Diskutime te Lira - Qershor 2020

une nuk perdor llogjike, une veproj konkretisht, nuk lejoj ne asnje menyre qe Marloni te ma fuse. Kurse intelektualet e medhej bejne logjike, nderkohe qe Marloni jua fut me gjithe breke mrena. Por edhe kjo ka nje logjike perfekte, ka logjiken e te berit qef si individ, kush osh tu pjerdh per Ameriken, knoqemi i here ne me Marlonin, pastaj shofim lajmet ne televizor. Ose si rebele intelektuale buzeholle te sofistikuar, refuzojme ti shofim lajmet, e ne vend te tyre shofim nje flim intelektual te modh me lesbike te Lynch.

he mer arb mjaft renkove nen Marlon, nxirre te shkreten çfar ke per te thene!

Po sigurish qe une gjykoj ashtu si e shoh une boten , pra eshte personale ! Une nuk jam intelektual sot e aq me pak do te quhesha intelektual ne ate kohe ! Une jam klase puntore biles me nje antipati te theksuar ndaj intelektualve qe edhe ne 2020 bejne akoma muhabete me black and white ! Sa per dijeni Romaket e lashte nuk benin dallime racore , imagjino ca i kemi ba vetes, dy mij vjet e akoma se kemi mesuar ! Dihet qe Roma ra nga dora e barbarve injorant, brenda e jashte perandorise qe mendonin vetem te vidhnin e mbushnin barkun, e pasi shkaterruan gjithcka ju deshen 1.000 vjet qe te fillonin te rindertonin ! Kriteri im bazohet tek ajo qe shoh, kur them ulje intelekti kam parasysh boten qe me rrethon ! Ka nje barbarizem te shtuar ! Une sot quaj barbar nje qe perdor dhune verbale e fizike, qe flet paedukate, qe sillet keq,qe femren e sheh si mish , qe nuk respekton rregullat e shoqerise, qe nuk njeh empatine, qe nuk njeh higjenen, qe eshte analfabet , keta jane barbaret e sotem e une me keta nuk bashkohem as per te protestuar kunder racizmit ! Ka plot menyra se si te ndryshoj gjendja, por sigurisht nuk e bejne dot barbaret kete, te tjeret kthejne koken nga ana tjeter e nuk duan tia dijne…jemi pashprese !

Une nuk jam inetelektual, fjalet i mendoj i zgjedh kur i shkruaj, i fshij e i rishkruaj perseri, plus kthehem perseri me vone per te korigjuar gabimet…plus kesaj me duhet edhe te gatuaj !! Fashist !

1 Like

nuk e di si e quan ti me kritere personale faktin qe ne perandorine romake banoret ndaheshin ne dy kategori, ne qytetare te Romes dhe te tjeret pa emertim, qe i bie pak a shume te jene ekstrakomunitaret e sotem. Psh shembull nga te gjithe dishepujt e Jezuit qe shkuan ne Rome, perfshire edhe shen Pjetrin qe ka per seli qendrene e Romes Vatikanin, vetem shen Pali ishte qytetar romak, gje qe kishte nje sere privilegjesh.

Tani meqe e pranove qe je klase puntore, tani me degjo mu qe jam njekohesisht intelektual i modh dhe idjot i modh.
Ka disa studime klasike qe tregojne analogji te plote midis Amerikes dhe Perandorise Romake, duke treguar qe ekzistojne qarte parale historike.

pranoj çdo sharje, edhe komunist, vetem i pallum ngambrapa prej Marlonit jo!

Po, kishte dallime por jo racore ! Nuk eshte se te zinjte mund te beheshin qytetar Romak e te verdhet jo ! Romaket biles lejonin edhe bjondet me sy te kalter qe te beheshin qytetar , nje shemti e papare per ate kohe pervec faktit qe keta bjondet ishin edhe barbar ! Romaket i ben qytetar, i ben gjykates, administrator , i ben perandor skllavet e dikurshem, pa kufizime racore ! Romaket pranuan edhe te krishteret , megjithse i konsideronin si te cmendur te rezikshem ! Aty ku gabuan ishte se barbaret u ben qytetar Romak por nuk u qyteteruan ! E njejta si sot ! Te jesh i qyteteruar ne boten perndimore nuk mjafton te kesh lindur e jetosh ne qytet e as te kesh shtetesi perndimore, do te thote in primis te kesh arsimin dhe edukimin e duhur ! Edhe arsimi e edukimi sot nuk eshte aspak aty ku duhet te ishte ne 2020 ! Eshte skandaloz ! Mund te te sjell 100 shembuj por po permend ate me lart… ! Une po gatuaj , ti me pengon me kerkesen e te pergjigjurit shpejt…une te quaj fashist ! Do thuash ti , po ca lidhje ka fashist? Nuk ka, nuk ka hic lidhje … e pra kjo eshte bota sot ! p.s. e nuk po te permend ata qe e dine qe nuk ka lidhje , biles qellimisht sepse nuk ka lidhje te quajne fashist…

gatuaj, gatuaj, por mos gatuaj mend! se po i ben lemsh te gjitha, trute sallate ruse me oriz pekinez e oman bajalldi. Per ate pune Amerika eshte me pak raciste se beri jevgun perandor te parafundit te saj. Tani ti do me u kap mbas llafi, por eshte vertet injorance a ku di un si t’ja ve emrin, edhe pa pas lexuar libra perveç manualit komunist te gatimit, te besh supozime qe racizmi ka lindur per here te pare ne amerike apo gjermani te hitlerit, apo ne Qytetin helen te Bylisit me Teater prej mermeri Cerriku. Racizmi ka lind per here te pare si ndjenje qe kur Kaini i thyu kafken Abelit. Ndryshimi i vetem eshte qe ne amerike ndergjegjsimi per ndjenjen e racizmit eshte me i larte se ne perandorine Romake, qe nga ana saj e kishte ndergjegjsimin me te larte se te Perandorise Egjyptiane. Ky eshte progresi ne histori, ne kuptimin negativ dhe pozitiv te fjales.

Megjithse mir je si muhabet si klase puntore qe je! I zoti je vallaj, deri me sot te kam kujtuar se je intelektual i modh me diplome, biles me tripllome!

shof qe po afrohet nje tjeter viktime qeflie e Marlonit!

Nuk eshte e vertet ! Gabohesh ! Koncepti dhe discorsi i races ka lindur ne mesjete ! Nuk ka ekzistuar nje dallim i tille para saj ! Skllavi mund te ishte cfare te doje , i bardhe , i zi , i verdhe…prape skllav ishe ! Prandaj te shkruajta me lart, kam nje antipati te theksuar per inlektualet e 2020 qe akoma flasin per raca njerzore !

Pjer qenke i ri. Te dija rreth te 70 -tave. Paske moshen ideale per tu perfshire ne politike e pse jo ne drejtimin e ekzekutivit. Nje keshille: me sajdisje femrash mos u merr, sepse vetem deshperime dhe brenga te sjellin. Dashuria apo dashurite jane thjesht vuajtje dhe brenga, nje semundje qe ja shkakton vehtes kot per se koti.

ne rregull gabohem, une gabim jam perderisa jam besimtar injorant fashist mesjetar obskurantist kapitalist qe du me ja qit per sume klases puntore penisin e Marlonit, dhe klasa puntore nuk do per qamet se nuk ka me çfar lezetohet dhe kilikoset ne jete, perveçse duke ferku bolen e majte te Marlonit. Kjo do te thote te jesh modern, dmth racist modern, qe te kesh preference per njeren bole te marlonit, bolen e majte si komunist, te djathten si fashist.

o arb me thuj a di italisht? se du me te linku nje kenge lidh me temen, pranej.

Nje populll sa me ne erresire e ne injorance ta lesh aq me lehte e dominon ! Mbase ka nje te vertet ketu ? Po, di italisht, por me e rendesishme eshte qe edhe kuptoj italisht, se per te ditur dijne gjithe shqipot !

prap je duke na bo sallate, te dish do te thote te kuptosh. Apo je edhe ti intelektual i modh i Harvardit qe di (historine e Mesjetes, Romes, Egjyptit, Amerikes) dhe nuk kupton as sa penisi i Marlonit nje muhabet te thjeshte.
A je ne gjendje te kuptosh nje kenge ne italisht o intelektual i modh klase puntore?

Po nje italisht foles si ju duhet te jete ne gjendje qe te dalloj dike qe di italisht nga dikush qe kupton italisht ! Nuk jane e njejta gje ! Ka plot qe dijne italisht por nuk e kuptojne ! Nejse, di !

mir prit i çik sa ta gjej! ha i çik buke nderkohe.

Nganjehere nje kenge ka brenda tere diturine e biblotekes se Harvardit:

Il fascino di un atelier pieno di mèche di profumi e sorrisi
Armani Dolce e Gabbana Valentino.
Il mito di una rock star coi suoi successi sempre più famosi
e voi tutti in piedi col vostro accendino.

e intanto i barbari arrivano i barbari.
E intanto i barbari arrivano i barbari.

Passare una serata allegra nel clima intimo della tua casa
assistere a un programma trucido con il pianto in gola.
Oppure in un grande stadio all’ultimo minuto della ripresa
arriva finalmente il goal e parte la ‘ola’.

e intanto i barbari arrivano i barbari.
E intanto i barbari arrivano i barbari.

Il lotto il totogoal il gratta e vinci ma che emozione
la vita é un uovo di Pasqua una lotteria.
Il gusto di un corpo sano mangiare poco ed allenarsi bene
coi vostri massaggi e l’omeopatia.

e intanto i barbari arrivano i barbari.

Ma chi sono i barbari
dopo ve lo dico i barbari.

E voi indaffarati con niente da fare con niente da dire
avete capito che anche l’aspetto si può migliorare.
Vi fate il viso le mani i piedi vi fate i capelli
ma l’ansia cresce vi fate le tette il culo e le cosce mhh che cosce

E devo dir che siete bravi bravi
siete proprio bravi bravi
che date il vostro contributo
il vostro aiuto festoso e originale
alla caduta alla caduta
alla caduta dell’Impero Occidentale.

In questa allegra esibizione
ognuno é artista come può come gli viene
Immergersi in un computer e rincoglionirsi con un bel giochino
un video pieno di ostacoli senza fine.

In genere si finisce in un gradevole ristorantino
una gran bella mangiata e tutto va bene.

e intanto i barbari arrivano i barbari.
E intanto i barbari arrivano i barbari.

L’insolita emozione di una domenica un po’ speciale
commossi tra la folla a vedere il Papa.
C’é un senso di euforia di grandi mutamenti nel sociale
tra poco cambia tutto ormai siamo in Europa.

e intanto i barbari arrivano i barbari.

Ma chi sono i barbari
dopo ve lo dico i barbari

E voi spensierati con niente da fare con niente da dire
un’ idromassaggio mezz’ora di stretching e via a ballare.
Un po’ di palestra la tua pasticchina ma senza eccesso
Un po’ di orecchini la lampada al quarzo
e un pelo di sesso che sesso

E devo dir che siete bravi bravi
siete proprio bravi bravi
che date il vostro contributo
il vostro aiuto festoso e originale
alla caduta alla caduta
alla caduta dell’Impero Occidentale.

E intanto i barbari arrivano i barbari
e intanto i barbari ma che paura i barbari
arrivano i barbari
Da come noi viviamo i barbari
da quello che facciamo i barbari

Sì ma chi sono i barbari
adesso ve lo dico i barbari
i barbari i barbari i barbari.

Eccoci qua, eccoci qua.

La fine di una civiltà non è quasi mai avvertita da coloro che la vivono direttamente.
La fine di una civiltà si rivela dallo scadere dei vecchi principi su cui si reggeva, ma anche dagli atteggiamenti più banali della nostra quotidianità.
La fine di una civiltà prevede da sempre l’invasione di orde barbariche che si insinuano nelle strutture portanti e a poco a poco occupano tutti i posti di potere.
Tanto più l’uomo cosiddetto civile è stanco ed esangue, tanto più è certa e inevitabile la vittoria dei barbari. - Gaber

Na hape pune ! Si te thashe, Gaber eshte nje shembull tipik se si mund te te dish italisht por nuk e kupton dot ! Te kuptosh Gaber nuk mjafton te dish te thuash “Ciao bella, come stai ?” , duhet te kuptosh italisht ! Do te ishte nje ngushllim sikur te ishte sot sic i pershkron Gaber barbaret (qe jemi vete ne, shoqeria perndimore kapitaliste, nuk i heq nje presje) ! Barbaret kane evoluar, jane shume me keq, gjendja eshte shume me keq ! E vertet qe veset vdesin me njeriun ne cdo kohe, por nuk mund te mendohej ne kohen e Gaber qe injoranca, dembelizmi e budalliku te shperbleheshin nga shoqeria sic ndodh sot ! Sot te rinjte duan e kane enderr te behen influencer, dmth ha pi rri e vdis ! Sot ka njerez qe kane lindur miloner e qe bejne akoma me miliona duke reklamuar jeten si milioner …kemi shkuar pertej faktit qe dikush ka miliona prandaj ka sukses sepse perdor ato per te shfrytezuar njeriun, milioneret e sotem shtojne pasurite e tyre pa perdorur hic milionat qe kane ! Me vetedije te plote nga ata qe i ndjekin ! Ata qe nuk kane lindur te tille perpiqen te gjejne menyra nga me te ndryshmet per tu bere influencer ,edhe ajo qe i bashkon eshte qe sa me idiote menyrat aq me sukses kane, aq me shume sponcorizohen !! Jemi pertej atyre qe denoncon Gaber ! Jemi ne dembelizem total ! Nese dikur shkolla (arsimi dhe edukimi) shihej si nje menyre per tia dale ne jete (ja perse vjen si jehone nga e kaluara fjala e madhe inetelektual) sot nuk shihet me si e tille nga ata qe kane me shume nevoje ! Sot nuk proteston njeri perse nuk mund te shkojne ne shkolla, ata qe kane me shume nevoje nuk duan te shkojne ne shkolle, biles priten protesta perse na coni ne shkolle ! Gjenerata e Gaber luftonte qe tu lejohej te gjithe njerzve qe te ecnin kudo e te uleshin kudo , sot luftohet per nje selfie ! Kjo eshte gjendja ne shoqerine kapitaliste e nuk eshte ceshtjeje rracash, keto jane thjesht pasoja ! Pjese te medha te shoqerise me dashje ose pa dashje po lihen jashte cdo dite e me shume, nuk po integrohen, nga injoranca po refuzojne qyteterimin qe njohim, e ketyre nuk ke cfare ju ben sepse jane pjese e jona , nuk mund as ti ndjekesh e as ti eliminosh! p.s. jam kurioz cfare do te mendonte Gaber apo De Andre per shoqerine e sotme!