Diskutime të lira

2 vjet e gjys (gati 3 vjet) pas fillimit te epidemisë : Çajna ! :grinning:

dy franceze t’mdhenj Gilles Deleuze dhe Felix Guattari qe mbajne kaptinen me dore se ju peshon truri nga mendimet e mdhoja:

Bashke kane shkrujte nje liber t’modh me tittull: “Çfar eshte filozofia?”

Hajdaraga po meno: “Pse eshte diçi dhe nuk eshte hiçi?” (dmth: pse osht kaptina plot dhe jo bosh?)

federol-k8w-U31502499727823C-656x492@Corriere-Web-Torino

Fellinit dhe Gustavo Rol i rendon kaptina gjithshtu, duhet ta majne me dore.

10 te vdekur në Xinjiang në nje ndertese per shkak të izolimit nga Covidi dhe pamundesise se nderhyrjes se zjarrfikseve. Manifestime masive dje dhe sot kunder lockdown (nderkohe qe bota mbare feston ne Katar).

Kina, modeli qe duhet të kishim ndjekur :joy:

https://www.whatsonweibo.com/chinese-students-are-making-their-voices-heard-from-nanjing-to-xian/

Paul_Valery

Early-life-of-Paul-Valéry

eugène ionesco i menduar me origjine llaci fac, intellektual i modh llaci fac

prap, nga menyra si si ma nofllen mun dte kuptosh qe eshte me modern se kontemporanet e tjere nofullmbajtes:

116

Komikja është më dëshpëruese se tragjikja - Ionesku

i modh vallahi, i modh, ja ka kalu Samuel Beketit qe ka thon:

Komikja është tragjike.

#mmjesipopll

immagine

Josif Visanororoviç Lenin po meno si u bo kjo pun kshu

506px-Ленин_в_Горках_(1923)

:laughing:

immagine

Po sikur po flisnim per Covidin

ps: gjithsesi, te ‘doli’ fjala: Kina bar ngrëni, por vaksina tek impérializmi nuk bleu qe nuk bleu

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Po pse nuk të thote goja qe Kina duhet të beje si gjithe planeti. domethene ta munde pandemine nepermjet vaksinave efikase? (por merresh me degët, nderkohe qe problemi vjen nga trungu - dmth vaksina)

Wuhan. Sonte.
Njerezit ne Proteste kunder politikes kontrolluese të Xi.

Chengdu, megapoli i Sichuan.
Sllogani : Liri ose vdekje

Covidi i 19 ka kohe qe e kemi mundur, per ça ankohen Kinezet!? Ka dale ndonje Covid tjeter andej?!