Histori shqiptare

Nje ngjarje makabre ndodhi dje ne fier. Nje kriminel vrau nje grua shtatzene, nene e nje vajze, e pastaj vrau dhe veten duke lene 3 femije jetime. Me gjakftohtesine e nje killeri ekzekutoi nje femer te pafajshme qe ndoshta kishte vendosur ti jepte fund nje historie dashurie, ashtu sic bejne mijra femra e meshkuj ne bote. por makabriteti nuk ndalet ketu. disa ore mbas krimit, gjithe republika kishte marre vesh se kjo grua ishte e martuar, mori vesh emrin e saj, te burrit e te familjes, profesionin, adresen etj. dhe se si kjo “amorale” kishte marre ne qafe vrasesin e saj, burre e baba shembullor, i cili duke mos e pranuar ndarjen i kishte keputur nje plumb ballit. Dhe historia makabre vazhdon. Nderkohe qe vrasesi varroset me te gjitha nderimet, duke u shoqeruar nga mijera qytetare namuzqare per ne banesen e fundit, viktima percillet shpejt e shpejt e shoqeruar vetem nga familja e cila e bere fertele nga opinioni, nuk pranoi as te mbante zi per te. Dhe vajza e viktimes ndoshta do te rritet me turpin e nje nene qe e vrane ne lule te moshes. Sepse ne kete mocal moraliteti cdo burre ka te drejte ta ekzekutoje femren nqs ajo vendos te ndahet. Dhe deputetet tona, modele cantash e palltosh, as nuk e marrin mundimin ta ngrejne zerin kunder kesaj llogjike mesjetare e te mbeshtesin nje gru, qe dhe e vrare pergojohet.
U prehsh ne paqe ermira. Dhe t vajza e ermires mos e ul koken nga turpi, mamaja jote ishte viktime e nje krimi cnjerezor si ndeshkim i nje gabimi njerezor. Zoti na ruajte

Historia perseritet, njesoj si rasti i para 1 viti ne luz a lushnje, se mbaj mend. Otello paskan qene keta myzeqaret, te gjithe.

Me gjuhen e gazetes, lexova te quhej krim pasioni. Dhe deri ketu mberrinte, e kam fjalen nuk pashe te shkruheshin gjera sic thua, pervecse dic mbi historikun e hamendesuar te ngjarjes dhe te lidhjes.
Nuk ndoqa c’behet me varrimin.
Shkrimet ku lexova une ishin te respektueshme, dmth s’pashe pergojime te thuash te drejten. Kjo sa per publikimet.

Per ngjarjen pastaj, me erdh shume keq per te dy njelloj - Drini Derveni & Ermira Arapi emrat.
Lidhja e tyre perfundoi tragjikisht dhe jo pa arsye te forta. Kush di me siguri t’i keshillonte si te vepronin ne rrethana si te tyret.
Ne o peshq kemi romeon & zhuljeten, te rinj e te paangazhuar me familje si keta te dy, fjala vjen, dhe u prodhua nje nga tragjedite me te forta (e te bukura ) te botes.
Do thoni jo po jetojme kohe te tjera.
Po ndoshta me pak mbeshtetje dhe keshillim mund te kishin gjet rrugedalje per veten e tyre dhe familjet e tyre. Por realisht nuk besoj dot se ka ne shqiperine e varfer e te cofur mundesira te tilla per njerezit e vegjel ( kultura u mor vesh qe na mungon).
Keshtu qe nisur nga kjo, nga gjithe shkrimi, tre rreshtat e fundit, per deputetet femra, jane ata qe terhoqen vemendjen :star:

nuk eshte krim pasioni or lum miku, eshte krim. eshte vrasje, por kur e peson nje grua pa mbrojtje qe paska tradhtuar burrin, e quajne krim pasioni. se demek keshtu e kane keta. kur dy te rinj ne tirane u aksidentuan ne tirane per fajin e tyre, i qau e gjithe media, se helbete djem ne lule te moshes.ndersa kjo e shkreta ashtu si shume te tjera para saj na qenkan krim pasioni,a thua se ne pasion e siper u vrakerka. ky eshte per fat te keq vendi i gruas tek shoqeria jone e shek. 21

Burre koti, pa nder e karakter. Perse nuk e pranonte ndarjen? Keshtu eshte tani, gruaja iken e te tradheton. Pranoje ndarjen e tradhtia nuk do ndodhte e nuk do lendoheshe. Nga njera ane edhe viktimat qe jane kryesisht femra duhet te emancipohen pak me shume. Mjaft me me martesa koti se thjesht duhet me u martu. Mjaft me shkuesira kot me kot. Martohuni kur vertet jeni te dashuruara dhe kur ka perspektive financiare per femije. Jetojme ne 2017-ten.

Lexova komentet ne nje nga keto portalet dhe ashtu eshte,shumica e quanin te ndjeren kurve,kurse i ndjeri sigurisht ishte per t’u pergezuar per zotesine e pasjes se dashnores.Nga nje kendveshtrim asnjanes,ajo duhej te ishte me e justifuar per tradhtine,se me sa lexova, burrin e kishte ne Greqi.Me se duket ndersa tallemi me idiotesite e feminizmit,qe burrat ta bejne shurren ulur ose his-tory te shkruhet her-tory,nevoja per nje levizje te shoqerise qe vertet te mbroje femrat pa i bere burra dhe anasjellas,vazhdon te jete e madhe.

ke te drejte, nuk e kisha fjalen per feminizmin idiot te cikerrimave por per nje makabritet cnjerezor qe per fat te keq konsiderohet si nje normalitet i shoqerise shqiptare. Dhe per me teper i kishin nxjerre te ndjeres pervecse cdo te dhene personale, edhe nje fotografi ne studio me nje fustan te shkurter si per ta perforcuar idene se ja, sic e kerkoi ashtu e gjeti.
Nderkohe qe motelet e hotelet shqiptare mbushen me burra te martur qe paguajne vajza nga 14 deri 44 vjec per sex jashtmartesor, nje grua qe paska nje lidhje jashmartesore, qenka ekzekutuar nga pasioni, vrasje e justifikuar me faktin qe paska tradhtuar burrin ne greqi. O media dhe politike e leshit, kini me pak me shume respekt per viktimat dhe revoltohuni me shume per keto ngjarje se per gjoja nje fjale te gabuar ne parlament ndaj ndonje deputeteje, fakt qe mbush faqet e para te gazetave

Edhe une nuk e kisha aspak me ty kete punen e feminizmit,thjesht doja te thosha qe fatkeqesisht flamurtare te ceshtjes se grave kane dale keto -istet qe me shume e demtojne si kauze,duke u bere qesharake,madje dhe te krijojne dhe neveri.Gjithe e keqja e tyre vjen nga ngaterrimi i koncepteve “i njejte” me “i barabarte”,ose qe te jem politikisht korrekt,“e njejte” me “e barabarte”.Femrat dhe meshkujt duhet te jene te barabarte,nuk duhet,e nuk mund edhe sikur,te jene te njejte.

ti e paske ngritur shqetesimin mbi bazen e komentuesve ne gazeta. Ta kisha ditur s’do kisha nderhyre, falje

http://www.panorama.com.al/krimi-i-pasionit-ja-si-e-kujton-personazhi-publik-drinin-qe-vrau-veten-dhe-te-dashuren/

ja ku e ke arikull prekes per vrasesin

Sikur flitet per barazi gjinore jo ngjashmeri gjinore, ne mos gaboj. Mbase gaboj dhe -istet i ngaterrojne keto dy koncepte.

verejtja kryesore eshte kujdes me rregullat e miresjelljes kur hyn e poston: miremengjes, miredita a si te jete vakti, e mos u bej i paedukate :wink:

Histori barbare.

Kurse un mendoj se ja vlen me u mare me ty dhe tipa si ty.

Ata perdhunuesit ne grup jane ankuar se i kam perdhunuar veò e veç si po te perdhunoj ty, bile eshte ngritur teori qe jam une shkaku qe kane braktis blogun.

Tani me trego ku e kam bere un sulmin e pare kunder teje ne menyre te jo drejtperdrejte.
Un te tregoj sulmin tend ne menyre te drejtperdrjejte ne temen time, pa folur kurre me pare (neqoftese nuk je nga ata me 100 llagape e me 100 fytyra):

ja dhe pergjigja ime:

Ky eshte muhabeti yne i pare, tani trego sulmin tim jo te drejtperdrejte.

Neqoftese nuk e tregon, tregon automatikisht perseri qe je pis qelbanik nordhalaq.

komenti i jot ka daten 14 janar, ndersa regjistrimi yt ne Peshk eshte bere ne 7 janar, dmth ti ke vetem 7 dite qe komenton ne Peshk, je fresko fare e ke bere kerdine duke qelluar me jatagan ke te mundesh. Kush eshte Shabon Qosja ne kete rast?

Ti je vertet rende,po ja le te merrem me vogelsira te tilla,me qe me vure ne seder,do jem pis nese nuk merrem me te semuret.Une hyra ketu per t’iu pergjigjur nje njeriu per te cilin nuk kam dyshim se eshte psikopat.Merr cfare shkruan dhe jepja nje psikiatri t’i lexoje.Ne rastin konkret fyente njerezit e “Zonen e Pare Operative”,i thoshte Pjetrit se perdorej nga keta te Zones se Pare e idiotesi te tilla,dhe i thashe se me te njejten mendesi ai ishte gamor Devolli nga Jugu qe e perdorte Sala nga Veriu.Po ne vijim nuk kishte si mungonte komenti yt per anetaret e rinj qe jane psikopate a dicka e tille.Merre aty e ke,se nuk jam i roitur si ti te rri e te gjej komentet.Po dhe te mos ishte kjo,ti e meriton ate qe kam shkruar,se te can torovelen duke i rene fyellit ne nje vrime,pa permendur sa i pasjellshem je.Ja te te them dhe per rastin e kesaj shkrueses qe u be shkak per kete shkembim “mendimesh” mes nesh tani.Sa here e ke fyer me fjalet me te renda,pa marre parasysh se eshte femer,madje pikerisht ngaqe eshte femer.Dhe pa te bere asnje gje,thjesht besoj ngaqe ka lene te kuptohet se nuk eshte murgeshe sic do doje ti te ishte.Nuk jam une qe te ka keshilluar te vizitohesh e te gjesh dashnore,po kjo ishte atehere kur nuk kishe rene ne sevda me ate te Marlonit.Meqe e beke kete punen e “kthimit prapa”,merri te gjithe komentet qe ke bere dhe te kane bere te Peshku,sa here ke fyer e edhe te kane fyer,pa permendur rastet kur nuk te jane pergjigjur,duke ndjekur keshillen “Hapi rruge budallait”.Merr vetem temat per filmat per shembull.Teksa ankohesh per punen e mungeses se temave te kultures te Peshku e te komenteve per to,edhe kur hapet nje e tille,mundohesh ta dhjesesh dhe e tregon Shabanqoserine tende duke i ngacmuar komentuesit aty,vecanerisht Stalkerin,qe ndjek ate keshillen qe thashe me siper.Te ishte mamaja ime do te te thoshte “Po kuptoje tjetrin kur e bezdis”.Ndersa une te them me delikatese “Mos u bej halabak”.Ty Peshku mund te t’i kete thyer endrrat,po ka edhe nje jete jashte Peshkut ku mund ta ushtrosh veprimtarine tende intelektuale,nuk ka nevoje ta qelbesh edhe me shume Peshkun,meqe ti je edhe koka e … peshkut.

me gjej komentin, pa treguar komentin ti rezulton nje maskara e me teper se maskara, aq me teper qe ti di historine e lashte te perdhunimit ne grup. Perdhunimin e sateme di ti, ate di ti! Neqoftese te kam fyer ne menyre te jo drejtperdrejte, me fyeje edhe ti ne menyre te drejtperdrejte. Pse u versule dite me pas pa asnje shkak? Nga do ta vertisesh muhabene, pis pisi del!

Sa per Stalker dhe femen, ti qe di historine e perdhunimit te sateme, duhet te dish edhe historine qe kam pasur me stalker dhe zhardin. Ketu komentohet ne vazhdim per disa vite me rdhe, nuk mund te nxjerresh perfundime duke u fut ne pilaf si ti qe ke nje muaj qe komenton.

Por edhe sikur te ishte keshtu, me stalker dhe zhardin kam llogari me vete, çer leshin ke ti qe i fut ne pilaf? Apo qe te justifikosh maskaralleqet e tuja. Paske gjet te luftosh Hitlerin ti, mbrojtesi i kinematografeve dhe femrave te pambrojtura. Pis pisi je!

Nuk me kane lene mendte te kerkoj thashe,kerko meqe do dhe do ta gjesh.E nuk me plas shume se cfare mendon ti.Kjo nuk e ndryshon ate cfare je ti.

o idjot, eshte rregull elementar qe kush akuzon, eshte i detyruar te paraqese fakte. Vetem idjotmaskarai i kerkon te pandehurit te paraqese fakte per fajin e tij.