Evropës në krizë i nevojiten etër të rinj (Pjesa e parë)


#21

Po.

Duhet nje levizje tjeter qe te sintetizoje bashke ambicjen e Krishterimit dhe Komunizmit, ndryshe Marlonin e kemi persiper perjete te jeteve.
Gjithnje nese mund te ekzistoje perjete Njerzimi dhe Krijimi me Marlonin siper. Te gjitha shenjat e kohes deshmojne qe JO! nuk mund te ekzistoje. Pranej nuk do me pa te ardhmen arb me shoke shume ngambrapaFashista, ngambrapaKomunista dhe ngambrapaDEMONkrate.


#22


#23

‘Nuhas’ ide te paqarta; konfuzion ideologjik. Ke rene ne gropen e nihilizmit. Pac fat!


#24

E di, nuk je i pari qe ma thu, as i fundit. Ma kan pas thone vazhdimisht edhe intelektualet e shquar atebote.

Ka edhe verbim nga teper drite per nentokesoret, dmth sa me teper kthjelltesi, aq me teper shohin turbullt urithet.

Me mire ne grope te nihilizmit, se te mbash ne grope te shpines marlonin.

Pastaj as i ke haberin se ç’eshte nihilizmi. Nihilizmi eshte mohim i vlerave ose me keq: konvertimi i vlerave (sipas Niçes). Ti kujton se quhet nihilist ai qe mohon realitetin ne fuqi ose moden ne fuqi, te cilat mund jene nihiliste, dhe epoka qe perjetojme eshte tipike nihiliste sepse mohon vlera themelore qe nuk jane prekur kurre nè histori.


#25

Mbase nuk ia kam sepse nuk lexoj shume. Realiteti ne fuqi eshte realiteti i vlerave. Kur ka vlera, ka nevoje per vlera. Ketu nisem une per te thene qe ke rene ne gropen e nihilizmit.


#26

Shok, te mbijetosh (ate qe bej une) nuk do te thote me domosdo qe je Borgjez ! Pastaj, e njeh ti ate kengen (per hapsin e temes jam shume i sigurte qe e njeh, se kot ben si barazlarguar ai…rri e rri e vetem me komunistet i shkon muhabeti, nuk e kam pare te citoj ndonje fashist deri tani… ) e cila thote : la mia generazione ha perso ! Ja ashtu shok…i ka kapitalizmi keto !


#27

Mire e ke ti, por pyet njeher anti-komunistet, fashistet , kapitalistet e Borgjezet se cfare kerkojne me protestat e tyre e kujt i drejtohen? Baba per ta eshte “shteti” pavarsisht fytyres apo emrit, me pak fjale duan dike qe te mbaj pergjegjesite dhe ata te ndihen te sigurte, e kush po pyet me per liri e demokraci ! E perjashtojne mundesine qe shteti jane ata vete e frike duhen te kene vetem nga vetja…duan komunizem mer…troc…kush po pyet per Marlonin ! Me keq do behet po he…


#28

Daje mendjen mire si e ke llojin e profecise: ta ka qefi te behet me keq, apo e thu me deshperim?

Se mu me duket se ta ka qefi. Me duket he, se ti e di me mire.


#29

Yeriho, a ka mundesi ta thuash idene ma gjate ose ta shpjegosh ndryshe, se nuk kuptova asgje?


#30

Sigurisht deshperim shok ! Jane njerzit qe me deshperojne, eshte fakti qe minoranca e tyre (qe nuk dihet si e qysh ) arrin te imponohet deri diku me lehtesi perball nje shumice qe thjesht rri indiferente ne rastin me te mire !


#31

Indiferenti eshte me i keq se armiku - Ai.

arb, mos trubullo ujrat kot me kot! Nuk jam i barazlarguar dhe nuk kam simpati te veçantè per asnje denominacion. Merrem me komunistet sepse ambicja e tyre eshte me madhe se e fashisteve, dhe eshte me pas ne kohe, pra me moderne.

Me teper merrem me katokomunistet, por nuk ka pas asnje shqiptar te tille.


#32

Pse borgjezet cfare bejne kujton ti, nenjetojne. Te gjithe mbijetojne, nuk eshte kjo ajo cfare e dallon (mikro)borgjezin nga proletare te te gjithat vendeve bashkohuni, Edhe pesimizmi yt, si edhe nihilizmi i hapesit te temes, jane tipare qe nuk duhet t’i perkasin njeriut te ri te brumosur me idealet e … nuk po dime me te kujt jane idealet.
Sa per hapesin e temes dhe fatkeqesisht jo te shishes me ndonje vere te vjeter nga ato te z. Pjer, ai nuk eshte i barastundur, por I Mbitundur, mos e ngaterro ate te lutem me te barastundurat, se eshte shume larg dhe lart prej tyre. Ai eshte Ai.