Diskutime te lira - Shtator 2019

Domethene me bere genjeshtar. Same shit, different smell. Me gjej nje postim ku e kam thene ate gje dhe terhiqem une, madje jo vetem aq, do te te them qe ke te drejte sa here qe poston idiotesira. Fjale burrash jo si ajo jotja qe dhe para 3 vjetesh.

Ka qene ne peshkun e vjeter.

hmmm cdo mjet e vlen qellimin per keta
ta devijojne debatin ne ceshtje korrektesie politike gjithe duke qene e qarte qe korrektesi politike ishte arsyeja nr. 1 me te cilen sulmojne demokracine

mjaft qe t’i ikin thelbit

Beje debatin si te duash,vetem mos ofendo.

shko mer mbushu tutje

Ti mbushu dhe zbrazu si te te doje qefi.

:joy:

Ik mor zagar mashtrues, me ke merrem dhe une. S’ke as koqe te pranosh kur je ne gabim. Ik vazhdo me Trumpin. Ja ne rreth te kuq edhe ti qe te mos me dalin postimet e tua perpara.

1 Like

ja arritem tek diskutimi i vertete demokratik. ky eshte qellimi i diskutimit demokratik, te tunen bolet.

Çfar mendoni dhe propozoni qe ne blog te mund te diskutohet normalisht? Apo e quani situaten normale, nuk ju ben me pershtypje?

Kur kendoj shqipot qe shahen mbare eprape me kujtohen vargjet e naimit:
Gjuha jone sa e mire
Sa e bukur sa e vlere
Sa nur ka e sa hije
Mu si gjuhe perendie :blush:

Shiqo, nuk bon mire qe i hedh benzine zjarrit. Ky tipi me kercenonte mu e me ftonte te lija takim tek biblioteka e Bostonit me u pjek tek per tek… e po ashtu si Kthupin e shante nga femrat e shtepise…qe ben shume gabim. Me vjen keq per Kthupin qe humb toruan e le takime me ket tip…takimi ka per te qene ma shume si pjekje dylberash apo homoseksualesh sesa nje duel xhentelmenesh.
Ky eshte idiot qe le takime idioteske per dy aresye:

  1. Tjetri sdel e pagu $ 5000 dikujt qe e vret
  2. Tjetri nxjerr nje tjeter qe ha nje shpulle prej ACDC para bibliotekes se Bostonit dhe e hedh ne gjyq civil e i merr leka qe ky idiot mezi i ka mbledhur duke shitur bothen

E treta eshte personale e ska shume vlere sepse ky tipi me me pa mue personalisht ose mbush breket ose ma merr ne goje.
Kthupi ben shume kabim qe merr Idtiotet e blogut qe mezi i kemi seriozisht kurse ti ben shume gabim qe e ke permend takimin tim te supozuar ne Biblioteken e Bostonit me muaj me rradhe. Une su dale ne takim BQ …lereni Idiotin te geloje ne lem.

FAIK KONICA: Fan Noli, si fshatarak i pagdhëndur i Ballkanit që është, me gjith’ llustrën e jashtme intelektuale të tij, kujton se njeriu as munt as ka të drejtën të zhvillohet; dhe ajo që ish dhjetë vjet më parë duhet të jetë medoemos edhe sot. (1931)

FAN NOLI: Faik Beu, kur godit, s’ka turp nga çpifja më e poshtër, kur përkëdhel, s’ka turp as nga lëvdata më groteske. Kur e goditte Ahmedin (Zogun), na e quante analfabet. Sot që e përkëdhel, na e lëvdon si mbretin më të kulturuar të botës. (1931)

1 Like

te vetmin gabim qe kom bo un eshte qe kam komentuar ne Peshk, por e kam bo kete gabim i ndergjegjshem. Me tej nuk te sqaroj dot.

Mund te sqaroj ne pergjithsi pse eshte gabim komentimi ne Peshk. Eshte gabim sepse nuk ka diskutim ne demokraci, sepse nuk ka diskutim ku njerzit mbrojne 2 gjysem te verteta (2 bolet e Marlonit) qe jane baraz me nje rrene shume te modhe, bile me 4 rrena shume te medha. Nuk mund te vihet ne diskutim qendra e muhabetit, idea themelore, mund te diskutohet rreth periferise, rrotull qendres ka pikpamje te ndryshme.

Ndryshe çdo diskutim mbaron “nonen n’gop ku ma ke” ne pushim mbas leximit tek sheshi i Bibliotekes i Universitetit te Bostonit.

Kjo vetem per idete intelektuale, pa u fut thelle qe njerzit jane te impenjuar nga urrejtja e gjejne pretekste, politika i jep me tonelata, per te shkarku urrejtjen tek i afermi.

Nje njeriu me te meta mendore qe nuk e kan trajtuar me mjek e psikolog qe ne femijeri te tij si shume Shqipove nuk i behet reklame dueli apo takimi tek per tek tek Biblioteka e Bostonit, si zotnia juj…qe shume e mbajne per Mendetar.
Duhet tja u shpjegosh femijeve qe Duelet nuk kane vend ne ket bote dhe Mike Tyson mban bodigard qe te mos dali tek per tek.
Takimet lihen per gjona te tjera, qofte intime por ne perputhje te ligjit.
Ty ste mjaftoji Takimi im me Te tek Biblioteka por ja ndolle edhe Kthupit te shkrete takimin ne Boston. Mesoji femijet e blogut ma mire e mos i hidh benzine zjarrit.

Personazhet nderrohen , sherri vazhdon :blush:

Pak Benzine edhe ti Nena…pak Benzine… qi te digjet njerezia…
Se mos bo vaki qe Nenat si ti te shohin mga krahu tjeter a te tjerrin triko…ncuk

Jo mor bir se une per te ulur sherrin e thace .
Ju shokë kur pini verë / mos dehi, mos zemrohi / Mos uzini, mos u shuani / mos lëvdohi, mos qërtohi”. :joy:

2 Likes

Grafomanet e sotem mund te mesojne nga keshillat e faik beut :blush:

  1. Vjershësia është sheshi i cilësis jo i sasisë. Shumësia këtu i lë bukurisë vëndin. Historia e letrave nderon vjershëtorët që kanë lënë vetëm dy a tri vjersha, edhe nuk zë në gojë të tjerë që kanë shkruarë me qindra. Ka patur vjershëtorë që janë pranuar në gji t’ Akademisë Frenge vetëm se patën shkruar një vjershë katërmbëdhjet vargjesh, një sonet, po të mbaruar. 2) Shkrimi i vërtetë i kursen fjalët. Merni, përshembëll, Bossuet-in edhe Jonathan Sëift-in, të dy shkrimtarë më të mbëdhenj, i pari në gjuhën frenge, i dyti në inglishten.Në një copë nga penda e tyre kini për të kërkuar më kotë një fjalë të tepërt, një fjalë që munt të hiqet pa dobësuar kuptimin. 3) Shkrimi I vërtetë i zgjedh fjalët. Nuk pranon fjalën që i shket e para nga penda; kujton dhe të tjera fjalë, edhe veçon atë, të vetmën, që duhet. Pata rastin njëherë në Librarinë Kombëtare të Parisit, të kqyr me mallëngjim dorëshkrimin e një vjershe të Fontaine- it, një vjershë aq e lehtë dhe e ëmbël në të kënduar sa duket sikur vjershëtori e kish shkruar duke u fjalosur me miq me të cilët po shijonte një gotë verë. Po dorëshkrimi zbulon një mësim të ndryshme…
    …Ata që duan të zbaviten duke hyrë në një shtëpi të marësh, ku mendimet dhe fjalët s’kanë as lidhje as kuptim, duhet të këndojnë një vjershë të gjatë të qojtur Parrajsa. Një nga gjërat e çuditshme këtu është lajmi se Shqipëtarët kanë qenë krijuar jo vetëm më parë se Adami, por edhe më pare se hëna: “Ademi dhe s’kishte lerë / Kërthiza s’i ishte prerë / Ay ishte uj’ e baltë / Ne ishim njerës të naltë / Hëna dhe s’ishte në jetë / Dheu kish vetëm bar’ e fletë / Kur ka lindur Shqipëtari / Është nga të gjithë m’i pari! / U vu emër perëndive / Edhe gjithë bagëtive / Ay tekdo mbretëronte, etj…:joy: