Ide dhe propozime per punesim dhe edukim rinor

Atehere per cfare me kerkon mua kur ti e paske? Arshiva nuk hapet se eshte sistem tjeter. Une nuk kam gje ne dore te hap apo mbyll arkivat.

tek puna, me nje njeri inteligjent, harxhoj gjysem minuti per ti shpjeguar diçka, ndersa me nje budalla, harxhoj 10 minuta.
si eshte me mire, ta sjell me link apo te ter intervisten nga usb

Nje i mencur si ti kur e sheh qe nuk eshte me ne arkive vazhdon dhe shpenzon 10 minuta qe te kerkoje dicka qe nuk behet dot.

po pse , eshte keq te pyesesh nje me te zote se ty ne kompjuter (e ketu e kam llafin per veten time, prandaj tu drejtova ty), aq me teper qe je dhe admine, e mund/duhet te me ndihmosh.

Edukim e ka fjalen per arsimim, pra ide dhe propozime per punesim dhe arsimim.

Ka raste kur kam pushim ndermjet turneve dhe nuk i ndjek disa keshilla.

2 Likes

" … Lars Pedersen, drejtori ekzekutiv i Vineyard Wind, mbetet optimist. “Edhe pse ne po përballemi me një sistem rregullator sfidues, me ligje të shumta dhe të ndërlikuara, vazhdoj të mendoj se kjo është një mundësi e mirë dhe e madhe nëse ne do t’u ofrojmë vende të reja pune dhe një çmim më të ulët të energjisë banorëve të këtij rajoni”, tha në fund ai…"
" … zhvilluesit europianë kanë filluar që ta luftojnë këtë gjë duke e fshehur identitetin dhe duke u vendosur firmave të tyre emra amerikanë…"

Ka vetem nje gje te hajrit qe mund te beje shteti per te rinjte: Te mbylle gjithe universitetet qe genjejne kot me kot te rinjte se po marrin dije te vlefshme per tregun. Te mbaje ne kembe vetem dy apo tre te cilat ti forcoje mjaftueshem per te nxjerre eliten e re te vendit. Sigurisht pa “miqesi” e perzgjedhje te njeaneshme. Ata qe nuk shkojne ne universitet do detyrohen te gjejne profesione e mundesi te tjera jetese. Duke shtyre 5 vjete minimalisht ne universitet humbasin kohen me te mire te jetes se tyre ose duke genjyer veten se “ka perendia” pasi te mbarojne, ose duke milituar neper parti qe fale nje cope letre “me 10-ta” te gjejne nje vend pune ne administrate ku serish do parazitojne.
Po humbasim te rinjte me te vlefshem sepse gjejne vetveten jashte Shqiperise, nderkohe qe ikin me mendjen per te mos u kthyer me, sepse Shqiperia nuk i trajton ashtu si duhen trajtuar : tu shfrytezoje aftesite e dijet, dhe jo ti perndjeki sepse jane “shume te afte per Shqiperine”.

Sa per edukimin, mendoj qe duhet filluar me prinderit, se po rrisin femije gjithnje e me agresive e gjithnje e me egoiste. E kane mbledhur mendjen ata qe kane mundesi ekonomike , qe nje dite do i dergojne jashte Shqiperise, keshtu qe pune e madhe, bomba te bjere ketu, rrafsh te behet, ne femijet po i projektojme per jashte shtetit.
Kjo mendesi i ben indiferente ndaj realitetit shqiptar, i ben zhvates te Shqiperise dhe servila per arritje afatshkurtera e privilegje qe u mundesojne “endrren per femijet”.

18 vjeç tu japin këmbëve e të studiojnë jashtë. Zërë se ikën në ushtri. Shteti ti ndihmojë me bileta dhe procedura nëpër ambasada. Aq rini sa ka Shqipëria i edukon Europa krejt kollaj.

Me mihra janë ik të studiojnë në Itali, e gjysma e kanë mbaruar.

por çfar do thote bleta per edukimin rinor 2 vjet me vone?

Per pune nuk e di, por per edukim:

Do e beja rinin te jete krenar

Jo krenar per shqiperin, por per veten!

Kemi te ri me pordh, kemi te ri mistrec, kemi rini mendje mushk, por skemi te ri krenar

Si shembudh jo aq i forte: Bebe Rexha. Dribranja e famshme ne tegjith boten, merret ne intervist nga nje piciruk shqipetare dhe Bebe nuk don te flasi shqip sepse nuk din te flasi gjuhen letrare. Pra edhe asaj ja kami fut infirioritetin ne palce. Ndersa ne Angli, le te jen fshatar Irlandez, Skocez, apo welsh, VIP-at flasin pa ju levizur qerpiku (sic flasin Kosovart)

Shembulli real: Nje profesoresh (ne nje intervist) tha qe cdo vit ben nje experiment me nxensat e viteve te para ku ju kerkon te prezantahen. Tegjith, sipas saj, thone te njejten gje:

Un quhem …
Jam … vjec
Vi nga …

Sipas profesoresesh skan respekt per veten, ndihen te pa vlere qe te harxhojne kohe per te folur per aspiratat e tyre.

PLANI IM

Do i jepja rendesi shkolles fillore dhe te mesme. Do kerkoja qe nje individ qe del nga shkolla e mesme te jet i formuar si nje qytetar me dinjitet qe ka aftesi per te kontrubuar ne shoqeri. Qe universiteti te jete me te vertet opsional dhe jo jetik

Ne shkolla do fusja konkurse kombetare. Ku e di un: konkuse shahu, futbolli, krimtari letrare, dhe piktur. Tegjith shkollat an e mban shqiperis te kene hapsir per ti trajnuar ato femi me talent, dhe te behen turne an e mban vendit per te garuar mesh shkollash.

Do vendosja 2 ore ne jave (oraret e dy lendeve ne nje) ku te flitet per ceshtje sociale: seksin, varferin, technologjin, zakonet shqipetare, krenarin.

Profesor Fuga do fuste dhe lende qe jan enkas per krahinen, pra shkollat afer maleve do kishin lend se si te ngjisen malit dhe c’fare vlerash ka mali ne fjale. Shkollat pran detit do kishin lend per notin, peshkimin, etj. Po prap Fuga, do fuste lende per djalektin e krahines se shkolles (keto i ka ne nje artikul ne facebookn e ti)

Mendoj se shume parime ne vendin tone shkojn per lesh se as kush nuk ka kranarin qe ti mbaj gjall.

Cdo palo njeri: pseudo-intelektual -gazetare -analist apo pseudo-politican mund tja fus kot dhe skemi nje baze morale kolektive qe te them “epo kjo kalon cagun”

Ne fakt ne e kemi nje baze morale, por e kemi ate baze qe na ka len Enveri. Nuk jam i bindur se cfare mendon ka masa per nje film ose liber, por jam 100% i bindur se cfare mendon masa per transexualet (Morali qe na ka lan Enveri e ka te qarte opinionin per kete kategori njerezish)

Me falni per gabimet ne shkrim, do ti korigjoj nese i kapi ndonje here tjeter.

I kemi patur, po u quajten kusure te komunizmit. Nuk e di nese jane akoma. Beheshin konkurse muzike ne gjithe Shqiperine mes shkollave 8-vjecare qe kishin klasa muzike psh. Ose olimpiadat e ndryshme ne shkenca ekzakte ose gjuhe te huaja.

Edhe kjo ne nje fare menyre ka ekzistuar me pare. Psh qytetet bregdetare neper shkollat 8-vjecare nje klase e cdo viti ishte ajo qe quhej klasa e notit. Gjithe nxenesit ne ato klasa (8 klasa gjithsej) ne oren e fizkultures dhe ne orare te tjera pas shkolle sterviteshin ne not. Beheshin spartakiada mes shkollave te notit, si dhe disiplina te tjera. Gjithashtu ne mesimin e gjuhes, disa here na kerkohej ose benim si tip konkursi kush sillte fjale te vjetra apo krahinarizma qe ose nuk perdoreshin me, ose perdoreshin rralle dhe nxenesit e tjere mund te mos e kishin shansin per t’i degjuar me pare. Si sot me kujtohet nje fjale qe kisha sjelle une ne nje “konkurs”: sitil.

Qe i kemi pasur konkurset e di.

Tani ne kemi shkateruar vepra jetike se menuam qe po shkaterronim Enverin, por cdo gje kemi shkaterruar vetem mentalitetin komunist jo.

I kam/ i kemi par neper filma qe ato jan pikerish shembujt me te mire. Formojne ate qe thash, karakterin dhe krenarin per veten.

Ndersa per pjesen tjeter nuk e dija, por fantastike dhe ajo.

Si duken gjerat, do na duhet shume kohe te ndaj sharpin nga sheqeri, mentalitetin dhe doktrinen komuniste me faktin qe keto qe komunismi ja ka qelluar ti bej mire, nuk na ben ne komunist nese i praktikojm dhe ne.

C’fare do thote sitil?

Sitil- ne mos gaboj quhej nje kane uji, por metalike, e kallajisur. Ose e ngaterroj me fjalen mastrape/mashtrape ose jane sinonime.

Ne qytetin tim ishin 2 shkolla 8-vjecare, njera kishte muzike, volejboll dhe not si aktivitete, tjetra sporte, kryesisht futboll. Ne varesi se ne cilen pjese te qytetit banoje, do regjistroheshe aty ku te takonte, s’mund te veje te cilado shkolle, vetem po te kishe mik. Une kam qene ne klase muzike disa vjet, pastaj kalova te noti dhe volejbolli se s’me pelqente mesuesja e re, kishte dore te rende :smile: Mbaj mend qe kam gjezdisur neper Shqiperi me konkurse muzike e me vone me spartakiadat e notit.