas rregullit te diskutimit sinema, mbas diskutimit çapraz duke u hedh dege me dege, vjen momenti i zderhalljes duke u shtrire pertoke midis gjethve te vjeshtes muhabet romapertoma (ramapertoma), larg divaneve luksoze te salonit intelektual te sinjora Bertinit.

Nuk e kuptova kete punen e sakrifikimit te nivelit. Mos e ke fjalen te sakrifikimit te gjendjes, domethene te nje gjendjeje me te mire per nje me te keqe?

ta shpjegoj ne menyre banale ne fillim.
Nese nje majmuni i thuhet braktis nivelin e majmunit dhe ngjitu ne nivelin e njeriut se ka disa qare, majmuni thote: “mir me mir, po duhet me bo disa sakrifica, duhet me shku ne shkolle, ne pune, duhet me respektu “Dekalogun”, me vu gravaten, me shku tek vjerra per vizite diten e djele etj. Ma mir po rri ktu ku jom, kacavjerru ne peme, ha ndonje banane, gallate me shoqnine, pa la, pa kalendar, knoqesh etj”.

Ky eshte kyçi i progresit ne histori (edhe ne historine bashkohore), deshmia dhe pranimi ose mospranimi i saj, si ne historine providenciale, ashtu dhe ne ate laike.

Po deshe shembuj konkrete ilustrues te jap sa t’dush per te dyja rastet. Por s’ma ha menja te kesh nevoje.

Edvin Kristaqi po ben maximumin e takatit te tij per te perballu situaten. Eshte i perfshim jo vetem institucionalisht, por me ca shihet, edhe emocionalisht. I edukum me ate ndienjen e superioritetit qe qenjet e tjera egzistojne me plotesu qenjen e tij, sot po e shof humble, te perunjun, i perkushtum me ca ka takat, me ba dicka per njerzit.
Bravo Edvin Kristaqi!

te ndjehet i perulur eshte shume pak. Ai njeri eshte fajtor. Se bashku me paraardhesit e karriges KM

kane neglizhuar gjendjen ndertimore te banesave,
kane neglizhuar specialistet e mirefillte, i kane perbuzur dhe dhe perjashtuar ata nga politikat kombetare qe kane pushtet te krijojne,
kane dhene e vazhdojne japin leje ndertimi symbyllur pa vullnet per t’i shkuar kontrolleve te lejeve deri ne fund,
nuk kane shtruar ndonjehere politika per perballimin e ndonje dite te keqe, fatkeqesish natyrore masive
kane prishur parate jo vetem per te tashmen por edhe per te ardhmen, e ardhmja e ketij kombi eshte e prenotuar me borxhet e tanishme te kesaj qeverisjeje.

1 Like

1 Like

Tiku ky po qe ka qene prift me P te madhe :joy:

22 posts were merged into an existing topic: Diskutime te lira - Dhjetor 2019