Diskutime te Lira - Tetor 2019

ndryshe thote BB, ndryshe lexon qorrja Tabaku sekretarja e Berishes:

C’behet keshtu mor aman, nuk mjaftonte dyshe, po tani edhe treshe. Bota po bohet trefelore, do thoshte i Mothi

http://www.panorama.com.al/foto-gruaja-seks-tresh-ne-sy-te-vajzes-7-vjecare-deshmitaret-habiten-nga-skenat-ne-plazh/

Ky mu sikur ka lexuar VQ dhe “Fajin e kane Vizionet e (Pa)qarta”.

1 Like

rilindja e Palloshit, a do mendoj per te rinjte, siç mendojne keta ;
http://unejamshqiptar.net/blog/2019/08/04/ky-shtet-i-europes-po-i-paguan-te-rinjte-per-te-mos-ikur-nga-vendi/

Ky nazarko pse nuk merr ndonje kredi te hape nje biznes ne ate vend te bekuar kur qenka kaq kollaj .keshtu ne leter duken kollaj po pyet psh pronaret e hoteleve ne vlore se c’heqin per te nxjerre ndonje lek.

Edi Rama fut ‘mik’ te parlamenti holandez, 8 gratë që ka në qeveri


Pak ditë më parë qeveria holandeze zyrtarizoi qëndrimin e saj duke arritur në konkluzionin se hapja e negociatave ndaj vendit tonë është i parakohshëm. Këtë qëndrim e mbajti nëpërmjet një letre dërguar ligjvënësve holandez të cilët do të marrin edhe vendimin përfundimtarë përpara 15 tetorit.
Nëpërmjet një letre që mban firmën e grave ministre të qeverisë shqiptare, theksohet me krenari faktin që vetëm përpara pak ditësh, OKB-ja e njohu Shqipërinë si njërën prej pesë vendeve të globit me kabinetin më të balancuar gjinor. :joy:
Shpresojmë ta kuptoni se sa e vështirë është beteja jonë, të cilën nuk mund ta fitojmë të vetëm’, thote më tej Spiropali, ‘dhe disa nuk duan që ne ta fitojmë, përfshirë dhe një pjesë këtu në vendin tonë’. ‘Dështimi i përpjekjeve tona për të çelur bisedimet e anëtarësimit është çmimi më i madh për këto forca të errëta. Ne nuk kërkojmë që të ndryshoni pikëpamjet tuaja, thjesht duam që të bashkoheni me kombet e tjera të Europës duke i shtrirë dorën Shqipërisë dhe të na lejoni t’i çojmë këto përpjekje tonat në të një tjetër nivel’, përfundon letra.
…mire po Përgjigja e kryparlamentarit Hollandez ishte e menjehershme: kur delegacioni yne erdhi ne Tirane per bisedime ju haroni qe na nxoret ne takim nje enverist nga Tepelena i cili na fajsoje per gjithe drogen dhe prostitucionin ne shqiperi.Prandaj në një kohë që ne kemi probleme të krimit dhe drogës me Red Distrikt në Amsterdam, nuk mund të negociojmë me Red Distrikt të Qeverisë suaj të dashura gra të K, Ramës. :blush:

Na trego ku e paska thene kete kryeparlamentari Hollandez. Perndryshe, fshije ose thuaj qe eshte sajesa jote.

“ …kuz babase I ka rene ne koke te zere ndonje nga ata leshverdhet hollandeze .kurveri andej turperi ketej .ku te mbytemi …”
Ma ndjell zemra për keq, -thotë befas Doska. –

Shqipëria do prishet.

-T’u thaftë ajo gjuhë, -ia pret Alushi dhe kthen kryet nga Shestani. Me vete thotë: si i lëshon kështu, pa të keq, këto mynxyra ky njeri?

“Rrëmujë e shkuar rrëmujës, o Perëndi. Pa lindur mirë, shteti shqiptar ishte bërë lëmsh. Dhe as që dihej kishte a s’kishte shtet. S’dihej kryeqyteti, se një qytet i kërcente sot të shpallej i tillë, e tjetri shkrepej nesër. Kishin humbur vulat e qeverisë. Kufijtë s’gjendeshin dot. I matnin, thoshin, me litar, por njëri e tërhiqte litarin këndej e tjetri andej, e vinte i treti e i hiqet shenjat natën.”

“Doska trokiti pa pushin në njërën nga portat, gjersa më zë foli nga brenda:

-Me kë jeni ju?

-Me Shqipërinë, -thirr Doksa, me kë tjetër të s’ëmës do të jemi.

-Të gjithë ashtu thonë, por pastaj del që asnjëri nuk është me të.

-Mbylle atë gojë, more kërmill, dhe më thuaj a ka trupa të armatosur matanë fshatit.”

Heroi i romanit, Shestan Verdha, një i kryqëzuar për atdhe, me grupin e tij të sinqertë që lufton kundër prishjes së Shqipërisë, i pikëlluar e kupton se, ai dhe shokët e tij mezi, bëheshin njëqind, për të mbrojtë Shqipërinë, kurse bandat esadiste, që thërrisnin babën, ishin rreth njëmijë.
Kadare viti i mbrapshte :blush:

6 posts were merged into an existing topic: Kosova sot voton

Do Zoti e cojne ne 20 numrin e ketyre shushunjave tona

1 Like

Brenda pak viteve ne Shqiperi do te mbeten vetem Shkaba dhe dashnoret siriane e iraniane te Albes me zamete e te ftohur ngambrapa

Siriane do vine sepse ty s’te punuan veglat per te shtuar shqiptarine😂

Profesor, Doktor, Docent, Laureat i Shkencave, Generalissimo Perparim Kabo, ne vitet '80 ka qene mesues i " Njohurive te Marksizmit " ne shkollen e mesme pa shkeputje nga puna ( shkurt shkolla notes) Politeknikumi 7 Nentori . Just saying. Shume ka ec ne keto 30 vjet kadoshi …

1 Like

ka qene nje cikel dokumentaresh autobigrafike; Perballe, mbi aktoret me te zeshem shqiptare te para 90. Eshte interesante per te pare se si ka ndryshuar shoqeria jone ne keto vite, atehere punonin per pasion dhe per nje te vertete ndersa sot ehh biznesmenet bejne art.

1 Like

nuk e kam ndjekur ja ta shohim sot pas pune
btw nje tetor i pazakonte i ngrohte sivjet
besoj nga ju tetori ka kohe ndihet si shtatori dikur. Flas nja 2 dekada me pare, se te zhytesh me thelle ne kohe njerezit thoshin erdhi gushti me gune per klimen

Po e ke te sakte, shtatori kete vit ishte mjaft i nxehte. tetori eshte me shtator, e kesisoj me i kendshem.

1 Like

http://www.panorama.com.al/fotolajm-zvkryeministri-pergjon-me-takt-telefonin-e-ministres-se-drejtesise-cuci-mbikeqyr-kulturen-cfare-nuk-u-pa-ne-kuvend/

ky Bledi Fejziu ,perveq qe artin e te folurit e ka bere aktrim teknik kam pershtypje qe eshte shume i kontrolluar dhe ne varshemri nga leku ?
apo e kam gabim , se ju e nihni me mire ?