Diskutime te lira - Shkurt 2021

Avantazhet dhe pasojat per secilin nga keto dy grupe jane sa me poshte :

  1. Në rrafshin sanitar :
    a. vendet “zero Covid” kane patur, te gjithe se bashku, mesatarisht 7 mije infektime te reja ne dite. Numri totali vdekjeve : 20 mije (po i marrim te mireqena statistikat e ketyre vendeve, pra po mbyllim nje sy)
    b. vendet e BE (nuk kam shifra ne nivel boteror) kane patur, se bashku, mesatarisht 350 mije infektime te reja ne dite.Numri total i vdekjeve ne BE : 750 mije.

Pra, edhe sikur te mbyllim nje sy per vertetesine e statistikave kineze, vietnameze apo kamboxhiane, ato jane nata me diten krahasuar me ato te vendeve te BE.

  1. Në rrafshin ekonomik :
    a. sektori i sherbimeve ne vendet “Zero Covid”, qe prej muajit maj te 2020, ka kaluar ne rritje (growth). GDP-ja, ne fund te 2020-es, ne keto vende, ka rikapur ate te trimestrit te fundit te 2019-s.
    b. sektori i sherbimeve ne gjithe pjesen tjeter te planetit eshte ne renie(recession) ndersa GDP-ja eshte 6 pike me pak se ne te njejten periudhe.

Pra edhe ne rrafshin ekonomik, statistikat nuk kane te krahasuar.

vijon

vazhdon
vijon

@Arban i ran ne qafe kot Dvoranit te shkrete. Medja e Zenit edhe e Qimit na e ben te dukesh si nje kriminel komunizmi kur ne te vertete ai paska qene super hero. Batman i vjen anash sepse Dvorani nuk fshihet mbas nje maske por del me fytyren e vet edhe lufton korrupsionin

https://www.syri.net/politike/406607/ish-drejtori-i-voa-dash-dekoroi-nje-prokuror-te-regjimit-komunist/

http://www.gazetadita.al/komiteti-teknik-nuk-ndryshon-masat-ora-policore-ne-2000-mesim-online-ne-gjimnaze-e-pezullim-te-fluturimeve-me-britanine/

pocaqia qeveritare sillet sikur zbaton axhende anti-kovid, anti-pandemi. Nuk e shpall publikisht qe refuzon cdo politike te tille, qe eshte thelbi i qasjes se kryebajges ndaj pandemise.

gjithnje njelloj si ne politike, ku kryebajga ne kryeministri vesh kostum te majte nderkohe qe vepron punon si maskara hajdut vrases i popullit.
.

Atehere: pse vendet (psh te Europes, ose USA) nuk aplikojne politiken “Zero Covid”, por vazhdojne me politiken “Stop & Go” ? (lëro, shtrengo - do thoje ti).

Zyrtarisht, ka 3 arsye:

  1. Ne fillim, keto vende u gjenden te papergatitura, sepse nuk kishin traditen e viruseve. Per shembull, mungonin testet PCR. Ose maskat. Por tani teste e maska ka plot ! Pra kjo arsye nuk qendron më.
  2. Arsyeja e dyte mund te jete fakti qe Europa dhe USA e kane ngritur strategjine e tyre duke u
    mbeshtetur tek vaksinimi.Por dhe kjo arsye nuk qendron shume, sepse imuniteti permes vaksines nuk do mund te arrihet para vjeshtes se 2021-shit dhe, duke pare se tashme ka plot varjante te reja, askush nuk e di nese duhet rivaksinuar e rivaksinuar pafundesisht.
  3. Arsyeja e trete mund te jete e lidhur me faktin qe per Europen apo Ameriken, strategjia “zero Covid” nuk eshte shume e pajtueshme me ate qe quhet “lirite dhe te drejtat e njeriut”. Ndofta! Por tani qe u be nje vit nga kjo histori, mbylljet e restoranteve, lokaleve, palestrave, shtetrrethimeve pas ores 18°° apo 20°° jane po aq problematike sa “te drejtat e njeriut”!

Ne fakt, sot, pas nje viti nga shperthimi i epidemisë, asnje nga keto 3 arsye nuk qendron. Keshtu qe, per ç’arsye Kina, Australia, Kamboxhia, Islanda, Zelanda e Re, Taivani, Vietnami, Japonia, Korea e Jugut, Laosi, Tailanda aplikojne strategjine ZERO COVID ndersa gjithe pjesa tjeter, e sidomos Europa dhe USA aplikojne strategjine STOP & GO ? (ose asnje lloj strategjie).

Arsyeja eshte sa me poshte : po te shikosh me vemendje listen e vendeve te lartpermendura, konstaton se behet fjale :

  • ose per ishuj (Japonia,Taivani, Australia, Zelanda e Re, Islanda, por edhe Koreja e Jugut, e cila, edhe pse eshte gadishull, e ka te mbyllur kufirin e veriut, pra funksionon si ishull)
  • ose per diktatura (ose thene më me elegance, per regjime totalitare, ose edhe edhe më me elegance, per “vende qe kane koncepte te ndryshme per lirite individuale nga ato te Europes apo USA”.

Te dyja keto arsye, jane kushte te nevojshme per te aplikuar strategjine “Zero Covid”, por jo te mjaftueshme (perdryshe, edhe Anglia apo Irlanda ishuj jane, por nuk e aplikojne ate; ose, plot vende te Afrikes jane larg se qëni demokraci, por edhe ato, nuk e aplikojne “Zero Civid”).

Per nje gje te tille, duhen edhe disa kushte te tjera. Per shembull, vertet vende si Korea e Jugut konsiderohen demokraci, por ne Korene e Jugut, spiunimi i komshiut qe nuk i zbaton aq sa duhet rregullat anti-Covid eshte sport kombetar ! (biles behet me aplikacion nga telefoni, gje e paimagjinueshme ne Europe apo USA !). Ose, në jo pak vende te Azise ekziston tradita e sistemit “ishullor” (grupime me rreth 50 familje), tradite e trasheguar sa nga pushtimi japonez aq edhe nga komunizmi maoist kinez, “ishull” ne te cilin te gjithe njihen me njeri-tjetrin, ku ligjin e ben “i pari i fshatit” (“ishullit”) e ku, jo fort vite më pare, duhej deri edhe leje qarkullimi per te dalë jashte “ishullit” !

Te gjitha keto quhen variabla kulturore e politike, te cilat, vendet qe nuk aplikojne strategjine Zero-Covid, nuk i kane në traditen e tyre, per me teper qe nuk jane : as ishuj, as diktatura (ose, sisteme totalitare, ose “vende me koncepte te ndryshme per lirite individuale nga ato te Europes apo USA”).

Dhe ka nje pike te fundit qe, per mendimin tim, e ben strategjine Zero Covid, në terma afat-gjatë, te pavlefshme : per edhe SA kohe, pra SA muaj, SA vite, nje vend mund te aplikoje nje politike te tille ?? Sot gjithe e me shume flitet per pamundesine e zhdukjes definitive te coronavirusit! So ? Njerezimi eshte i ‘denuar’ te bashkejetoje me viruset dhe kjo nuk eshte deshire e xapo y person, por REALITET : politika Zero Covid, heret a vone, eshte e denuar TE DESHTOJE

30 Years…We Will Never Forget! Hope our kids too…!

Hik mer ti komunist i filtrum…Une kam marr foton e Dvoranit e kam fut ne kornizen me te bukur qe gjeta edhe e kam vene ne nje kend te shtepise duke e rrethuar nga qiri aromatik edhe me nje nen shkrim " Shen A.Dvorani - Shenjtori i anitkorrupsionit". Cdo mengjes edhe dark shkoj edhe bej ndonje lutje te vogel per korrupsionin neper bote

Do besh ndonje shkrim pa parti dhe te papolitizuar te stilit african per Dvoranin, apo do mjaftohesh me shkrimet e Qimit dhe Zenit.

Ja Grande Kapo

Nuk e thitha fare kete strategjine “zero COVID”, keshtu qe nuk te them dot gje per cfare ke shkruar. Siç e thua ti, duket sikur ca vende duan ta zhdukin COVID ("zero CoVID), ca nuk duan.
Nesje, meqe ngele duke thene se une s’kam faj, se kaq di, ndersa ti je zog dhe je fluturuar ne te gjitha ato vende per te cilat flet, ne ne fakt te njejtat gjera lexojme dhe te njejtat burime kemi pak a shume, dallimi eshte se ti i lexon “me syze”, lexon vetem ate qe do te lexosh dhe qe çon ujë në mullirin e bindjes tënde të patundur.Gjë me e mençur që thua për këtë temë, për mendimin tim, ndonëse edhe atë e thua kur të leverdis, është pikërisht që të presim e të shohim më vonë. Pikërisht ky është thelbi, është herët të thuash kush ka të drejtë e kush ka gabim. Madje edhe kur gjithë kjo të ketë mbaruar, mund të mos jemi të qartë, jo vetëm se ekspertët e treguan veten që nuk janë aq ekspertë, por edhe se politika si gjithmonë nuk ka për të qëndruar pa futur hundët. Ndërsa ti e thua me bindje të patundur si malet tona kreshnike çfarë është mirë e çfarë është keq, çfarë duhet bërë e çfarë jo.

Jam penduar Zoti Tosun… :pleading_face::pleading_face:

Ja Grande Kapo, edhe Mona e ka sulmuar imperializmin amerikan te Qimi. Po Komandanti pse nuk po ndihet vallë? Thonë që akoma i shkojnë shtatë prej amerikanit dhe grekut, se i tha Gazidedja qe ata ia bënë '97-n. Di gjë ti?

http://www.gazetatema.net/2021/02/25/vleresimi-i-dvoranit-nga-dash-kryemadhi-sulmon-bravo-le-te-shkoje-te-kontribuoje-per-drejtesine-ne-shba-ata-vleresuan-dhe-noriegen-dhe-me-pas-e-vrane/

Mos, do të na i lesh Stresin dhe Qimin vetëm, dhe pa kontributin tënd mund të mos bëhemi si Africa kurrë.

Ja Grande Kapo

Si mundet une te braktis Batman pa maske?

Mos e braktis aman, se pa ty ideali per t’u bere si Zimbabwe do te mbetet thjesht nje ideal.

Korrik nuk ka shtrengim masash pasi nuk ka masa ! Eshte e gjitha nje hipokrizi , me keq se ne kohen komuniste ! Shqiperia eshte ndoshta shembulli i vetem ne evrope i bashkejeteses me virusin ! Suedia ben sikur , ne fakt eshte Shqiperia qe duhet mare si shembull ku nuk ka asnje lloj rregulli anti-covid ! Njerzit nuk respektojne asnje lloj mase ! Cdo sherbim shteteror apo privat eshte hapur dhe funksionon sikur te mos kishte virus! Vetem nje perqindje e vogel e njerzve perdor masken (komplet e panevojshme ), ne zyrat e shtetit ,dyqanet , restorantet, baret,autobuzet, supermerkatet e kudo tjeter as vete punonjesit nuk vendosin maska imagjino klientet( te vetmet vende ku masat anti-covid respektohen disi jane bankat por edhe aty me standarte shqiptare ) ! Njerzit ne kete vend jane krejtesisht te papergjeshem, edhe te infektuarit me covid shumica nuk respektojne asnje lloj vete-izolimi , vetem shtrati i frenon… ! Shqiptaret duken si nje mase e madhe njerzish qe tallen me veten e tyre !

1 Like

Perballja e Stalkerit me mjeken per mbylljen. Ke te besosh

shto, shto