Holanda refuzon populistin Geert Wilders


#21

Ne Shqiperi nuk eshte konsoliduar kurre komb-shteti per shkak te pushtimit osman…sot shqifolsit kane identitete te perdhunuara shekullore qe ne emra turqish te kther ne mbiemra …Tentoi spahiu Kreshnik i perandorise te ndertonte irredentizem neotoman ne emer te vilajeteve por deshtoi…E keqja eshte se ky ndyresire e AKZ po perdor e emrin e Donald Trump politikisht kundra te majtes…kur dihet mire qe dhe Saliu dhe Rama dhe Spahiu dhe Luli… jane klyshe te Erdoganit gjate ketyre 27 vjeteve…Nacionalizem europian nuk mund te kesh kurre ne Shqiperi pa Gjergj Kastrioti-n dhe Kuvendin e Lezhes gur themeli…ne dhe kushtetun e Shqiperise e kane perdhunuar neotomane…kemi 104 vjet flamur te klyshit turkut Ismail beu …dhe nuk festohet 572 vjet flamur te Gjergj Kastriotit…


#22

Nuk e di per Walden dhe Le Pen,por mund te flas per Trump.
Ai nuk eshte se krijoi parti te re por galvanizoi nacionalistet e Partise Republikane dhe te rrymave te tjera jashte saj duke i futur nen ombrellen e tij te Revolucionit Nacionalist.
Me kete levizje ku goditi piken e dobet te shume amerikaneve,qe ndiheshin te tradhetuar nga globalistet,arriti te marre frenat e Partise Republikane.
Nje termet I vertete ne fakt!
Sot ajo qe quhet Parti Republikane nuk i ngjan asaj te Bushit por asaj te Reagan.
Sa per Shqiperine,partite historike te djathta si Balli dhe Legaliteti jane asgjesuar aq keq gjate 50 vjeteve te komunizmit sa nuk ka gjasa te ringrihen.
Persa kohe qe keto parti nuk ringrihen do te jemi jevgjitet e Europes.


#23

jo nuk është kjo arsyeja! edhe në vendet e tjera të lindjes u dëmtuan forcat jo komuniste por ndjenja kombëtare ngeli. unë besoj se këto 25 vjet ,nën pretekstin e antikomunizmit është synuar të dëmtohet identiteti kombëtar i shqiptarëve. po të degjosh me vemendje kalvarin e sorrosit në shqipëri që vepron te dyja partitë e mëdha,ajo që nuk tolerojnë më shumë është nacionalizmi. termi lubonjist nacional-komunizmi është shpikur qëllimisht të luftojë kombëtarizmin duke e bashkangjitur qëllimisht me komunizmin për të cilin kishte alergji të përgjithshme. u stimulua krahinarizmi me parti si çeta e saliut,dëmtimi i gjuhës së njësuar dhe përqafimi i teorise serbe të kombit kosovar si parakusht për kalimin e shqiptareve në epokën e vilajetizmit! në trojet shqiptare nuk ka asnje parti me karakter kombëtar përveç vv-se. proesi i evgjitëzimit të shqiptarëve po vazhdon me ritme te larta. shqiptaret po kthehen në një turmë pa identitet,ku secili vjedh tjetrin,pa institucione shteterore e kombëtare.