Diskutime te lira - Shtator 2021

Supë kremoze me kungull dhe kërpudha.

Përbërësit për 4 persona:

  1. 2 fileto pule

  2. 1 filxhan kunguj të copëtuar

3)1 filxhan kërpudha kafe të prera

4)1/2 filxhan karrota të copëtuar

5)1 qepë e copëtuar

  1. 3 thelpinj hudhra

  2. një litër me lëng pule

8)2 lugë miell

  1. 200 ml qumësht

1 lugë gjelle gjalpë, pak vaj ulliri

një tufë majdanozi, trumëz, kripë dhe piper të zi për shije.

Përgatitja:

  1. Hidheni mishin e pulës në ujë për të zier, pasi të jetë zier hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë. Kur mishi i pulës të jetë ftohur, copëtoni mishin në pjesë të vogla.

  2. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere tjetër dhe shtoni gjalpë, më pas shtoni qepën, hudhra, kunguj, karrota, kërpudha për t’i kombinuar. Trazojeni dhe gatuajeni deri sa të zbuten, më pas shtoni trumzë dhe miell të për ta trashur lëngun dhe përzieni mirë.

  3. Shtoni lëngun e pulës dhe qumshtin dhe trazojeni vazhdimisht derisa supa të vlojë. Ulni nxehtësinë, shtoni kripën, piperin, majdanozin dhe mishin e pulës të coptuar.

dilni ku jeni fut, pse nuk komentoni? Pse nuk ferkoni bolet e Marlonit?

Po na mori malli!

me i fërku? :rofl:

Jo jo per keto servilat e Rames

asnje nuk eshte me Ramen me, e kane tradhetu te gjithe, sepse “intelektual” do te thote me perkufizim “tradhetar”. Jom duke bere hulumtime etimologjike sepse me siguri te 2 termat do te kene lidhje te lashta.

Me siguri do jene terma Pellazg

kshtu thone intelektualet! :smiley:

dhe e gjithe vuajtja e intelektualeve eshte se mbas Rames nuk po duket ne horizont nje burre i zoti qe ta levdojne ne fillim deri sa te zgjidhet kryeminister, e me pas ne krye te nje viti te fillojne ta shajne “diktator”, “hajdut”, “spijun i serbit”, “pellazg” etj, duke kerkuar nje burre tjeter te mire qe ta tradhetoje edhe kete.
Keshtu e kalon gjithe jeten intelektuali i shquar, lepi kete, e peshty po ate qe ka lepire, nuk gjen kurre rehat, gjithnje ne kerkim te sekrecionit prometeik. Per intelektualin jeta eshte nje lepirse e madhe si akullorja per kalamanin.

pra, ne mos tjeter, Rama nje merite te madhe e ka me siguri, e ka lene intelektualin e modh me llape jasht, s’ka cilin lëpin.

The word “Testimony” comes from an ancient Roman tradition in which men would verify promises by putting a hand on their testicles

per mu marr me ramen-a? nuk ja vlen ( po me dhimbesni ju ,se )…deri edhe Merkelin e la pa mend !
P.S. a e keni pa qysh e kqyrke nder qerpik ?( me te kqyr gjermant qashtu dicka hata e madhe ka me kris …haha )

:rofl:
po a e di pse e benin kte veper marloneske?

jo e dashur, une nuk jam marre me Rames, as per mire e as per keq, sepse kur doli ai ne horizont me bolet e tij, une kisha kohe qe nuk merreshme më me bolet e pergjegjsit. Une kam bere gabimin e madh qe jam marre vetem me bolet e shok Enver, nuk kisha aq force sa te mos merresha me të, ndoshta edhe pse ishte gati e pamundur te mos merresha ne ato kohe te frikeshme politikisht. Dhe e mbaj per turp qe jam marre me të, edhe pse kunder si disident. Kur erdhi Ramizi, ishte e neveritshme te shihje se si intelektualet disidente kishin shprese ne te, pastaj akoma me e neveritshme ishte te shihje se si mbeten te zhgenjyer prej Ramizit: “Ky paska qene me i poshter se Enveri”. Keshtu kur erdhi Berisha une e kisha per kollaj te mos ferkoja bolet e tij neper mitingje ne stadiume dhe sheshe siç benin intelektualet e mdhenj, e qe me pas ngelen perseri te diziluzionuar: “Ky paska qene me i poshter se Ramizi”. Po njelloj me Ramen, sepse intelektuali i modh eshte si vajzat virgjeresha sentimentale, bie ne dashuri me nje kurvjar qe e le me barre, e me pas ankohet: “me genjeu mua te shkreten”. Gjithe jeten me kembet perpjete duke u genjyer e shkreta vajze (dhe i shkreti intelektual). Genjehen gjynofqaret, por qefin e bejne njesoj si kurvjari qe i le një çik me barre.

shembujt konkrete i ke ne Peshk, i cili ka nis aktivitetetin e tij si anti Berishe e pro Rame. I ke akoma mbeturinat e asaj kohe akoma te pranishem (me aktivi: Stalker Lesbiku), pune tjeter qe e kane harruar e nuk e mbajne mend veprimtarine e tyre intelektuale. Nje nga vetite e intelektualit t’modh eshte se “nuk mban mend çar ka honger mrome”, shprehje folk qe ne rastin e intelektualit mund te perdoret edhe ne kuptimin e ngrenies se boleve te ferkuara te pergjegjsit te rradhes.

Karma is a bitch thone kauret .Sa qejf I madh ishte kur Berisha atehere I ri perzinte Ramizin nga skena si nje galloshe e vjeter.Urdho nashi qe i erdhi vete te jete plak te tjeret po e flakin ne te njejten menyre .

Ramizi është luli​:nerd_face::nerd_face:

vazhdon ferkimi, prap e gjeni menyren per t’i ferkuar bolet e pergjegjsit, edhe kur s’ka më pergjegjes.

Dikur solidarizoheshin per te denuar grupet armiqesore se ashtu tha shoku enver .nashi se keshtu tha Amerika I jane qepur me sfurqe saliut pavaresisht se ai ndonese nuk eshte engell,ligjerisht as nuk eshte hetuar as shpallur fajtor per ndonje veper korrupsioni ,as ka kryer ndonje akt per tu perjashtuar nga PD .demokracia eshte respektim I rregullave te lojes edhe kur ato favorizojne njerez qe nuk i do .