Diskutime të lira - Prill, 2021

Sa keq paska vdekur Princ Filipi ,britaniket po ndahen me nje pjese te historise se tyre …

Kam peshtypjen qe s’ja ke idene si funksionon Aviacioni Civil. Meqe un kam punuar ne aviacionin civil te korese se jugut po te jap disa detaje. Del nga shtepia ne date 1 edhe deri ne date 15-20 nuk kthehesh me. Keto 2 jave do jesh ne mengjes ne Londer, ne drek ne Stamboll, ne dark ne Mosk ne rastet me te mira. Ne rastet me te keqija do jesh ne 3 te mengjesit duke fluturuar klientin per ne Dubai, duhet te flesh gjum ne ore 10 te dites.
1 dite perpara se te shkosh ne pune te vjen nje e-mail bashk me nje bilete qe do duhet te udhetosh na Tirana per ne New York qe te marresh edhe te pilotosh avionin ku ti punon. Si mund te kete rroge edhe standate te vendit ku jeton kjo pune kur teknikisht ti nuk jeton ne asnje vend? Nuk desha ti hyj jetes qe bejne ato qe punojne per kompani low cost sepse eshte akoma edhe me shume e dhimbshme. ATC duhet te jete gjithmon e vemendshme ne pune edhe ne oren 4 te mengjesit. Nuk mendoj qe Gjermania prodhon te till mentalitet, kryesisht ato qe kane kete mentalitet jetojne fizikisht ne nje bote por shpirterisht jane ne nje vend tjeter.

Jo une nuk kam punuar ne aviacion civil , por miqt me te mire kur luaja Golf jashte ishin pilotet e aviacioneve civilie kryesishte Lufthansa , ( mendoj qe ky emer te mjafton ) dhe si loje monotone qe eshte ti merr mjaft informacion nga jeta e tyre profesionale . ( megjithate une kurr skam ndi qe nje pilot sado i graduar te jete te ve kusht pagen ose kam jeten e 500 veteve ne duar , apo , Korea e jugut se bashku me Shqiperine santazhon dhe saboton ne kete forme ?

( mos e neglizho nje detal , nese je ne sherbim 15 dite aviacioni civil ( nuk e di ushtarak si qendron ) se paku 20 dite te lira ju jep kur kthehen ( dhe pse thene realishte ka normativa strikte , ti ben nje fluturim vajte ardhje dhe 2-3 dite pushim ke deri ne fluturimin tjeter … )

Tash kontrolloret qe punojne ne toke cfare privilegji duhet te kene me shume se me sherbyesit ne ajer qe jane ne levizje dhe rrezikshmeri permanente , nuk e kuptoj .

Ato nuk shantazhuan askend ne ate qe une shikoj. Nuk eshte se rane dakord qe ne fillim qe shiko rroga juaj do jete 1000 euro apo 100 euro. Kjo erdhi si pasoje e uljes se rroges per 1 vit rresht. Une jam shume i bidur qe ne 2 muajt e pare ato as qe e kane menduar qe rroga e tyre ishte e ulet sepse te gjithe e dim si ishin muajt e pare, por kur kalon 1 vit edhe pastaj ty te thone qe shiko se eshte ulur trafiku etj etj ketu gjerat behen serioze. Nqs nuk do kishte shpenzime banale me shifra te cmendura edhe 20 vite te zgjaste pandemia rrogat e kontrollorve nuk do uleshin kurr sepse kompania ka fitime shume te medha. Nqs ti merr kredi per te blere nje shtepi edhe qeveria te jep 3 muaj shtyrje afati por nderkohe rroga jote nuk rritet per 1 vit normalisht qe do merziteshe njesoj si ta.

Varet nga pilotet disa punojne 15 dite edhe rrijne 15 dite, disa punojne disa ore cdo dite. Normalisht per ushtaraket eshte njesoj si cdo pune tj edhe bejne vetem 24 dite ne vit pushim. (flas per ushtrine amerikane) etj etj. Por ai punon 15 dite por ama ne pjesen me te madhe i kalon ne ajer edhe deri sa ngrihet lart atehere edhe probabilitetin e rikthimit ne toke e ka me te ulet sec mund ta kete dikush qe eshte gjithe kohes me kemb ne toke. Pastaj pilotet nuk bejne thjesht pilotimin e avionit, merren me sherbimet e tj, shkojne ne ne aeroport 2-3 ore me pare nisjes edhe rrijne minimalisht 1 ore pas etj etj etj.

Keto kane punen me te veshtire se pilotet sepse pilotat rrezikojne jeten e tyre edhe te pasagjerve nga menyra se si e pilotojne avionin nderkohe nje kontroll i ATC mund te kaloj neper duar shume aviona, sidomos ulje edhe ngritje. Imagjino qe nderkohe qe nje avion eshte duke u ulur, nje kontroller ti jap ok nje tjeter avioni qe eshte gati per tu nisur te dali ne piste se cfare ndodh…Pervec se nuk e shef me rrezen e diellit do mbarti ne ndergjegje 300 jete te humbura.
Banalizimi qe Beqiri i beri kontrollorve edhe rrogave me te cilat ja shiti Shqiptarve sikur ishin te larta ishte nje nga me te ndryrat e mundshme. Jo rastesisht nuk reagoi asnje shtet europian keq per kete qe ben, sepse te gjithe e kuptojne rendesine qe kane keto figura. Populli i thjeshte as qe ja ka idene cfare eshte trafiku ajror apo te bejne diferencen ndermjet kulles se trafikut, aeroportit, kompanive qe operojne brenda ne aeroport etj etj

On August 5, following the PATCO workers’ refusal to return to work, the Reagan administration fired the 11,345 striking air traffic controllers who had ignored the order, and banned them from federal service for life. … PATCO was decertified by the Federal Labor Relations Authority on October 22, 1981.

kjo eshte ne 1981, ndersa ne 1970

On March 25, 1970, the newly designated union orchestrated a controller “sickout” to protest many of the FAA actions that they felt were unfair; over 2,000 controllers around the country did not report to work as scheduled and informed management that they were ill.[3] Controllers called in sick to circumvent the federal law against strikes by government unions. Management personnel attempted to assume many of the duties of the missing controllers but major traffic delays around the country occurred. On April 16, the federal courts intervened and most controllers went back to work by order of the court, but the government was forced to the bargaining table. The sickout led officials to recognize that the ATC system was operating nearly at capacity. To alleviate some of this, Congress accelerated the installation of automated systems, reopened the air traffic controller training academy in Oklahoma City, began hiring air traffic controllers at an increasing rate, and raised salaries to help attract and retain controllers.

ne kete rast ti perfaqeson ata, prandaj te drejtohem ty .

Thirret sabotim - kur nuk i bindesh nje pune qe je kontraktuar ta kryesh , quhet santazh - kushti qe i ve organit drejtues konform punes qe je i kontraktuar ta kryesh . Dhe prap te perkujtoj qe , jo vetem si sherbyes detyre ( ne kete rast kontrolloret ) por edhe pronar i mjeteve themelore te jesh qe ke vere ne sherbim te karakterit nacional se lere me mardhenje nderkombtare te pret padia penale po shkpute veprimin qe je i obliguar ne afat ligjor te ofrosh . ( prandaj i qendroj strikt mendimit 15 vjet burg dhe marrje licence e ndalim ushtrimi per gjithe jeten ) E dine ti pse , sepse jo tash por minimum pas 6 muaje do te vine padite e para nga Aeroportet nderkombetare dhe Aviocompanit e huaja qe do te fluturonin per Rinas ne kete kohe sabotimi - kostos se demit do ti bashkangjiten dhe denimet e ndeshkimet per mos permbajte te kontrates se bashkpunimit perkunder humbjeve te shkaktuara dhe ti apo ata kontrollor me 15 vjet burg nuk i mbulon demet e shkaktuara por eshte shteti qe i rimbusheson keto duke duke varferuar banorin ne pergjithesi , e ju prap vazhdoni avazin nen moton , o qysh te dua une o ska ndryshe sepse kaq njeh koka e Shqiptarit … prap them , 15 vjet edhe pak po me duken , u tregova humane ne kete rast

Ju me te vertet jeni idiot me mangesi te theksuara … gjej kete te drejte te vlersoj ne kete forme sepse ju me jepni te drejten me banalizmat ne te shprehur si shembuj arsyetimi … ! Pse instruktoret e profesioneve tjera levizin me fuqi te mendjes dhe shpejtesi te drites deri ne vendpunim, apo … ?
(p.s.) jo qe ja vlen te kthej pergjigje dhe te mirrem me kete qe lexoj qe te shkruaj por shkruaj sepse dua te ju shkund nga te jetuarit si parazit , nga shkurtesi ne te menduar dhe vepruar … nga forma nje dimensionale qe o keni parashtruar vetit si norme ?.. prandaj sot e 30 vjet ju nepekembin partite. Nuk i ve faj …

Deri me sot kam shijuar fluturimin mbi toke , nga ky moment u rrenqetha kur kujtoj cfare persona me aftesi te kufizuar menagjojne punet , E dine ti qe nese do te shpreheshe ne kete forme ne shtetet tjera do te humbiste licenca dhe do perfundoje ne cmenduri ? Nese ti i perkujton keto gjera si vlere e shtuar e vullnetit tend del qe cdo udhetar ti e santazhon me kushtin jeten tende ne fluturim e vendosi une ?
A je pergjegjes ne ate cfare shkruan ?

O ti me cdo te shkruar me jep deshiren per shkarkim ne pune …
( kur ndonjehere kthehem per shtepi ne ora 2 te mengjezit shof furrtarine qe ndez dritat te filloj punen ne furren e tij qe ne ora 5 te nis shitjen e bukeve , me pergjegjesi penale e morale ka ai po helmoj 5000 banor qe ushqehen nga ai - a done hala banalitet ne shembuj ? )
[/quote]
Kush jeni ju te me vlersoni sa seriozitet marrin gjerat …? Nese nuk te pelqen politika mbrenda kompanise paraqit 60 dite me heret largimin ( aq e parashef ligji i punes per shkputje mardhenje punedhenes punemarres )

[quote=“r.v, post:29, topic:5695”]

  • Amon te jarabi - cka po dine ti !( thonte gjyshja jeme ) e ne proverb thuhet, dhelpres kur ju dogj bishti tha , u kall dynjaja ! Ti i daluri i linjave Dubai -New York ske degjuar per krizat ekonomike globale, falimentimet bankare , humbjet e patundeshmerive , jo , u shpik njerzia kur Shqiperia permbysi sistemin diktatorial e mendon qe demokracia eshte qysh te them e veproj une . ?!

Popullit te thjeshte ne rradhe te pare ti ja neperkemb mundin dhe emrin , sepse zure vendin e te menqurit kur kryve trajnimet ne profesionin perkates ( nuk i mbulove me xhepin tend koston e shpenzimeve por morre burs shtetrore ) dhe ne fund prap popullit do ja lesh koston e demit qe ja shkaktuat e vie ketu me shet moralizma maje thane .?
.

1 Like

Ajo që i them Edi Ramës është se e kuptoj pse e ka shqetësimin me Iilir Metën se Ilir Meta përpiqet dhe bën gjithcka për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme e se dyti po përdor gjithë pushtetin e paligjshëm për të blerë shantazhuar e korruptuar edhe opozitën.

E kuptohet që shpesh ka pasur suksese në rrugën e tij por pengesën kryesore, diga për mos përmbytur shpresat për të ardhmen ka qenë Ilir Meta.

Kjo është betejë finale, për 100 vitet që vijnë e s’është betejë mes Metës e Ramës.

Rama është kuisling, po përdoret nga armiqtë e Shqipërië që të nxjerrë në shitje atë që ka ngelur pa u shitur nga pasuritë e shqiptarëve e t’i zëvendsësoje vlonjatët me bangladeshas”. :grinning: :grinning: :grinning:

Dafinë,ti mirë e ke,po ky konsiderohet i moderuar në radhët e pd-së. Të tjerët ja hajdut ordinerë,nuk duan tja as për shtet as për popull.
Prandaj i ka braktisur populli dhe detyrohet të mbajë në pushtet ramën si e keqja më e vogël.

1 Like

:grinning: i keq. Do ta kete pasur per ndonje vend tjeter se s’ka mundesi. Lidershipi i ER dhe vizioni i tij per qytetin tone por dhe Shqiperine me gjere na detyroi ne ketu te bejme planet e te kthehemi.
Si po te ecen kerkimi per apartamentin :grinning:. Po deshe shikoj une per ty kur te shkoj se shpejti.

  1. Une nuk perfaqesoj askend
  2. S’kam nerva te merrem edhe te kthej pergjigje sepse thjesht ti nuk do te kuptosh jo se s’mundesh. Fakti qe je injorant/e ne kete fushe mund thjesht te heshtesh edhe te mos llomotitesh pa lidhje edhe te dalesh ne konkluzione se sa 15 vite burg apo heqjen e licenses. Kam pershtypjen qe kjo histori nuk do ngeli pa u zbardhur ne nje kohe tjeter.
    E fundit meqe ti qenke i/e bindur qe kontrolleret qenkan gabim te sfidoj te shkosh te jetosh ne Shqiperi edhe pastaj te vish ketu edhe te flasesh per ligjin, rregullat, burgun, etj etj.

PS : Se harrova, si ka mundesi qe ato qe te pasken dhen diplomat ty ne Gjermani kan mendim ndryshe nga i yti? Se unioni i kontrolloreve ne Europe nuk jane si puna jote qe edhe pse cdo dite ne rruge jeton ne Europe shkon ne shtepin tende Arabo-Tukro-Lindore.

Naltmadhni se m’je mere si Kujtim Gjuzi me keto akuzat. Ta kam thene un s’jam me PD kam pershtypjen qe suma jote nacionaliste do e kuptoj kete mbas 25 prillit. Po ti edhe dinjiteti yt kombtarist s’me dhate pergjigje se cfare donin turqit ne malet e Shqiperise? Rama jot qe do bashkoj shqiptarin si e keqa me e vogel eshte bere vasal i sulltanit. Ka fillu te ndjeki edhe politikat e tij me keto pucet e Saliut edhe Ilirit edhe pse 6 vjet ka qen Belinda drejtoresha edhe ka emeru cin i ka dash tarracilja tek trafiku. Kshu do riktheheni ne identitetin tuaj pellazgo - Ilir ju qe hani sufflaqe edhe shkoni ne buzuqe?

Ja edhe e keqa me e vogel e Naltmadhnis.

Avropi ia ka bere te qarte se do reforme ne drejtesi e pulitikanet, prokuroret dhe gjykatesit e korruptuar ti kredhe ne burg.AI ne 8 vjet qeverisje ka bere zilch,zero , nada.Si rrjedhoje i ka mbetur vetem Rexhep a Taip Erdogani aliat .opozita nuk jane me te mire se jane per vete subjekte te kredhjes ne burg nese behet ajo qe do Avropi.
Se cu rehatos mileti
se sulltanin prape e gjeti
se qe kur e humbi s’fjeti.
Noli.

I shmagesh thelbit lirimtaruc🤔
Në këto zgjedhje mëdyshja është të vinë talebanët e salës bashkë me talebanët e dules apo të rri i turkokorruptuarri,sorrosisti, porse qytetar, zoti rama???
Unë jam i bindur që shqipëria dhe shqiptaria ka nevojë për një lëvizje të fortë kombëtariste,por duke qenë që tipat si alba janë më shumicë,hë për hë kjo nuk është e mundur.
Rama nuk ikën nga talebanët. Atë e heq vetëm ndonjë albinkurt .
Sa më shumë talebanët tensionojnë situatën,aq shumë shkojnë të stabiliteti i ramës

Ne burg te perfundojne te gjithe nga A-ZH. Vetem keto nacionalistet e Deltes mos u ngacmoni

Ky eshte edhe puci Ilirit, Saliut. Meqe daphne eshte europiane keto keto jane nga Mongolia edhe smarrin vesh se s’kane diplloma gjermane \

Is this the way, in Albania, they put Safety first?

Brussels, 10th April 2021

If you ever wanted to know how a government can terrorize its citizens, have a look at Albania.

After Albcontrol ignored the rights of the workers and the Union for one year, the Government is lashing out at the Air Traffic Controllers now.

Last week, five Air Traffic Controllers declared their provisional inability, in line with the National Competency Program of Albania and the EU Regulation 2015/340. Those Air Traffic Controllers were immediately fired without any valid reason stated.

Three of those Air Traffic Controllers were in Police custody for over 48 hours before seeing a judge. This judge decided today that the female controller will stay under house arrest and the male controllers will stay in prison with no time limit.

They performed their duties according to an EU Regulation and it seems they are imprisoned for that. Is it a crime in Albania to follow EU Regulations?

Air Traffic Controllers in Albania are forbidden to talk to any news outlet or other media under the threat of losing their job.

ATCEUC calls on every EU Institution to watch closely what is happening in Albania.

Such a behaviour is disqualifying any country to become a member of the European Union, a Community where we embrace human rights, where we have a pillar of social rights.

ATCEUC calls on the aviation community to watch closely what is happening in Albania.

Air Traffic Controllers under enormous stress fearing for their freedom and for the livelihood of their families could not be fit for doing their job.

Air Traffic Controllers from foreign countries with no training in the sectors, in the procedures and with no valid ratings are not fit for doing the job. “Safety first” seems not the goal for Aviation in Albania in this time.

ATCEUC is calling on CANSO to reassess if they really want to have Albcontrol as a member, when Albcontrol is so clearly stamping over the Toolbox for Successful Social Dialogue in Air Traffic Management in boots. It took a great effort by CANSO, ETF and ATCEUC to find this agreement and it was highly welcomed by all European Institutions.

As IFATCA already warned this week, ATCEUC reminds the Airlines that flying over Albanian Territory poses a heightened risk due to the conflict between the government and the local staff as well as the fact that not properly endorsed foreign personnel might be working in Tirana now.

The European Regulation on licensing was designed to protect the safety of the flying public and the European citizens on the ground. There is no shortcut to obtain a valid license with valid ratings for the airspace an Air Traffic Controller has to work.

For this reason, ATCEUC recommends the pilots to use extreme caution when deciding to fly through Albanian airspace.

END OF PRESS RELEASE

se edhe une harrova te te them Unioni nenkupton sindikate e sindikata vetem nje moto ka … , proletar te te gjitha vendeve bashkohuni …e kupton rolin e sindikates tash ? Por, Inkuzicion me te lart se sindikatat proletariate jane Gjygjesit . e nuk luan rol a jetoj ne shtepi turo arabe ( transedenca e tyre me provoken ,nima ka misticitet ,nuk eshte per nenvlersim ) mjafton qe per kurreshtje nen rehatin e orientit shtepiak lexoj normat juridike te oksidentit dhe i kundervyhem gjitheve qe veprojne si ti .

edhe aty jam duke jetuar dhe kam ardhur ne gjykim te prere qe te jetosh ne sfiden qe thua e vertet qe neperkembesh dinjetetesisht dhe financiarisht por ligj ,rregull e burg , jane terma te panjohur , ti e dine me mire se une , apo ?

Ti pellazg efendi kur behej lufta ne kosove, s’ta mbajti bitha te merrje dufekun e te luftoje, por preferove te lepije bithen e grekeve.pse ben gam gam kot si nacionalist i madh?