Diskutime të lira

1234567890

Edhe mua me ka humbur dalengadale interesi per futbollin.Pse thua ndodh kjo?Mund te kisha thene me moshen,po ja qe im ate qe po shkon 80 e ka gjithmone te larte.

Ia fute kot se shqipot nuk kane takat te interpretojne,qofte edhe Noli, thjesht ndoqen interpretimin me te perhapur,ate qe quhet sot "mainstream "

1234567890

1234567890

:+1:

Don Kishoti ne fandaksjen e tijper Dylqinjen e Tobozes:
A) nje metafore per qeniet humane te cilat iu veshin njerezve te zakonshem atribute qe si kane e ekzistojne vetem ne mendjen e tyre sepse kane nevoje per idhuj mbrojtes apo frymezues?
B) duke pare ne te atribute qe te tjeret si shohin si metafore per madheshtine e shpirtit njerezor pavaresisht nga statusi social.
Ti kete menduar Cervantes kaq thelle gjerat apo u nis thjesht per te dore nje dore gallate me Arbanin e katundit?:grinning:

Po të kritikosh Don Kishotin në këtë mënyrë, identifikohesh automatikisht me Sanço Pançon, pikërisht në këtë mënyrë e shihte Sanço padronin e tij. Kjo është mënyra që e shohin shqiptarët me Nolin në krye dhe peshqit në bisht. Në të vërtetë Kishoti dhe Sanço janë dy gjëndje shpirtërore legjitime (idealizma dhe materializma) qe struktura e shpirtit njerzor i përmban të dyja si komplementare teorikisht në harmoni dialektike dhe praktikisht të kundërta në konflikt skizofrenik. Eshtë muhabeti i zakonshëm i bipolaritetit të përçudnuar yin e yang që vazhdimisht e ka përmëndur bytha ime me komente dhe shkrime në Peshk, dhe bytha e juaj shqiptare nuk do t’ja dijë për qamet, se u bë bytha ime t’ju tregoje Servantesin bythes tuaj mër jau.

Dhe une ketu e pata fjalen .ndryshe nga klisheja se don kishoti donte te kthente rroten mbrapa perfaqeson konfliktin midis skepticizmit ndaj ndryshimit dhe cinizmit ndaj vlerave te se shkuares .cfare jane vlerat qe mbronte don kishoti :nje barrire qe duhej shembur apo nje vije qe s’duhej kapercyer ?idealet e tij jane problemi apo menyra se si duhej te permbusheshin keto ?disa vlefta njerezore jane te perjetshme por menyra se si permbushen ndryshojne me kohen.te njejtet njerez qe perqeshin don kishotin jane cinike ndaj globalizmit e nuk e gjejne dot veten ne rrethanat e reja ashtu si don kishoti dikur .

e lexova disa here komentin tend, por nuk me del e qarte nese je me Kishotin ose kunder tij? Morra vesh qe je kunder atyre qe kundeshtojne globalizmin :smiley:
Sidoqofte qe te merremi vesh un po them diçka tjeter me te sterholle, qe nuk mund te konsiderosh vetem Kishotin, bota eshte duale, dhe shpirtij njerzor eshte dy: KishotSanço. E ndoshta prandaj nuk merremi vesh, sepse un jam per globalizmin si Kishoti, por jo bazuar tek individi siç besojne globalistet dhe intelektualet e shquar qe e kane bere boten bordello individuale, pa familje pa gjë. E pranej degradon muhabeti bytha jote e bytha ime.
:joy:

S’mundesh te besh interpretim bardh e zi te don kishotit .nese do ta interpretosh si lolo qe do te ktheje kohen pas ka plot argument,nese do ta interpretosh si idealist romantic qe perpiqet te ruaje fisnikerine ne nje bote pa shpirt ka plot argument gjithashtu .It’s in the eye of the beholder si i thone kauret .

prap arsyeton dhe argumenon si globalist qe e konsideron boten o bardh o zi, i ndan gjerat sepse individualisti globalist eshte me perkufizim i ndare, ose i divorcuar me sakte, nga çdo gje tjeter (prej ketej statistika e larte e divorcit, 70% ne France). Te dyja pikpamjet ose interpretimet qe ti ben jane legjitime dhe te verteta, por nese i trajton te ndara (siç ti ben) jane dy gjysem te verteta qe bashke bejne nje rrenë e gjysëm, nese i trajton te lidhura dialektikisht bashke, jane e verteta e plote. Mund t’i ndash vetem per efekt studimi siç po bejme tu bo i dor muhabet, por ne realitet te dy interpretimet rrine e shkojne bashke siç rrine e shkojne bashke Kishoti dhe Sanço qe jane misherimi i dy interpretimeve qe ti i divorcon, kurse Servantesi i mban bashke, prandaj vepra e tij gjeniale eshte i pari roman ne histori qe nuk vdes kurre sepse ka hedhur themelet e zhanrit te romanit. Ne fakt romani i Servantesit ka vdek bashke me romanin, e ka vrare globalizmi individualist duke divorcuar gjerat :joy:
Deshmi qe romani ka vdek eshte antiromani qe pati sukses si mode ne vitet 60. Me pas eshte shkruajtur roman, por eshte shkruar per ta shpetuar duke u kthyer ne te shkuaren, shembull per kete eshte Kundera qe ka shkruar per kete teme nje ese. Eshte sakte e njejta teze qe mbron Kadareja neper esete e tij, ne fakt Kadare dhe Kundera kane qene miq te ngushte ne France, me siguri per kete arsye jane qe te dy don Kishote qe duan te kthejne boten (romanin) ngambrapa :joy:. Prandaj romani i sotem per mu eshte i palexueshem, e kam fjalen per ata qe vaprojne galop si avangarde, jo per konservatoret e ngambrapes tip Kadareje e kush tjeter fiton çmimin Nobel. Prandaj Kasua para nje jave tha me te drejte (cazzo ka gjithnje te drejte kur ngrefet) qe une shkruaj per autore te shek. te shkuar. E per çin te shkruaj, jane krejt te palexueshem, si forme pa kemba pa koke dhe si permbajtje komplet perverse, te bejne keq per shendetin.
Ti them keto qe ti pa e ditur si individualst globalist po i ben yzmet Shejtanit :slightly_smiling_face: edhe pse flet shpesh ne emer te Jezuit qe e shifte boten bardhe e zi meqe thoshte: “O me mua ose kunder meje!”. Jezui ishte totalitarist si shok Enver :joy:

tema ka rendesi kapitale, dikotomine bardhe e zi kishot e sanço e ndesh kudo, rasti me banal eshte relacioni i vuajtur ne shekuj (ne postmodernitet i divorcuar) midis shkences dhe filozofise, shkenca merret me faktet konkrete te perceptuara nga shqisat, realiteti banal, Sanço Panço qe i shikonte mullijte e eres si thjeshte mulli qe bluajne grure per te honger buke mer jau, dhe filozofia qe hipotezon ide te imagjinuara ne hava, realiteti sureal, dmth Don Kishoti qe i shikonte mullijte e eres si perbindesha, endrra, ideale etj. E njejta gje, bile me i theksuar ne postmodernitet, raporti i fese me politiken, te divorcuara dhe te kriminalizuara, ne fillim u kriminalizua feja, me pas natyrshem politika, s’merrem un me politike mer jau, politika osht kurve mer jau!

1234567890

:+1:

immagine

1 Like

per eksperince personale dhjetravjeçare ne kuzhinat albaneze dhe italiane kam vene re pothuajse gjithmone se raporti i burrit me gruan eshte sakte raporti i Kishotit me Sançon: burri i shtrire ne minder me syte ne tavan fantazon si idealist surrealist donkishotist, gruaja duke perzjere groshet me luge druri e sjell ne vete si materialiste realiste sançopatiste. E qe te dy bejne nje mut te madh - me te madh se te dy personazheve te Servantesit - qe e hajne vete me gjith kalamaj e boten postmoderne mbare, me shkrimtare, artiste, filozofe, shkencetare dhe gjithsejt.

1234567890

Sot idioti është gjithnjë e më specialist (i specializuar) - Ennio Flaiano

e pata thene qe ne fillim: Kina (qe dukej se ja hodhi) do jete e fundit qe do mbylle kapitullin e virusit, per shkak te qasjes se saj fashistoide)

right now :

Manifestim nate sonteZhengzou kunder mbylljes se mijra punetoreve me motivin e Covidit (ushqim vetem me laker dhe patate per jave te tera).

Manifestuesit tentuan te pushtojne disa radio lokale per te informaur popullaten. Represioni ishte ekstrem.

Oggi il cretino è pieno di idee - Ennio Flaiano

1 Like