Guerrilje urbane ne Paris


#21

Il mondo non è stato soltanto riscattato dal sangue di Gesù Cristo, ma è stato anche purificato dal latte di Maria, da quel latte che è stato il primo nutrimento di Dio sulla terra - Montalembert, introduzione di Vita di Santa Elisabetta


Besoj se tani eshte e qarte se nga kjo pikpamje Revolucioni eshte deshira popullore:

Pse vetem Jezui te pije cicë, dum t’gjithe te pijme cicë!

Dhe hop te gjithe u turren me biberon ne goje ne barrikata.

Ne Shqiperi u turren ne barrikata me ne krye shok Enver, qe tregon ne autobiografine e tij se kur ka qene foshnje i kane dhene te pije gji nje jevge qe e kishin marre ne shtepi ta ushqente, sepse Hanemeja e tij nuk kishte qumesht (ose arsye tjeter, nuk me kujtohet mire).


Pranej edhe intelektuali yne i modh Konica, i thurri vjershe Nenes Shqiperi:

Gomarica vjen verdallë,

merrni qumesht e merrni dhallë.


#22

Nje rast i ralle ikonagrafik qe tregon Madonna del Latte ne Purgator duke ushqyer me spruco qumeshti edhe banoret e Purgatorit:


#23

Nje tjeter rast i ralle qe tregon visionin e Shen Benardit, te cilit, nderkohe qe po luste Madonna del Latte, ajo i sprucoi qumeshtin nga gjiri i saj drejt e ne goje:


#24

Il mondo non è stato soltanto riscattato dal sangue di Gesù Cristo, ma è stato anche purificato dal latte di Maria, da quel latte che è stato il primo nutrimento di Dio sulla terra - Montalembert, introduzione di Vita di Santa Elisabetta

Cristo mostra al Padre le cicatrici delle ferite che sopportò, Maria mostra al Figlio i seni con i quali allattò - Speculum humanae salvationis, Trattato anonimo, secolo XIV.


#25

si gjithnje Eros e Thanatos, nuk ke nga e lu ngambrapen.

Qe ku e keni edhe skulpturen me titulli Nënë Rusi me cica dhe shpate ne dore, me dimensione te njejta sa Statuja e Lirise amerkane:


#26


#27

“Femen” si levizje feministe universaliste, e inspiruar nga Marianne ka pak veshtiresi te gjeje mbeshtetje jashte Frances duke filluar tek gjoksi i zbuluar kulturalisht i pakuptuar/ me pakuptim nga/per te huajt. Mbeshtetje brenda Frances kam pershtypje se gjen brenda qarqeve universaliste per universalizmin se sa per feminizmin (nje forme komunitarizmi identitar). Mariana, si simbol ne mes, eshte bere dhe figura me e pelqyer e fashisteve pro-katolike, pro-te bardhe. Femer paradoksale.


#28

O Yeriho, pse o vlla vetem ne France? Pse nuk i thithin cicat e Maries faqekurabies edhe ne luginat e Izraelit, a si?

Nuk i ka thith Sorrosi cicat zyrtarisht nja 4 a 5 grave?
(se nuk maj mend sa here eshte martu. Le qe nuk e ma men as Sorrosi vete. Per tu kujtu sa here eshte martu, lexon Wikipendian)


#29


#30

Sa te rrosh do te messiah .kur e. Shikon nga ky prizem liria ne shekuj eshte konceptuar nga njerezimi si femer e bukur qe duan ta ashtusin te gjithe e jo si gjyshe babaxhane qe gatuan petulla per kalamajte e lagjes .pune ashtu dmth .


#31

Po biem te gjithe dakort pak nga pak qe cdo gje per dy gisht gje behet.


#32

Ngavash, jo t’gjithe, intelektualet e mdhej nuk e pranojne kurre se gjithçka qe behet, behet per dy gisht gje, se i bi pastaj qe çdo gje qe bejne intelektualet e mdhenj, sado e modhe qofte, e bejne per dy gisht gje.


#33

Shifni si ja kan mbuluar cicat ksaj, dava fanatikesh obskurantiste:


#34

A post was merged into an existing topic: Diskutime të lira - dhjetor 2018