Dritë jeshile kullave tek Diga, qytetarët kundër

Tani pse i nep muhabetit ngjyrime te tilla - te ndertojne mre, sa te munen te ndertojne e t’i gzojne pronat’ - kush po thote?! - puna asht te ndertojne ne harmoni me qytetin, kaq po thom une. Tash me te ngjume e kena se s’jena te shetit, po ne Zvicer thone s’te lejne ma ba koliben e qenit simas qefit,pa miratimin e urbanistit te bashkise. Ktu jepet leja per cdo lloj monstere,sepse te gjithe ndertojne duke shfrytzu at bythe ven qe kane ne dizpozicion per te kap maksimumin e lekeve, pa respektu asni parameter urbanistik, ndac permrena ndac nga jashte.

Bravo Pjeter e kape ma ne fund. Ruani Gjirokastren e Beratin e Korcen. Tirona nuk ka ma lagje tradicionale tip Italy a France, Tirona po ti eci fati e mos falimentoje …te bohet si Tokyo.
Lagjet tradicionale Tironce te ndertuara me gjithe shije nga Italiont ne kohe te zogut jane transformuar ne metropol, nuk ka me kthim mrapa vetem falimentim per ndertuesit.
Shif Vilen e Enver Hoxhes ne Bllok neser ore zgjohu neser, e me quj rrenacak po te rrejta…pllakat po bien, ka njolla lageshtie serioze dhe ene ajo po shkaterrohet ndonese ruhet me polic. shife nga krahu mrapa si po degrado fizikisht. Tirona e ka morr rrugen e vet. Fundi nuk dihet por treni eshte nisur

Ne Amerike jetoj dhe une. Ketu ka zoning laws, diku mund te ndertosh shtepi, diku dyqan, diku fabrike, diku oficine. Duhet te marresh me shume se 1 leje, te shohe qyteti projektin dhe a perputhet me planin qe kane, etj. etj. etj. Te pakten keshtu kam degjuar nga klientet qe vijne ne restorant.

Amerika eshte vend i ndertuar ne korrupsion e prandaj luftohet kaq shume korrupsioni ketu. Ato zoning laws…nese punon ne restorant…duhet ta kesh pare se si ndryshohen nga zarfat bojekaf me para…qe lene shenja gervishje ne tavolinen qe pastron. Momentin qe ndryshon zoning law fale rryshfetit…te gjithe komshinjte fitojne 15 katesh, aty ku fitojne.
Me ler te pastroj kepucet 300 evro, se i kam pis nga balta e sotme…ndertuesa qe ndertojne me vend e pa vend…

E vertete, nje qind leje…por jo per te ndaluar ndertimin e gratacielave por per te rrjepur sa me shume dallar nga ndertuesi…por kur ndryshojne ligjin gjate ndertimit…ti je tu mbyll pune e shteti te rras ca fatura ekstra…shtet Hajdut per ate pune. Kta Lali Erat jane profane.

Gjembo edhe ketu ka zonin laws, quhet plani urbanistik i Tiranes , dhe ligjet shoqeruese per perfitimin e lejes se ndertimit. I ka bo Lali , se ke pa qe se leshon lopaten ka 10 muaj , ketej hap gropa per peme , ne ane tjeter imagjinon gradacielat qe trrembin moshen e thyer te Pjerit socialist e te Mustakuqit qe harron 28 vite shkaterrim e vjedhje pronash qe jane bo ne Tirane e te kullat si ne cdo metropol i ka ngel meraku.

Kesaj i thone meqe une kam kacolle , pse ta kete ai shpine me tulla…krim , te vijne kuksianet te protestojne se afer me drejtorine e policise eshte liqeni , cerek ore n’kom ! Poshte tironcat :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ky isht vec gjyqi formal e paraprak i muhabetit te kullave. Gjyqi shpalli se keto nderrtime, nese behen, nuk demtojne digen e liqenit.
Qe do te thote, drite jeshile per gjyqin pasues, ate te hetimit te lejes (a dicka e tille).

Nuk di cfare ekspertize perdori per perfundimin ku ka dale ky gjyq. Por as nuk kuptohet perse ky lloj percaktimi teknik behet permes nje procesi gjyqesor, e jo administrativ, pra nga specialisti. A mos valle specialistet kane hedh ne gjyq njeri tjetrin…

sot gjithe ajo zone po vuan dendesine e popullsise.
Zona e liqenit te thate, banore te seres se mesme te larte qe mund te kene dhe nga 2 a 3 makina per familje vuan trafikun cdo dite pikerisht perse rruga e vetme e pashmangshme qe e lidh me qendren eshte krah diges.
Imagjinoni kur te shtohet popullsia e re borgjeze e ketyre ndertimeve buze liqenit si do behet trafiku qe kalon ne ate rruge dhe rrjedhimisht edhe ndotja.
E solla kete link sepse Lul Bash pretendenti per cjap nuk ka bere mea culpa per keto leje dhe te tjera , dhe neser te njejten metode abuzive do te ndjeki edhe ne nje hipje tjeter ne pushtet nese do jete.

Shko në kinë dhe indi, pastaj kthehu serish ne tirane e do të duket lule