Diskutime të lira - Shtator, 2022

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

jo Pjer, s’ke per ta fitu kurr kurr me mu kampionatin “kush komenton i fundit ne Peshk”. Garen “kush boton shkrimin e fundit ne Peshk” e ke humbur, kampioni jam unë.

Pjer, çin do me teper: macen Qeshire apo qenin Cerber?

Po tani qe vdiq Mbreteresha?

Do i çajnë turrën njerzisë me lloqe kavaje ditë e natë derisa të ndodhë ndonjë gjë tjeter dhe mbretëresha do harrohet e mileti intelektual do merret me “gjënë tjetër”.

Charli u be mbret .vdiq mbreteresha rrofte mbreti.

Mbreteresha qe na paste lene uraten me kujton Úrsula Iguarán matriarken e klanit Buendia te 100 vite vetmi te marquezit.Ajo i kishte pare te gjitha ne jeten e saj te gjate , lufte ,paqe , dashuri , urrejtje , jete , vdekje , shendet semundje, thatesire , permbytje , primitivitet , progres teknologjik.Bota ndryshonte , brezat venin e vinin mbreteresha is ursula e marquez ende atje the cornerstone …

me kujton plakat e Girokastres (apo Gjinokastres :smiley:) qe ka pershkruar Kadare :smiley:

ja dhe bolet e Marlonit ne Romen e Lashte (sek. i I), quhej tintinnabulum, material bronzi, zile kumbore qe kumbonte prej eres, perdorej per te larguar syrin e keq; funksioni religjioz i boleve te Marlonit te shumefishuara ne lashtesi :joy:

305301964_217682900582051_4263515121725956513_n

Mbreteresha Elisabete me bashkeshortin. Kjo foto me pelqen shume.

o bole, une nuk jam futur ketu per te fituar apo humbur, kjo gje ekziston ne menien tate te semure,
une ketu jam futur per te dhene mendimin tim dhe te te lexuar mendimin e tjerit, per te gjykuar per ate qe lexoj, por jo per gare,
nuk me intereson vendi i pare, i dyte, i dhjete, et, vendin e pare ta kam lon ty,

nuk kupton as ironine nga qe je qartesisht bole vizionare.
Me thuaj te drejten, nuk e ndjen veten superior qe ke Vizione te Qarta dhe te tjeret i kane vizionet e turbullta.

Vlora, Vlora bjeri o te lumte dora
apo
Vlona, Vlona bjeri o te lumte dora?
(bjeri me dore apo bjeri me done?)
:joy:

cofi ene Jean-Luc Godard, nje intelektual i shquar me pak. I shkoni Stalker që ta uroni për kry t’shnosh.

Bota shkruajne thone
c’eshte keshtu si po degjojme
leshprerat po luftojne :grinning:
Iran protests: Women burn hijabs, cut hair after death of woman in police custody - National | Globalnews.ca

bëjnë mire të presin leshin e seksit në publik, kjo eshte kryengritje e vertete edhe per Perendimin.

ah ç’na humi Mirjami!

307337838_610043640783973_3882102718526851444_n

ah Mirjam, Mirjam! Kot eshte lodh Frojdi te shpjegoje nje gje qe e tregon qarte kjo fotografi. Eros-Thanatos.