Idiotët e rrezikshëm: Si dështuan elitat e mediave liberale me klasën punëtore amerikane

Tani u kthye tema ne Reagan vs Carter nderkohe qe anashkalohet fakti qe Trump ne kohen great te Reagan nuk ishte dakort me te.

vazhdojne emailet e wikileaks.

1 Like

si mendon ti a ishte great koha e reganit? sikur nuk e kishe problem me kthy pergjigje.

Cfare lidhje kam une? Une jam si nje flluske sapuni kur laj pjatat ne pune. Une nuk po kandidoj per POTUS. Ai qe po kandidon ka thene atehere qe jo s’ishte great.

Me duket e kam degjuar vete Carter ne nje interviste qe te thote se negociatat per lirimin e pengjeve i beri administrata e tij. Mos harro dhe Algiers Accords.

Sigurisht qe negociata beri edhe administrata a e tij, e ke dhe në wiki. Amà pazarin definitiv me Khomeinin e beri Regani.

Ty te duket normale qe nje qeveri te beje negociata me nje kandidat per president qe s’ka as dhe nje force ligjore?

as une nuk po kandidoj per potus, po ja qe u fute si pyke te postimi im, pastaj mi shembe idhujt para syve, dhe e vazhdove me ironi dhe sarkazem dy-lekeshe.

a ishte great ne kohen e Reganit?

dy-tre menyra te ndryshme gjete per t’iu shmangur pyetjes. e more me yrysh ne fillim, tu duk e thjeshte.

E pranoj, ne kohe te Reagan ishte great. Po ashtu dhe ne kohe te Clinton ishte gati po aq great. Ka te tjere qe thone se dhe ne kohe te Obames, qe e mori ne great recession, ishte great. Pra dolem tek ajo qe une e thashe se greatness is in the eye of the beholder. Now what? Si dhe, si t’ja bejme qe Trump qe kerkon great tani ka qene kundra great te Reagan?

E di qe ti s’po kandidon, prandaj s’te pyeta ty te me japesh mendim a ishte apo jo great. Vura ne dukje hipokrizine e Trump por ti vazhdon te hidhesh ne dege te tjera per te shmangur faktin qe kandidati per POTUS ka qene kunder greatness te Reagan.

1 Like

se pari po te ve ne dukje hipokrizine tende, ne fillim the qe nuk mund ta dije se si ka qene ne kohe te Reganit sepse ajo ishte nje kohe qe ti nuk e kishe jetuar ne Amerike, kurse tani thua qe e pranon se ka qene great…what happened to your first statement?!!
Meqe ti e praktikon vete hipokrizine, dhe ne te njejten kohe kerkon te vesh ne dukje hipokrizine e kandidatit per president…“idhull” much?
se dyti meqenese je dakort me ate qe kisha thene une ne postin tim se Merica ishte great ne kohe te Reganit, post te cilit iu pergjigje fillimisht, je e lire te vazhdosh te sqarosh keto te tjeret qe thone qe nuk ishte great ne kohe te Reganit, ti e ke te thjeshte se ke dhe google

greatness e t’modhit nuk eshte in the eye of the beholder, po ne nje tjeter organ shume me te rendesishem se syte!

Syte vetem shprehin habi per madheshtine kur e shohin!

:joy: o tiku o figure

si t’ja bejme qe Trump qe kerkon great tani ka qene kundra great te Reagan?

po hillari si mendon qe ka qene amerika ne kohe te reganit?

“if you can’t run your house, you can’t run the white house” i tha ajo

so…what do you have to lose

Nuk e di dhe s’me intereson. Nga cfare kam ndjekur, nuk eshte ajo qe ka thene Make Amerika Great again.

Pyetjeve gjithmone ju pergjigjesh me pyetje?

Tani e pashe.
Vertet kam kujtuar se gara e 1980-es ishte me e ngushte flas nga ata e % se votave jo te Kolegjit Elektoral.
Nejse kohe e kaluar, tani eshte kohe tjeter.

Ne fjalimin e sotem Trump parashtroi planin e tij te 100 diteve te para ku mes te tjerash propozoi kufizimin e mandatave te kongresmeneve dhe senatoreve dhe ndalimin e punesimit te tyre ne firmat e lobigjeve per 5 vjet pasi e kane lene detyren.
Nese ky amandament kushtetues kalon do te ndryshojne shume gjera ne Washington.
Po a do te votojne ligjvenesit nje amendament te tille qe ju kufizon provilegjet dhe pushtetin?

2 Likes

kongresi ka approval rating shume te ulet u be kohe e gjate, dhe idea e term limit nqs ka mbeshtetje te larte tek zgjedhesit, do detyronte ligjvenesit qe nuk e mbeshtesin te perballen me humbje te zgjedhjeve te ardhshme dhe keshtu qe do e humbisnin termin either way.