Do divorcin? Jo, thjesht e dua tavolinën të pastër

s’njifke artista ti. Jetojne keshtu shumica. Edhe ne veshje jane te shrregullt me qellim, te duken neglizhente. Floke te pa krehur, kemisha te pa hekurosura, pantallona te grisme apo te arnuara, etj. Moda e ketij tipi ka ardhe prej tyre.

Aquamarin, yll fare je!:star::bouquet:

1 Like

si thojshin qe thojshin te hujt per ne? - shqiptaret lahen nje here ne jave dhe pstrojne shpini cdo dite.
ne jemi brezi qe e kishim detyre “punt’e shpise” sic quhej pastrimi,pasi prindrit ishin ne pune. duheshin rregullu krevati,shkund qylimat,ra me fshese dhe lecke shpise,marr pluhurat etj. nese jo hanim shpulla kur kthehej mami nga puna.
rezultati;sot gjene burra 45 vjecare qe jane gjendje ti bejne punt e shpise me mire se grate. beht fjale per ata qe u rriten neper qytete.

ja ke kalu dhe bibles per moral me kete rreshtin. te ishte kjo e vertete, nuk ndaheshin gjysma e çifteve sot, por perpiqeshin se nga kjo do te dashuroheshin me shume. perpjekja per femijen edhe mund te te bej te lumtur, po jo per burrin, se s’e ke gjo. burra mund te kesh disa gjate jetes.
ajo shkrimtarja duke filluar te pastroje, shpetoi divorcin (fjala qe eshte dhe ne titull) dhe jo lumturine. shkrimi eshte moralist (shkrimet e dobeta jane te gjitha moraliste, edhe komentet e dobeta ketu te peshku), t’i shtyje lexuesit e gazetes ku eshte botuar te perpiqen te shmangin divorcet, se kur kjo shkrimtarja iu fut pa problem pastrimit, per te plotesuar tekat e burrit, pse jo dhe femrat e tjera me pak te komplikuara.
ajo qe nuk na shpjegon shkrimtarja eshte per çfare i hyn asaj ne pune burri ? t’i beje hyzmet ? normalisht ajo mund t’i thoshte per tavolinen - pastroje vet po e deshe te pastruar. i rritur je.

hajdarkurreshtar,

Bibla dhe librat e shenjte ne pergjithsi, japin me teper se moral, japin te verteta, parime dhe modele per tu ndjekur, dhe keto te verteta, modele, parime nuk varen se çfare bejne çiftet qe ndjekin te verteta, parime, modele te Bordellos.

Nuk gjykohet dot nje nivel me i larte nga nje nivel me i ulet, perveçse duke ulur nivelin aty ku je vete.

lol
Perrallat me magjistare cudiberes qenkan e verteta.
Fatkeqesia me e madhe eshte se nje pjese teper e rendesishme e njerezve e beson vertet kete.

krishterimi eshte baze e qytetrimit perendimor dhe per pasoje baze e lagjes se Komunes Parisit me çfare permban rob shpie.

Kjo eshte nje gje e thene nga gjysma e personaliteteve te kultures perendimore tradicionale, dhe pranuar ne menyre te heshtur nga gjysma tjetrer, me perjashtim te disa psikopateve qe kane marre pjese me arme ne dore ne Komunen e Parisit.

Edhe vete Marksi mbante Jezuin si model te qytetrimit perendimor, ndersa tere teoria e liberacionit, lindur ne Evrope dhe kryesisht perhapur ne Amerike Latine, konsideron Jezuin si model liberator i masave te shfrytzuara popullore. Vetem loqet shqiptare elitare jane ne nivelin e luftetareve te Komunes Parisit.

Napoleoni tha per Kuranin : qeka me pak qesharak nga bibla. bibla eshte liber qesharak dmth. dhe kete se kam shpik une.
por tjeter vend e kisha llafin.
Bibla thote kur te godasin nje faqe, jepu tjetren. pra vuaj, sakrifiko, bindju fatit tend, etj. ti thote bibla vertet mund te vuash mbi toke, por do te shperblehesh ne parajse (jeten e pertejme dhe te pafundme). ndersa ai qe ta shkakton vuajtjen tende do te dergohet ne ferr, dhe atje do te vuaje per jete te jetve.

pra as bibla nuk ta siguron lumturine mbi toke, neqoftese kete nuk e ke per risk. ndersa Aquamarine po thoshte qe mjafton te sakrifikosh dhe e ke lumturine. a nuk te duket me kollaj tejkalimi i Bibles nashti ?

librat fetare dhe feja vete jane moral, ta mbajne njeriun nen fre, te mos leshoje moralisht e te degradohet shpirterisht. pasi mund te demtoje te gjithe shoqerine ne te cilen ky individ jeton. morali te shton durimin dhe shpresen (fijen qe s’keputet).
gjithashtu keta libra mundohen te shpjegojne te pashpjegushmen, pjesen e universit qe ne nuk e njohim dot dhe as nuk kemi per ta njohur dot. se na tejkalon.
shkenca ben te njejten gje, mundohet te shpjegoje edhe ajo ligjet universale. por qellim ka TREGTINE, dhe jo MORALIN. kjo ben qe vendet te cilat perkrahin shkencen, degradojne shume me shpejt, se ato qe perkrahin dogmen fetare. keta ecin me rritem me te avashte.

nashti chi va piano vo lontano e sano, thone taliont.

Une s’kam asgje me kodin moral qe e ka cdo shoqeri, edhe paganet, edhe komunistet ateiste, dhe qe fete e kane adoptuar ashtu si gjithe te tjeret. Kodi i sjelljes nuk ka lidhje me fene. Mund te ekzistoje dhe pa te per bukuri.

Problemin e kam me perrallat me magjistare me te cilat indoktrinojne femijet, si dhe te rriturit dredharake (qe duan t’ia dredhin fatkeqesive nese i luten magjistarit qe ka gjithcka ne dore) dhe me te rriturit budallenj qe hane cdo gje nga frika e nga paaftesia per te menduar.

Problemin tjeter e kam qe pasi deshton me dredharaket dhe budallenjte, feja perdor nje kercenim mizor kunder frikacakeve, me kercenimin e hapur qe u ben njerezve, ate “po nuk bere ca them une, do te te qr do te te djeg ne flake perjetesisht e s’ke per te gjetur rehat”. Eshte kanosje e kercenim i qarte.

Dhe e kuptoj shume mire se sa me shume fakteqesi t’i ndodhin njeriut, sa me i pamundur te jete qe t’i zgjidhe gjerat vete, aq me te shpeshte e ka te perfundoje ne dore te fatit, here per semundje, here per zgjidhje hallesh, ndaj dhe eshte me e lehte qe ai njeri te dorezohet e te besoje te magjistaret cudiberes. Ndaj dhe feja gelon ne varferi e injorance.

Por problemin me te madh akoma eshte qe keto arme te fuqishme psikologjike qe kontrollojne mendjen e njeriut, pervetesohen kryesisht nga drejtues perverse, te eger e shkerdhele, qe jane te tille sepse s’e kane per gje te kapin njerezit ne fatkeqesi e t’i kercenojne me shantazhe mendore qe t’i venen nen kontroll. Keta jane me te ndyret e njerezimit, me imoralet. Ironikisht, bejne para duke predikuar moral.

ka moral e moral daje. kodi moral i feve eshte hierarqik, te tjeret e kane fisnor, et te tjere e kane shoqnor, mbi baze barazie. forcat e natyres jane po ashtu hierarqike. me i vogli rrotullohet rreth me te madhit (pra eshte i varuar prej tij), tek yjet. nuk ka gje barazi. se ndryshe s’do kishte univers.

si dhe ti ben moral neper komente. i ke pra ato koti, te pa vlera. si ky shkrimi i kesaj shkrimtares siper.

eshte e cuditshme por fatkeqsisht e vertete qe idiotet kane me shume gjera per te thene se cdo njeri tjeter me mend ne koke. Dhe kohen e kane gjithashtu me bollek. Se c’mund te thone per kete subjekt e cdo subjekt tjeter qe nuk eshte permendur me pare @salben dhe @anon64581289, vetem nje zot e di, ai i ppu-se!

Eshte metafore se e drejta triumfon shkabe …meso ta kendosh biblen ne menyre analitike dhe jo descriptive .

Neqoftese Stalini eshte figure diabolike, atehere Napoleoni eshte figura diabolike pararendese e tij, njesoj si Revolucioni Francez ishte pararendes i Rev. Tetorit, sepse Stalini ishte produkti perfundimtar i Rev. Tetorit (ku as mori pjese), njesoj si Napoleoni ishte produkti perfundimtar i Rev. Francez, te cilin Napoleoni e pa me cinizem (si specialist altilerie quante injorant te artit ushtarak komandanti e trupes ushtarake qe perballonte turmen civile te kryengritesve, si i pazoti te perdorte topat per te shpartalluar turmen). Stalini ishte seminarist, nuk ka bere shkolle tjeter, pra baza e kultures se tij ishte Bibla dhe produktet e saj

Pra çfar mund te beje figura satanike para deshmise se Zotit perveç se te zgerdhihet si qesharak?

Por Napoleoni ka fol ndryshe ne fund te karrieres te zgerdhire me fund te zgerdhire ne nje ishull te shkrete. Kur zbriti nga kuverte e anijes qe e shpuri ne ishullin Shen Elene, rastesisht qelloi te binte kembana e kishes, ai u zgerdhi dhe tha pak a shume:

- Çudi, un me nje Armate me ushtare humba me gjithsejt, kurse Ai me 12 predikatore pushtoi boten!

Bibla çfar nuk ka thene, Bibel eshte edhe Testamenti i Vjeter ke shkruhet edhe e kunderta “sy per sy e dhemb per dhemb”. Vetem analfabetet reduktojne tere Biblen ne vetem nje shprehje te Jezuit, i cili ka thene shume gjera, edhe kontradiktore nese nuk ve re kontektstin. Psh ka thene edhe qe “un nuk kam ardhe per paqen, por kam ardhe per shpaten”.

Gjithashtu, nje besimtar nuk ndjek si robot çfar shkruhet ne Liber fetar, por ndjek sepse çfar shkruhet sepse e eksperimenton dal vivo si te vertete kur e ndjek.

Siç kam thene shum here te tjera pa u lodhur: niveli moral i bordellos implikon edhe injorancen ne te njejtin nivel.

1 Like