Imami që tronditi rrjetet sociale

Imami “trendy” i Tiranës Elvis Naçi ishte mbrëmjen e djeshme në studion e Opinion për të sqaruar deklaratat e tij për marrëdhënien në çift për të cilat u kryqëzua në rrjetet sociale. Në panel ishin edhe analisti Mustafa Nano, teologu Redi Shehu, psikologia Denada Toce, politikania Mesila Doda dhe gazetarja Fatma Haxhialiu.

Debati më i nxehtë u zhvillua mes Mustafa Nanos dhe imamit Naçi,pasi Nano e kritikoi për vendosjen e gruas në një pozitë të diskriminuar në shoqëri.

Ndërhyrja e Redi Shehut i cili “pafajësisht” hipotetizoi se nëse një deklaratë e tillë do ishte bërë nga një psikologe,nuk do kishte pasur një reagim kaq të ndezur të publikut,i dhuroi castin perfekt të viktimizimit Imamit Naci vetëm pak momente pas përballjes me Nanon,që sipas tij i gjithë ky reagim vjen nga Islamofobia dhe ekstremizmi kundër muslimanëve.

Më tej u dëgjuan dhe citimet e imamit Naci, të cilat ia vlejnë të diskutohen më shumë se nëse gruaja është e detyruar t’ia japë hakun burrit,të zbukurohet apo ta mallkojnë ëngjëjt.

Imami Naci në debat e sipër përmendi “Networkun” si dhe pasuesit që e ndiqnin verbërisht,
duke të lënë përshtypjen që imami i fesë së paqes,po tregonte forcën dhe kapacitetet që ai zotëron si ligjërues i fjalës së profetit dhe Zotit.

Por për cilin “Network” e kishte fjalën Imami Naci ?

Imami trendy Naci ,shfaqet si mysliman i moderuar herë pas here në sytë e publikut shqiptar,
po të kujtojmë që ka pasur edhe ende ka Imamë që ndajnë qasje më ekstreme dhe vetë brënda kryesisë Islame shqiptare,në Shqipëri edhe Kosovë.

A është ai i njëjti “Network” i cili sulmoi figurën e heroit kombëtar “Gjergj Kastriot Skënderbeu”,në kremtimet e Kurban Bajramit edhe pse pozicionimi i monitorëve mbulues u justifikua nga Myftiu i Tiranës Ylli Gurra,i cili iu garantoi vëllezërve dhe motrave të krishterë që nuk i prek njeri,duke presupozuar tashmë mazhorancën e fesë islame në Shqipëri.

A është ai i njëjti “Network” i cili po shfaq gjithmonë e më tepër shenja radikalizimi, po të kujtojme rastet e arrestimeve të hoxhallarëve rekrutues për shtetin islamik në dy prej xhamive të kryeqytetit,arrestimet para ndeshjes Shqipëri-Izrael,arrestimet në Kosovë si dhe raportet nga Departamenti Amerikan i Shtetit si dhe agjensitë fqinje të inteligjencës për rritjen e ekstremizmit radikal musliman në Shqipëri dhe rajon.

Pa dashur ti hyj në hak imamit Naci se pale më mallkojnë ëngjëjt gjithë natën,e ta shqetësoj me pyetje të tilla retorike,duke pritur dhe justifikimin që networku i cili përmendet është thjeshtë faqja e tij në Facebook si dhe kanali në Youtube,s’mund të rri pa e kritikuar edhe analistin Nano,i cili në gjaknxehtësi e sipër e sulmoi dhe ofendoi imamin Naci,duke përforcuar kështu imazhin e propagandës islamofobike e të viktimizimit te muslimanëve në botë edhe në Shqipëri.

Po vetëm për dicka duhet ta falenderoj imamin Naci,pa ligjëratat e tij bombastike nuk do e kishim marrë vesh asnjëherë qe në fenë e paqes,ku femra dhunohet e përdhunohet,ku burri pritet me harem,poshtë burkave,perceve e shamive të fshihen shkrime të shenjta e dëshira,fantazi kaq të shfrenuara seksuale.

Ve re kohet e fundit qe eshte perhapur nje tip i ri “turkoshakesh”: i arsimuar, elokuent ne debate e diskutim, i lexuar e i dale jashte ne vende te ndryshme te botes por…ne te vertete nje neo-otoman. Nje njeri qe ngre ne piedestal “Lindjen” (dhe perbuz shume “Perendimin”) por qe ne te vertete pas kesaj fjale qendron Islami (e jo Lindja), ne te tera nuancat e tij fetare dhe kulturore. Islami si nje utopi e arte shoqerore, me nje te kaluar te ndritur, me shkence dhe kulture superiore nga ajo e “barbareve te veriut”. Romantizimi i Perandorise osmane eshte gjithashtu i perfshire ne bagazhin e tij: nje perandori perfekte, tolerante dhe e kultivuar, qe e demtoi sekularizimi dhe moderniteti i importuar nga Europa e asaj kohe. Origjina e tij me se shumti eshte kosovare po eshte perhapur goxha edhe ne Shqiperi.:grin:

2 Likes

Zotria eshte nga njerzit me simpatike qe del ne per studio televizive. Do t’i nigjoja me qef predikimet e tij.

Një pjesë e shkëputur nga një letër e hapur drejtuar kryetarit te Komunitetit Musliman Shqiptar…pjesa e fundit i thotë të gjitha

Sot që po ta shkruaj këtë letër nuk po dua të kujtoj të kaluarën. Arsyeja pse po të shkruaj lidhet me një shqetësim që kam në lidhje me institucionin që ti drejton. Që prej vitit 2005 kur unë nuk merrem më me këshillimin tënd dhe Komunitetit Musliman, dhe që prej vitit 2006 kur u largova për në Itali, punët në KMSH kanë ndryshuar ndjeshëm. Reforma që sekretari i asaj kohe i KMSH-së, Zylyftar Dervishi ndërmorri aty, ku në bashkëpunim me qeveritë Nano dhe Berisha largoi hoxhallarët vehabistë nga strukturat tuaja dhe i zëvendësoi me të edukuarit në Turqi, anëtarë të tarikatit të Fetullah Gulenit, duket se kanë sjell njëfarë stabiliteti në institucionin që ju drejtoni. Edhe pse KMSH-ja ka patur disa turbullira (si zakonisht skandale parashë, tokash, fondesh, sherre të brendshme etj), ardhja e tarikatit të Fetullah Gulenit (që unë i quaj gylenxhij) ka sjellë stabilitet dhe po i sjell një imazh më të mirë “Islamit shtetëror” që ju përfaqësoni. Gylenxhijtë kanë modernizuar medresetë, urtësuar punët brenda KMSH-së, lidhur institucionin tuaj me Turqinë, dhe pas 100 vitesh të krijimit të shtetit shqiptar, më në fund kanë hapur edhe universitetin e parë Islam në vend.

Ore ju lumte juve ne Vatan se vazhdoni tja u mblidhni grave e ti trajtoni si duhet e si e meritojne por ne ktej ne Oksident celsat e kashtes na kan mbet.
Burri ja dredh gruas per faj te saj qe nuk mbahet mire ne darke thote Imami.
Po mire me por kur gruja semuret a nuk plaket si duhet sipas Imamit cer duhet me bo burri, ta leje fare e t’mori nje ma te majtme?

Po ajo shprehja In Sickness and in Health ka hyre te qitapi i Imamit apo shekullin tjeter ?

Ketu e ke kenaqu,ose shko te xhamia e Tabakeve

Sipas qitapit te Imamit modern , femra thjeshte duhet ti ktheje felat sa here ti teket burrit,te pjelle, te gatuaje,te rrise femijet,ta mbaje veten se pastaj burri detyrohet gjemon grate e botes derisa te shfryje epshin hyjnor.

Vallahi nuk e ka keq Imami, gruja per kenaqsi te burrit ka ardh ne kete bote. Ai thjeshte po perpiqet te shpetoje familjen islame fale sakrifices se gruas cdo nate. Them qe eshte iluminu duke lexu Anabelen e jo Qitapin.

Po tani do ndjeke tregun dhe imami , ca do beje , e di qe s’ecin ato predikimet babaxhane si ketu e 15 vite perpara kur flitej per harmoni,paqe,familje.

Une e solla me shume per te diskutuar perhapjen e islamit ketu , dhe si intrepretojne ne media raste si i Muc Nanos,po se c’bejne ne darke eshte pune e tyre,a kane takat ?! :stuck_out_tongue:

imam Elvis Nacin e kam pare dhe degjuar vjet per here te pare i ftuar ne nje tv ne Kosove ku nder te tjera mori pozicion te qarte, te prere dhe te hapur kunder Isisi-steve dhe xhihadisteve ! nuk duhet harrojme faktin qe sidomos nga Kosova pati shume te rinj vullnetare xhihadiste qe shkuan te luftojne krah Isis. gjithashtu, shume qarte imam Naci deklaroi qe ; "ne fillim jemi shqiptare , Kombi, pastaj muslimane e fetare !"
per mua mjafton kaq qe te krijoj besim dhe simpati per kete , njeri , imam ! packa se ju mund ta quani modern apo trendy, me apo pa tjonjeza.

persa i perket disa deklaratave te tij mbi mardheniet bashkshortore burre-grua, i kam ndjekur ne disa rrjete sociale, dhe ashtu disa fjali aty ketu te shkeputura , vertet jane te bujshme e bejne pershtypje., negative. -por puna eshte se keto deklarata jane te shkeputura nga nje kontekst me i gjere, me sa kuptova nga nje ligjerim i tij para besimtareve… si dhe duhet mbajtur parasysh fakti qe imam Naci flet para nje grupi te caktuar, besimtarve te tij qe jane nje nivel i caktuar, tjeter. dhe qu u duhet folur ne “menyre tjeter”.

1 Like

Ate pozicionim e ka shfaqur edhe ne emisione shqiptare e sa per ceshtjen e xhihadisteve nga Kosove jane rreth 300,ndersa nga Shqiperia 150-170 xhihadiste te verifikuar deri sot. Krahasimi me Kosoven eshte i pavlere pasi jane islamizuar ne mase per tu ngritur kunder serbeve ortodokse,dhe kudo ku injoranca dhe varferia eshte shtrire kembe kryq raste te tilla lulezojne.

Per ate deklarate e kam simpatizuar edhe une ,por po e shohim me kalimin e kohes, forcimin e perhapjen komunitetit musliman dhe ajo eshte me teper shqetesuese se nese ajo gruaja myslimane qe me apo pa deshiren e saj ka zgjedhur jeten si myslimane e devotshme t’ia leje burrit ne darke apo jo.

Ti pas INSTAT 2011 , je deklaruar si 60 % popullesi muslimane,e bere kjo qellimisht per motive te tjera apo thjeshte nisur nga indiferenca dhe toleranca fetare qe kane shqiptaret ne pergjithesi,me idene e muslimanizmit post-komunist, qe te gjithe festonin bajram,pashke,dite ashure pa i vendosur etiketa fetare njeri tjetrit,por sot shohim ndarje,s’jemi dhe aq tolerante.

Elvis Naci mund te jete sic kam thene ndoshta me i moderuari nga te gjithe predikuesit e fese islame ne Shqiperi,por perseri kur flet dhe drejtohet thote vllezer dhe motra shqiptare,duke i personifikuar te gjithe si muslimane, une personalisht se pranoj propaganden fetare gyleniste t’ma zhysin ne fyt. Ty te pelqen , te befte mire !

Vazhdoni me keta turkoshaket e moderuar qe kane hequr callmat dhe kane veshur kostum e kollare se do ta arrini…(perendimin) opingat keni per te arritur.
Keta jane ca papagaj qe kane “studiuar” ose me mire ju jane shpelare trute ne siri dhe Iran neper shkolla fetare qe s’kane pune tjeter por ti bejne hyzmet rroges qe ju vjen nga lindja e mesme. Pa e kuptuar qe Shqiptaret asnjehere skane qene Myslimane por pjese e Evropes.
Me keta papagaj te menderosur shoqeria Shqiptare qe eshte ne krize kulturore dhe mendore po merr ushqimin e helmosur qe aq shume e kerkon sdo dite si ai I droguari dozen me te larte derisa te shkoje per lesh.

Ta gezoni Erdoganin dhe farefisin e tij…

2 Likes

Imami eshte fiksu mbas marrdhenieve ne familje, burre gru, ceshtjeve tw vogla por qe krojojne audience te madhe pasi prekin ne thelb shumicen e prapambetur kulturalisht shqiptare. Fenomene si te ketij nxjerrin ne pah regresin e nje shoqerie.
Dikur lexonim hamit beqen me librin ke edukojme si edukojme, sot degjojme imamin, sexist i kamuflum.
Dikur ndiqnim seriale dinjitoze si piovra dhe skllavia izaura, sot ndjekim telenovela me shtepiake indiane e turke, dhe imamin pervers invers.
Praktikisht e gjithe vemendja e individit ne shoqerite neoliberale eshte mbyllur brenda guackes familjare, moralit dhe ka shmangur totalisht ndergjegjen shoqerore dhe komunitare te individit duke e atrofizuar pothuaj totalisht.

1 Like

Te njejtet njerez te prapambetur,jane ata qe genjehen nga perfitimet ekonomike e konvertohen ne musliman,hapine picerite e famshme hallall,dergojne femijet qe ne klase te pare ne medrese,rrisin mjekrat,shkurtojne pantallonat,hedhin shamite kokes etj e etj.

Regresi me i demshem , eshte halucinacion antaresimi ne BE, edhe sikur te behen shenjtore politikanet e ti plotesojne kushtet e integrimit, me keto fenomene e ndikime nga rrymat turko-arabe Evropa s’ta hap kurre deren.

Në vitin 1992, nën drejtimin e presidentit Sali Berisha, qeveria shqiptare, pa pëlqimin e dijeninë e popullit si dhe pa shqyrtimin dhe miratimin e Kuvendit, e bëri shtetin shqiptar anëtar me të drejta të plota në Konferencën Islamike.
Në bazë të Kushtetutës shqiptare të vitit 1992, neni 7, dhe asaj të vitit 1998, neni 10, e cila është në fuqi dhe sot, qëndrimi i Republikës së Shqipërisë në këtë organizatë fetare shkel laicitetin e shtetit që është vlerë konstante e shtetit modern shqiptar nga pavarësia deri më sot.

1 Like

A ju jeni ftof meth! Po ca kujtoni ju se do te predikoje imami ne xhami,lirine seksuale?!!Nqs ky imam ju ban thirrje grave te majne veten e te jene te bukura per burrat e tyne,ne mendimin islam ,tham se ka ba revolucion,biles ka ba gjysmen e punes edhe per lirine seksuale, se do te jene te bukura edhe per burrat e botes. Gruja megjithmen nuk asht objekt seksual,ama po maroj si atraksion seksual,ka marr fun si femer. Mund te jete mikja,motra apo vllai i dikujt,po asnjehere femra e tyne.

3 Likes

Kudo ku une klikoj per vidiot e ketij imami shikoj plot komente pozitive. Megjithate kjo eshte e drejta e tyre po duhet ta dine se me nje Islam konservator kane per tu larguar nga Evropa dhe ne fakt ky eshte synimi i ketyre oratoreve orientale: Ata jane te mendimit se e gjithe dekadenca qe ka prish familjen shqiptare vjen pikerisht nga “Perendimi”, Evropa etj. Si do qe ata ta quajne. Ka nje abuzim me ato fjale sepse bota perendimore nuk eshte konstrukt homogjen. I ke pak nga te gjitha: ka ateiste po ka edhe te krishtere konservatore (Evrope), ke Kim Kardashian po ke dhe Amish, Hutter apo besimtare evangelikale (Amerike). Persa i perket dekadences, kam lexuar njehere se konsumatoret me te medhenj te pornove jane pikerisht vendet arabe.

Te bukura per burrat e botes pas shamise e perces ?! Edhe kete se kisha degjuar, revolucion i vertete,perle islame !

@Pjetermustakuqi

Ky eshte prezantuar ne media si imazhi i myslimanit shqiptar modern, po ky si individ predikon vetem ne xhamine e Tabakeve,nuk ka ndikim tek xhamite e tjera ku imamet e hoxhallaret mund te mos jene kaq pozitive,modern e liberal sa ky.

Sigurisht po perendimi ka nje hegjemoni kulturore, me te gjitha rrymat liberale.
Pija me e preferume ne lindjen islame eshte koka kola dhe pepsi.
Perendimi osht tu e marre kalane nga brenda.
Deviza liberale ne perendim sot eshte multikulti, dhe jo me kot.

Tani, ti me shoke doni me ju nalu fene komplet,po po ja pranove besimin,mrena besimit te tyne;shume korrekt jane fjalet e imamit.