Fest' 58

provokativ ka qene perhere kastro, shife ne kete prizem. kastro xixon po ta ndjekesh neper intervista eshte nje mishmash ideologjish, ndaj dhe kenga perfaqson vete ate, pra eshte me e verteta.

1 Like

shume dakord
prandaj kastro gjithashtu eshte nje show man, seriozisht
desha me thene po kenga eshte e vertete dhe ashtu sic edhe cfare verejta eshte e vertete, ashtu sic edhe cfare provokon nuk eshte provokim por e verteta e brendshme e tij pra e tejkalon qellimin e nje “provokimi”, prandaj perverse

ashtu, me ne fund arritem te e verteta.

ne Epoken Ngambrapa e verteta eshte mish mashi i ngaterruar.

çdo gje eshte çeshtje montimi, njelloj si ne regjizure kinoditari. Merr i çike nga Frojdi, i çike nga Darvini, i çike nga Marksi, qe ku dul e verteta ngambrapa e Marlonit.

nuk kisha gje me kastron, kot hyme ne keto shtigje

Eshte si te kerkosh ar ne Alaska.duhet te shkosh gjithe reren e lumit ne site per te nxjerre nje qillo ar .nga ato miliona libra kenge e filma me te cilat bombardohen njerezia mbeten ne site shume shume pak .

2 Likes

ne kete rast aplikohet ligji i entropise, irreversibiliteti i proçesit te humbjes se arit ne rere.

Por korriksja do me ja dhi atit shpirteror te saj, Stalker. Ka do kohe qe, ne menyre inkonshe (frojdiste :stuck_out_tongue:), vazhdimisht firmos denimin me vdekje te kinemase.

the goddess whore complex

pune te ngaterruara shume

sapo mora vesh qe Festivali 58 i kenges ne rtsh qenka kthyer ne Festival per Eurovision,
S’paska pas faj Diana Ziu kompozitorja qe u refuzua, nuk qenka gabim autoresia e huaj e kengeve, dhe e treta qenka ok te kendohet tallava ne kete skene.

go figure!
qaheshim nga Kenga Magjike

si i bie tani pas kaq shume tifozlliku te zbulosh se qeveria dhe ministria e kultures kane ndryshuar natyren e festivalit,
Ndryshim qe ne perputhje me skuthllikun konstant qeveritar, nuk u njoftua kurre publikisht !!

e qarte puna e ngaterruar shume prej Maria Magdalenes, hem kurve, e hem shenjtore, e Frojdi nuk e pallo dot si bole i majte!

Po ate qe se ben dot Frojdi, e ben Marloni!

Prej dy oresh:

https://www.rtsh.al/rtsh-live/RTSH1-HD.html

Asgje e re kete vit, shume pop si ai qe degjohet rendom perdite rrugeve dhe kafeneve. Shqipot ia kane marre disi doren tingujve dhe frazave qe terheqin vemendje te menjehershme. Elvana e cila eshte shembulli me i suksesshem i kesaj lloj muzike, ka njohur dite me te mira dhe tani eshte ne renie.

Me pelqeu prurja e Bojkenit, pasi e kishin harmonizuar ritmin sintetik-elektronik me klarineten(?) me shije, ne menyre qe te ngjallte interes dhe kenaqesi per ta degjuar. Melodia e refrenit me vjen e degjuar me pare por ok. Per nga teksti paksa adoleshentesk si zakonisht keto vitet e fundit.

Une nuk kisha degjuar kurre mê parë nje (po nje!) kenge nga Elvana (per me teper qe ajo nuk ka marra pjese ndonjehere ne nje fest, i vetmi aktivitet muzikor shqiptar qe degjoj). Dhe keshtu pashe nja 2-3 pune te saj te meparshme (qe ishin nje tmerr dhe agression per veshet). Nuk çova asnjeren deri ne fund.
Cuditerisht, kenga e saj ne kete fest eshte, gjithsesi, deri diku, tjeter gje nga c’paskesh bere deri tani.
Pyetja ime eshte : thua ti kete hedhur vetë ato nota ? Diçka me thote qe… jo. Por ndofta dhe gabohem.

kenga e Elavanes tallava 100 karateshe, por nese fiton ketu, ne eurosong ka per te zene nje vend te mire. Pasi tallavane kan per qejf popujt e prapambetur. Plus edhe ca shale e cica te atyre lopeve qe kercenin.

home square, meqe me pyte se si esht kjo pune e Marlonit dhe kur ka filluar. Qe ku e ke proven qe çeshtja marlon eshte primordiale dhe e perhereshme: diskutim per madona-whorren edhe per fest nga koleget e sinemase.

Pyetja shtrohet tamom: kur do te mbaroje kjo pune e Marlonit? Kush do na shpetoje nga Marloni?

Eshte veshtire te mos jesh ekspozuar ndaj Elvanes keshtu qe nuk ta besoj :grin: ne logjiken e hiteve dhe popullaritetit, Elvana eshte si bicim Beyonce per shqiptaret. Ka pas gjithmone produksione te perkujdesura por dhe vete nje lloj nuhatje per te mos rene ne batakun e banalitetit per hir te popullaritetit. Ne kete aspekt e konsideroj te zgjuar.

Boku for the win sonte!

Ne fakt emrin e saj e degjova per hère te pare per vrasjen tek Blloku.

Une them se Beyonce, qofte dhe duke marre ne konsiderate proporcionin USA/Shqiperi, ka shume me teper muzike se ajo. Une degjova 2-3 hite te saj ne YouTube (ata qe kapin mbi 30-40 miljone klikime) por siç thashe me lart, nuk arrita ti coj deri ne fund (por dhe Beyonce, meqe krahasur avec, nuk di ti them nje kenge te saj, tout de suite).
Une nuk jam meloman, por dicka e fshehte me thote se je n’ai pas de mauvais goût musicaux (dhe kam edhe ca prova, per veten time gjithmone, per kete).

Fitofte Elvana (se ajo shkodrania ‘bjonde me sy bojqielli’ kendon nga ato kenget qe une i cilesoj si monstruoze).

Elvana eshte produkt imazhi pr. Pop qe kultivon prirjen e publikut per muzike qe veshi e kap lehte. Nuk ka aspak permbajtje artistike elvana, eshte thjesht veline

Ama nuk eshte e lehte te besh pop, pavaresisht se eshte e lehte ta snobosh pop-in. Mendoj se nuk mund te thuhet qe nuk ka vlera artistike.

Personalisht e mas me nivelin e tolerimit, psh kur jam duke pire kafe dhe nuk e kam ne dore ta zgjedh vete muziken, por banakieri i lokalit, po te vinte elvanen nuk do me bezdiste aq sa te themi me bezdis Lara Fabien apo ndonje e ngjashme. P.s per Stalker, kenge te mira pop nga elvana nese nuk ia ngaterroj titujt jane: afer dhe larg, vetes, disko, 1990, njesoj e ndonje tjeter

Ti me duket ke ne mendje eurovizionin apo e kam gabim?