Diskutime te lira - Shkurt 2021

Ti vazhdon me kete punen e krahasimeve pa lidhje, e mbylli, se mbylli. Se te jete ashtu, une te them qe Kina qe ka marre masat me te rrepta, eshte vendi qe ka numrin me te vogel te vdekjeve e infekstimeve, e ti prape do nxjerresh ndonje yçkël, jo gënjejnë, jo ja filloi prape se ka pasur nja dy raste. Kur unë të them që kur shtohen rastet dhe politikanët vendosin prapë mbylljen, rastet ulen, dhe kështu shkon kjo punë, ulu-ngrihu, ti do fillosh, jo biopolitika, jo ashtu jo keshtu. Domethënë do vazhdojmë njëri gozhdës tjetri patkoit. Ajo ku une rashe dakord me ty ne fillim, eshte jo qe mbyllja nuk ka efekt, po qe eshte idiotesi, sepse njerezit duhet te punojne e te ushqehen.
Po meqe permende Meksikën, zë vendin e tretë në botë për vdekjet, edhe më shumë se India.

Po yllin e kuq ku ma pe? Apo nga hetimet e tua? Me thënë të drejtën, nga fundi i viteve 80, kur Alba e ftohur dhe e shpuar ngambrapa e zbritur nga kooperariva malore, ishte ne konvikt dhe po i peshtjellonin identitetin gjinoro-seksual, une isha ne gjimnaz dhe e kisha mendjen te kapja ndonje pjeshke. Ke te drejte, nuk jemi te gjithe Çe Gevara (ose Che Guevara siç i thoni ju post-modernet) si puna jote, qe qe dhjete vjeç ke menduar për “ndryshimin”. Rrezik ngaqë e ke mendje vetem revolucionin bashke me kryeqytetarin Stresi, ke mbetur pa dashnore.

Arbani eshte nga pederastet pleq te PS.
Biznesmeni gay: Jam ndër të vetmit shqiptarë me prejardhje 100% ilire! Më kanë “gjuajtur” politikanë e artistë të shumtë – Gazeta Tema

Sot nuk paske pasur shume pune. E mire, se u lodhe, dhe nuk ke as moshe. Po per pervoje ama, nuk ta merr kush. Lum brothersat.

Ja Grande Kapo, lexoje bashke me Alben e ftohur dhe te shpuar keq ngambrapa nga brothersat, meqe ka mbaruar pune heret sot. Vetem te barastundurit mos ia trego, se eshte i prapte ai dhe i ve kyçin Carlos

Po sigurisht ! Ndaj dhe e kam thene me shume se nje herë : ata qe “kane per te vdekur”, do vdesin, me apo mbyllje.

ps: per Kinen eshte tjeter hesap : asnje vend nuk ka praktikuar mbyllje si ajo e Kines ne shkurt/mars. Por ishte vetem nje province e vetme, 50 miljone banore dhe ishte ne fillim te muhabetit.

Prape te merremi vesh. Mos ngaterro mbyllje me kufizime. Ta perseris edhe nje here, ti per nje arsye qe une nuk arrij ta kuptoj, ke qendrim ultra te djathte ne kete çështje. Ti nuk je thjesht kunder mbylljes, je për laissez faire, per te mos bere asgje. Une thashe Kina, qe eshte vendi qe ka marre masat me te rrepta, eshte vendi qe jo e ka zhdukur epidemine, sic thua ti se pretendon Kina, po qe e ka vene nen kontroll. Edhe nje lajm tjeter te fresket: Ne një vit jetegjatesia e amerikaneve u ul me një vit, kryesisht per shkak te COVID sipas CDC-se.

do zoti, ke ambulanca lagjes stalkerit aplikojnë vaksinën indiane

1 Like

Eshte nje nga keqkuptimet kryesore te kesaj historie : kufizimet jane perceptuar si masa te majta nga mileti. Por kur une sjell shkrime te filozofeve te majte (biles shume më majtas se e majta !) si te italianit Giogio Agamben (qe ka qene kategorikisht kunder kufizimeve - meqe ti i quan ashtu, por OK, ashtu po i quaj dhe une kufizime, s’ka problem), ti më thua : pse na flet per biopolitikë etj.

Pra : eshte keqkuptim i madh ideja se kufizimet jane masa te majta : fakti qe kellira si Trump apo Bolsonaro kane qasje anti-kufizimve, nuk me ben mua Trumpist apo Bolsonarist (dhe jo vetem mua, sigurisht : e thame nje here : "e kush jam une ?? … etje etj). Ose thene ndryshe : Hitleri vdiste per filmat e Fritz Lang, por kjo nuk e ben kete te fundit regjizor-nazist dhe te na pengoje ti adhurojme edhe ne filmat e tij

Jetegjatesia nuk eshte qellimne vetvete (perndryshe, une do te thosha : po qe arsimimi i nxenesve dhe studenteve ka shkuar per lesh qe prej nje viti, a eshte qellim ne vetvete ?).

Eshte populizem dhe qesharake nga ana e nje presidenti (si rasti i Biden) qe permend se nga Covidi, në USA, kane vdekur (500 mije vete), pra më shume se gjate Luftes se I, II Boterore + asaj te Vietnamit, te marra bashke sepse :

  • nuk vdiset nga Covidi, por vdiset me Covid (dhe eshte e pamundur diferencimi i vdekjeve te pastra per shkak te tij, dhe atyre per te cilat ai behet sebep)
  • si mund te krahasosh te vdekurit me Covid (mbi 90% e tyre jane mbi 70 vjeç) me te rinjte amerikanë qe kaluan Atlantikun apo Pacifikun në 1914-1918 apo në 1940-1944, dhe u kthyen me arkivol në shtepine e tyre ne USA ??!! Dhe ishin te gjithe midis 18 dhe 25 vjeç !
  • siç thosha me lart, çdo vit ne USA vdesin (per1001 arsye) rreth 3 miljone fryme, pra 2.6 miljonë amerikane më teper se gjate Luftes se 2 Boterore. E shikon qe dhe une mund te bej krahasime qe nuk kane piken e sensit ?

Ndaj keshtu dhe puna e jetegjatesise. Me duket se ka qene @varik qe pat thene nje here ketu : statistikat jane kurva, me to ben ç’te duash

Ose meqe qenka pune statistikash :
Popullsia ne USA, ne vitet 1940-1944 (lufta e 2B) ka qene 150 miljone banore.
Sot, 328 miljone.
Edhe sikur ta marrim te mireqene krahasimin e dy fatkeqesive : i bie qe sot, vetem 0.15% e popullsise te kete vdekur me Covid, ndersa në 1944, 0.33% e popullsise (nga Lufte e 2B). Pra dyfishi ! Dhe nuk po llogaris qe nuk behet fjale per te njejten kategori popullsie !!

Keto qe thua ti jane lojera fjalesh, jo nga, po me. Se e njejta gje mund te thuhet per gati çdo sëmundje. Ideja eshte qe ne pergjithesi COVID “u jep nje dore” semundjeve te tjera, ose sebepi siç e quan ti, dhe njerëz qoftë edhe të sëmurë, që mund të kishin jetuar edhe dy, pesë a dhjetë vjet të tjerë, ndahen nga jeta tani pikërisht për shkak të COVID. Te gjithe do vdesim nje dite, muhabeti eshte se kur.
Ç’do të thotë jetëgjatësia nuk është qëllim në vetvete. Jetëgjatësia nuk është qëllim, është tregues. Sipas teje, pse njerëzit dikur vdisnin 40 e tani 80, nuk tregon asgjë.
Sigurisht vdekjet krahasohen, derisa sa jane vdekje,varet se çfarë do që të krahasosh. Sipas logjikës tënde, nëse ta zëmë nga COVID vdesin 50 milionë mbi 70 vjeçë, prapë nuk mund te krahasohen me 50 mijë të rinj. Po me 5 mijë krahasohen? Po me pesë? Dhe pse. Cili është “kursi i këmbimit”? E shikon që logjikë e tillë nuk të çon kund.
Edhe kjo puna e vdesin 3 milione ne SHBA ishte prape pa lidhje. Nese do te thuash ndonje gje me lidhje eshte qe nga ndonje semundje e veçantë vdesin me shume se nga COVID e njerezit nuk jane aq ne panik a nuk ruhen a marrin masa ndaj asaj semundjeje. Ose edhe per te nxjerre deri diku ndikimin e COVID, te shikosh per shembull shifrat e vdekjeve te dhjete vjeteve te fundit e t’i krahasosh.

Popullsia ne USA, ne vitet 1940-1944 (lufta e 2B) ka qene 150 miljone banore.

Pikerisht. Ndaj dhe thashe qe krahasimi i Biden (vdekjet Covid vs. vdekjet Luftrat) eshte populist. Kunder-shembujt u detyrova ti marr per te kundershtuar logjiken e tij.

Jo, kjo eshte me shume lidhje. Sepse rezulton qe vetem 1/6-es se tyre Covidi “u jep nje dore”. Perndryshe, ti je dakort qe gdhi e ngrysu, mediat te transmetojne perdite numrin e vdekjeve Covid ? Jo per gje, por eshte mungese e theksuar respekti per ata (5/6) qe vdesin nga semundje te tjera :wink:

ps: por une e kuptoj, ti jeton ne nje vend qe konsiderohet ta kete vene nen kontroll epidemine (se sa e vertete eshte kjo gje, ky eshte krejt tjeter muhabet, por le ta marrim si te mireqene). Pra, ti ke shancin qe nuk jeton ne nje vend :

  • ku nxenesve kane mbi nje vit qe cdo 3 muaj u mbyllet shkolla
  • studentet u be nje vit qe nuk vene kemben ne nje auditor fakulteti (te keqen e shkolles me korrespondece !!)
  • ku në nje vit, mbi 2/3 e kohes restorantet, lokalet, palestrat, kinemate, teatrot jane mbyllur
  • ku borxhi (qe sigurisht qe do te paguhet nga ata qe sot kane 18-25 vjec) ka kapur shifra astronomike
  • ku papunesia ka filluar te lulezoje dhe pritet hekatombë social-ekonomike, sapo shteti te ndaloje surumin aktual
    etj etj

Por kjo nuk ka pse te te pengoje te kuptosh ata qe ndodhen ne situate te tille

Une po them logjika jote e te permendurit te moshes çalon, jo e Biden-it. Se je ti ai qe permend moshen e te vdekurve, nuk eshte Biden-i, ti thua nuk krahasohen 90-vjecaret e COVID-it me 20-vjeçarët e luftës. Po pse, 1/6 e vdekjeve te shkaktohen nga nje semundje e vetme, kur ka nja 100 te tilla, si te duket ty.
Ja te te them dhe dicka tjeter, megjithese ty do te te duket sikur çon ujë në mullirin tënd, por jo, dhe do të ta them pse jo. Mund t’i gjesh ne youtube keto qe them ose mund t’i kene hequr, se çfarë nuk pret nga liberalfashistët e “Big Tech”-ut. Kur nisi në W.uhan, ato nja dhjete krematoriumet e qytetit punonin me nje intensitet shume te larte se zakonisht, qe do te thote se numri i te vdekurve ka qene shume me i madh se eshte raportuar. Por ama kjo vetem per fazen e fillimit, jo kur nisen te kishin efekt masat shtrenguese. E dyta, eshte edhe ceshtje “metodologjie”. Çfarë dua të them. Po nga dikush ne youtube mesova qe Amerika dhe Kina per shembull, ndjekin dy metoda te ndryshme kur vjen puna te te vdekurit nga gripi, prandaj edhe ne pamje te pare mund te çuditesh pse te vdekurit nga gripi ne Amerike jane shume me teper se ne Kine edhe ne terma absolute, le pastaj ne krahasim me popullsine, dhe thua “Kaq te forte qenkan kinezet?” Dothethene, ne Amerike shenohesh sikur ke vdekur nga gripi edhe nese ke semundje te tjera shoqeruese a bashkeshoqeruese si quhen tani, ndersa ne Kine regjistrohesh nga aje semundje dhe jo nga gripi. Besoj se e njejta gje ka ndodhur edhe me COVID. Po tani, nese ta zeme, ne vit ne Kine vdesin 100 mije veta nga diabeti, ndersa vjet ne vitin e COVID-it kane vdekur 200 mije, a duhen quajtur keta 100 mije shtese te vdekur nga diabeti dhe “me COVID” siç thua ti. Me fal per shembullin brutal, po eshte sikur t’u gjuaj me grusht dy vetave, njëri nga te cilet me sëmundje zemre, e t’i lë top në vend, dhe pastaj, kur të shkoj në gjyq, të them: Më falni po unë vetëm një vrava, vetëm ai vdiq nga grushti im, tjetri vdiq nga zemra e vet, grushti im thjesht i dha një dorë, thjesht vdiq “me grushtin tim”.

Pierisht, ky eshte problemi : jo nga nje semundje e vetme, sepse në 90% te rasteve, kjo 1/6 ka nja 3-4 semundje te tjera (prej nga insistimi im per te bere diferencen midis : vdes nga Covidi dhe vdes me Covid).
Por ti e quajte lojë fjalesh…

Në Europe apo USA, në nje rast te tille do thuhej : vdiqen 200 mije vete nga Covidi. Pike. Dhe nuk diferencohen nese kane patur semundje te tjera bashkeshoqeruese.
Nje numerim i tille eshte i gabuar, per mendimin tim

Por une e kuptoj qe ti je shume pak i informuar per vendet si ky ku une jetoj, e qe jemi pothuaj prej nje viti me kufizime (meqe ti nuk don ta quash mbyllje - ok, s’ka problem), ndaj po ta ilustreoj me nje shembull per te treguar në çfare pike kemi mberritur :
Në France, qeveria shperdan tashme falas çeqe per studentet (te cilet kane mbetur prej nje viti pa pune studentore, pa auditore, pa…, pa…) per te shkuar tek psikiatri apo psikologu.

Quhen ÇEK PER STUDENTET TEK PSIKIATRI

Ja Arban (sic i thua ti shpesh Grande Kapos :stuck_out_tongue: ) :

Presidenti i Republikës Ilir Meta vijon luftën e tij me oligarkët dhe mafjan ndërkombëtare të mbështetur nga Rama.

Në një takim të zhvilluar me të rinjtë në Kombinat, presidenti Meta është shprehur se ‘më 25 prill, Shqipëria është e shqiptarëve dhe KURRË e oligarkëve dhe mafies ndërkombëtare’. :sunglasses:

O kaposh,po ky meta është i majtë,komunist!!
Të ky i kini shpresat ju të djathit🤠
Meta me dulen do shpëtojnë çetën serbe??
Kujdes arixhinjtë se po ua , marrin