Diskutime të lira - Nëntor 2020

1- basha ështe atdhetar
2- pd- ja është parti e djathtë
3- sllobodankën e quajnë liri
4- uçk- ja është organizatë terroriste
5- ka komb jugosllavo- kosovar
6- ldk- ja është parti shqiptare
7- saliu nuk i shiti detin greqisë
8- janullatosi,ilia toli,dhe alba janë shqiptarë
9- albin kurti është komunist islamik
10- shqipëria e madhe do bëhet kur të futemi në be

çfar do qe te ndodhe, mos e çani bythen fare! (se te çame e keni)

Grande Kapo, je njohur me te barastundur/in/en e ri/re, opozitar/e me te gjithe, sidomos me PDhin (eh, c’ka per t’i punuar kur te vini ne pushtet) qe do ta fuse ne Afrike para se te na fuse PDhi, duke u vene drynin gazetave te politizuara, dhe do te lere vetem e papolitizuarat e Shkerdhenit. C’mendon PDhi per kete, se PDhi eshte mesuar t’i djege, jo t’u vere drynin.

Ja Grande Kapo, PDhi e zhvillon shume mire luften e kllasave.

Po per te barastundurit, c’mendon kjo çupa, do t’ua jepte … nje po?

Ja I Motho

Grande Kapo, nese je beqar

Ja Grande Kapo, ta plotesoj normen e 50 centeve per sot

Paska vdekur Bashkim Kopliku ,i cili ishte nje nga te paktet politikane te logjikshem e me integrity dhe qe kishte koncepte te qarta te demokracise si sundim I ligjit njesoj per te gjithe .Ne Shqiperi pulitikanet qe perdorin fakte e logjike te ftohte si ai nuku I kane shume xhan ,preferohen me teper burra zamani qe si strategji te ndertimit te kombit kane thirrjen :” ngrehuni tu biem!”

mos perdorni shprehjen: “bjeri se i bi bukur!”

Je gabim sepse te pakten qe nga 2010 qe jam ketu, madje para ca kohesh kam bere edhe nje shkrim per ty dhe te gjithe si puna jote.

Kur vdesin,thonë fjalë të mira për ta.
Ky baçi,ka qenë një mishmash politik.
E shumta për nënkryetar komune.
Një internacionalist i majtë që hiqej si i djathtë. Një tip albe dmth.
Ky donte që ç- në ta bënte ch, dhe shkronjat e tjera si talanët!
Këtyre të pd- kur sikur u kanë bërë operacion në tru .
Nuk gjen një pa dërrasë mangut.
Si duket i vaksinon saliu ,

mos vdeksh kurrë!-------------------hë mër se për të vdek kemi!
crescendo------------------------------decrescendo

Domethënë qenke i/e barastundur i/e vjetër. Po unë e kisha më shumë në kuptimin e moshës, të hovit dhe pasionit rinor që shfaq për të na bërë si Africa. Ki mirësinë sille përsëri atë 1 shkrimin, se duke njohur ata si puna ime bëj edhe gjënë më të vështirë sipas Sokratit, njoh vetveten. Po vetëm po qe shkrim i paparti dhe i papolitizuar, opozitar me të gjithë, domethënë stil african, përndryshe më shpëlahen trutë edhe më shumë. Se më duket se edhe ti anon disi, bie pak në sy që të priresh nga … Rilindja, dhe nuk e ke me aq sy të mirë PDhin. Nuk të vë faj, “opozita permanente” është e vështirë. Edhe Grande Kapo që është në opozitë të përkohshme sikur po thyhet, po mendoj të kalojë këtej nga ne 50 centët, se PDhi jep vetëm 25 centë, opozita është e varfër.

Ai merrte pjese ne blogjet e shqipove dhe nje tipi si puna jote i tha tekstualisht: ne shqiperi s’te thote kush puna e mbare kur perpiqesh te besh dicka per vendin.une bera sa munda .Ti nese mendon se mund te besh me shume e me mire dil atje e beje .mend japin te gjithe .
Ai ishte zv kryeminister per ekonomine e minister i brendshem ne nje periudhe qe e gjithe ekonomia ishte paralizuar se Dulla kishte ndertur fabrika me teknologji te kohes se car nikolles qe si hynin ne pune as dreqit e kishte nen hyqem nje force me police te dobet , te patrajnuar , te uritur e te papaguar se ciles i kerkohej te vinte kuken ne rrezik per 30 mije leke te vjetra ne muaj.Ai u perpoq te rindertonte nje vend te cilin ju dhe baballaret e tuaj shkaterruat.

e kom thon un qe kjo bote osht kot, pa pike kuptimi fare, futja kot, mrena je gjithmone, as mos e çaj fare!

I/e Ri/Re ne moshe, sme rezulton, sepse si te thash kam 10 vite qe komentoj ketu. Po ma thuaj ti me c’fare syri te mire ta shoh un Rilindjen?

Për çfarë ti thonin punë e mbarë??
Bëri ndonjë punë???
Ti kur ke një shtëpi modeste dhe të vjetër,e prish fare sepse fqinji e ka më të mirë??
Kur vetëm prish ato, qoftë edhe pak ,që ndërtuar të tjerët dhe vetë nuk ndërton sgjë ,çfarë pret???
Pasi prishën çdo gjë lëndore se ishin " komuniste", ju kthyen kulturës kombëtare.
Nuk dhanë asnjë kontribut.
U sollën si pushtues.
Ju dhamë mundësinë në 92-n të tregonin aftësi më të mëdha se sa komunistët. Jo vetëm që nuk kishin,por u treguan barbarë. Kaluam nga sistemi diktatorial komunist të modeli arabo-afrikan i anarkisë,vjedhjes,antikombtarizmit!
Jo vetëm që u treguan të paaftë por me mungesë të theksuar dëshirë për të rregulluar këtë vënd.
Nuk ishin kundërshtarë të komunizmit,por varianti i tij më i keq,ai i socializmit anarkisto- islamik.

mos e zgjat shum me mu, se as pjerdh fare per ty. S’kom ç’ti boj atij, se po t’kishte qene per ty, atëhere e disha un se ç’të boja ty!

Leter sinisha mihajlovicit:

image

“I dashur mister, jam Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, ish-lojtar i Kombëtares së basketbollit shqiptar dhe një admirues i vjetër i Sampdorias së Vujadin Boshkovit.
E mora numrin tuaj të telefonit nëpërmjet mikut tonë të përbashkët, Aleksandar Vuçiç. Folëm për ju dje në mbrëmje këtu në Novi Sad.
Kam dashur gjithnjë t’ju shprehja admirimin tim për egërsinë me të cilën po përballoni armikun tuaj më të frikshëm të jetës, por edhe për t’ju thënë se pasi keni mundur shumë portierë direkt nga goditjet e dënimit, ju me siguri jeni i zoti të mundni edhe hijen që është vendosur mes jush dhe portës tuaj të së ardhmes.
E di shumë mirë rrezikun që mesazhe të tilla solidariteti mund të bëhen të mërzitshme për një kokëfortë si puna juaj, por ju siguroj se ky i imi nuk është një mesazh i kësaj natyre. Përkundrazi, është shprehje e një admirimi antik.”