Firmat nuk pastruan rrugët

Programi televiziv “Fiks Fare” dhe Emergjencat Civile tregojne sesi rruget nuk mirembahen edhe pse shteti shqiptar paguan 20 milione euro ne vit per mirembajtje tek kontraktoret private. Mungesa e pastrimit nga debora bie ne sy kur moti eshte i keq si keto dite, por duket se nje kontrate mirembajtjeje e parespektuar eshte nje menyre e mire dhe e paligjshme per te perfituar miliona edhe ne ditet me diell.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

lere te vdekurit nga te ftohtit, njehere …
dhe do t’i kishin justifikuar pa me te voglin problem se s’kemi c’i bejme bores.

rama i pat lene fajin e permbytjeve sales, karma is a bitch!

e pra po kto jane me LSI, nuk ka lidhje qeveria ketu. Nqse firmen e ka kontraktu PS, atehere mund te kete vend per llogari.
Llogjike debilesh!

1 Like

Fjala Debil eshte nje gross understatement :smile:

vras mendjen ? Para se te mesonim shprehjen ''karma ''cilen fjale thonim ne vend te saj .?
ps.
…U terprua me me kete shprehje , vend e pa vend kjo karma…sa qe ja keni humbur nocionin .

ne fakt lexova dicka me te njejtin titull dje.
firmat kontraktuese nuk jane likuiduar ende per pagesen nga shteti, gati 50%. Edhe pse kjo nuk eshte arsye qe ato te mos kryejne punen per te cilen jane kontraktuar. Pagesat jane rene dakord se do te shlyhen me kohe.
Nderkaq, edhe inspektimi eshte edhe ai i kontraktuar, thosh artikulli.
Dhe segmentet e kontraktuara jane nga me te ndryshmet, ne gjatesi, veshtiresi, kontraktues, dhe pagesa tenderi.
Plus, sipas ndarjes territoriale, shume rruge lokale jane kompetenca te bashkive, jo me te qeverise, te cilat edhe ato nga ana e tyre zhvillojne tenderat e veta per kontraktimin e mirembajtjes se rrugeve, dhe inspektimin e tyre.
Pra eshte nje rrjet i imet pjesemarresish ne gjithe kete mesele dhe gishti drejtuar qeverise eshte pervec politike, me se pakti injorance (per te mos thene me shume).

shqipet e kane te qarte termin e kames, neper malsi gjithmone kane thene: ‘si ke shpirtin ta bafte zoti’, ose ‘ban mire se ta kthen zoti’ e keshtu me rradhe

karma = ka ardh ma, ka me te ardh ma shume se cte besh. ne ebsh mire do gjesh mire, po bere keq do shkosh per lesh

ka edhe nga ata qe mendojne se karma e ka kumptimi si ■■■ + ma, ose ‘ma ■■■’, po ja fute do ta fusin

@Br3dharaku or bardhoq, lsi, e ps kane nda tokat, keshtu ja ka ra ne dore, mund te ishte e peses, pak rendesi ka kjo

nuk me habit llogjika e atij qe e thote. Mua vazhdon te me habise guximi me te cilin bejne publik kto budallalliqe. Me le pa fjale, sinqerisht. Rri me shprese se nje dite do i kuptojne kto mufka qe kepusin dhe do u vije turp po shof qe marrin me shume guxim per te keputur mufka te tjera ne vazhdim sepse mesa duket u rrit vetbesimin

firmat nuk pastruan rruget thote lajmi…

po qeveria shqiptare ka forma me efikase per perkujdesin e trafikut ne saje te teknologjise se funditqe disponon #menjedoreteshtyme

kishin nis procedurat per tenderat. Si gjithmone, kur na vjen veza ne…sume!