Duke pritur torten


#21

Kur flitet per djathtas e majtas ne shqiperi, fatkeqsisht, kriteri i zgjedhjes esht “e keqja me e vogel. Por perderisa shqiptaret e kane me te lehte te pergatisin nje valixhe se sa te mbushin sheshet e kerkojn nje jete me te mire ne shqiperi (shiko pak francen), progresi do vazhdoj minimal, dhe qeveria do vazhdoj punen duke mos e pasur friken e opinionit publik, qe ne boten perendimore sherben si kontrrolluesi kryesor i qeverive.


#22

Ky Leo duhet te jete nga te barastundurit, Nuk e kuptoj perse duan te mohojne qe jane te PDhit. U vjen turp apo duan te duken me te besueshem kur hiqen si te barastundur.


#23

Kur do ta kuptoni qe jeta me e mire nuk arrihet me nje te mbushur sheshi e me ta kerkuar nga shteti? Shqiptaret ndoshta protestojne me shume se te gjithe. Ngelen duke ngritur cadra, duke bllokuar rruge e duke u gjakosur me police vit pas viti. Sigurisht, te organizuar politikisht, se kudo qe te shkosh, protestat e kane nga nje organizate qe cakton vendin dhe orarin. Dhe sigurisht qe keto organizata, ne mos nuk e kane ende nje lidhje politike, do t’i krijojne ne te ardhmen, po paten sukses. Kushdo qe organizon popullin eshte vetvetiu politikan. Nuk ka popull qe te organizohet vete.

Por ju jeni akoma me idene e komunizmit kur cdo gje pritej nga shteti. Shko kerkoja shtetit, thoni juve, dhe prisni t’ju jape shteti pune, para, shtepi me te mira, shkolla me te mira. Jo, ate sistem ku shteti vendoste per gjithcka me plane pese-vjecare, kur nga bari lopesh te conte me shqelma qe te beheshe mesues e pastaj te jepte nje shtepi gati, pension gati, ate e rrezuam sepse nuk funksiononte.

E rrezuam qe te mos vendoste me shteti, por populli, dehe ky sistem eshte ai ku gjithe pergjegjesia eshte e jotja, shteti eshte thjesht rregullator. Shteti Detyra e shtetit eshte te vendose ligje e t’i zbatoje ligjet, qe te mos behet biznesi padrejtesisht. Po ja qe shqiptret nuk e mbeshtesin kete lloj shteti. Duan qe disa te mos paguajne drita, duan qe disa te zaptojne toka e te mos paguajne per token. Po ta beje shteti kete, e quajne diktature, komunizem, etj

Shteti ne kete sistem nuk krijon vende pune, as nuk te vjen ne shtepi te te ndrite jeten. Shteti vetem vjel taksa dhe garanton te zbatohet ligji. Shqiptaret nuk duan nje shtet qe vjel taksa e as qe zbaton ligjin. Duan nje shtet qe te fale prona private, qe fal taksa e qe vetem jep, qe nga jetesa e deri te puna. Dmth duan komunizem por nuk e kuptojne. Tani ose duhet te punosh fort, ku te mundesh e si te mundesh, pa u ulur nje minute, ose rruge tjeter nuk ka. Po u ule, ta ze vendin tjetri dhe nuk vjen njeri te te ferkoje koken.

Dhe vetem duke bere kete, zhvillimi i shtetit vjen vetvetiu, duke te te vjelur taksa ty, e jo duke te te lene te zaptosh toka. Dhe vjen me kohen e vet, jo me nje te protestuar ne shesh. Vendet qe jane perpara nesh, jane sepse e kane nisur kete sistem shume me perpara nesh. Po kur e kane nisur, dhe ata kane kaluar te njejtat faza veshtiresish. Ne Shqiperi ishin dritat me orar ne vitet 90, ne Angli ishin me orar ne nje vit tjeter. Ne vitet 60-70 ose me perpara. Asnje vend s’eshte zhvilluar ne cast, nga shteti, sepse protestuan robt.


#24

Asnje vend nuk eshte zhvilluar ne cast, por cdo vend eshte zhvilluar sepse kane ndodhur protesta.

Si i ri duhet te te vije natyrshem shpirti i protestes, po ja qe …


#25

por ja qe kur eshte baba saliu juaj ne pushtet, te rinjte protestues meritojne te vriten me duar ne xhepa, ne trotuar. si s’keni pak koherence mer jqr.


#26

Kujdes me kete protesten e lavderuar si proteste ne vetvete, se varet kunder kujt proteston e kush proteston. Enveri dhe Hitleri kan hyp ne pushtet me protesta, e gjithashtu me protesta u hoqen sysh.

Sidoqofte nese do me qene vend i zhvilluar me kulture t’modhe, vetem kunder Marlonit mos protesto, por mbaje kalaqafe.


#27

Zoti Astrit, un nuk permenda perse duhet te protestosh. Nuk po kerkon njeri gje falas nga shteti. Shumica e problemeve kryesore urbane, infrastrukturore, sociale, ekonomike, strategjike ne shqiperi egzistojn sepse shteti operon me nje standard skandaloz. Asnje nga ne se di se sa perqind e taksave qe mblidhen i kthehen qytetareve ne form sherbimesh. Flitet te protestohet per me shume transparenc se si manaxhohen leket e te gjith neve. Dmth, te dalim nga ai mentaliteti i se menduarit, qe he se te gjith vjedhin apo ku ta di une.


#28

po pra, po qe nga ai mentalitet dilet duke perkrahur ligjin, jo duke thene “varja, le te mos paguaje drita ky se gjynah”, “le te zaptoje ky tjetri se gjynah”, “le te shese ky ambulanti pa taksa para dyqanit te atij qe paguan taksa”, “le te genjeje ky tjetri per azil se gjynah”, etj, etj, etj.


#29

Lere I Motho te jetoje me endrren marksiste te revolucionit te perhershem, ose sipas terminologjise ngaprapa, te “protestes per proteste”, hajt te bejme proteste, se keshtu eshte edhe moda. Edhe bolsheviket keshtu e nisen, me protesta, pastaj revolucion, pastaj e ndriten. Do jete I ri ky, mos I ver faj. Si thone se ka thone Curcilli. po qe robi 20 vjec, jeta e therret dhe behet marksist. Sos jeton vetem Alba me zamete me dogma e citate.


#30

Kujdesem une pa merak.


#31

Merak Marlonin. :grinning:


#32

Babai im Saliu duhej ta kishte lene politiken qe nga viti '97 po ja qe nuk ndodhi. Sa per sqarim se nuk do te hapemi tek peshku per me shume :smiley:


#33

#34

Kjo Cuca mund t’ju ndihmojë të reflektoni mbi subjektin e dashurisë për atdheun, mbi rëndësinë e festës, mbi ata që sjellin mort në dasëm, etj. etj.