Ja dua te martohem, po si te celebrohem?

Sorry, gjinie pa shkolle ne …po sikur po flisnim per ty jo per mu. Chill…

Ska gje, edhe ata pa shkolle shpirt kane. Edhe une fola per vete duke folur per ty.

Mos shko nga komuna parisit se eshte lagje katunaresh. Rri ne qender o burr si zotni. Kam degjuar qe po ndertohet nje complex pallatesh, “kompleksi moxart, simfonia e jeteses se lutmur”…keshtu quhet.

Se dyti…vetem frika e asaj firmes se marteses te ka bere te bluash per divorcin. Njoh nje cift qe kishin 15 vjet qe bashkejetonin, u martuan, pas nje viti bene divorc…se ndjenin presion nga ajo certifikate e bekuar. Ti normalisht nuk mendon per divorcin right ? Cke qe friksohesh nga martesa kot? Fakti qe paske shume vjet tregon qe eshte lidhje rezistente, nuk keputet lehte. Vetem po te la ajo…se me kete diference moshe qe paskeni, ti do kesh nevoje per ate

pse paragjykon more inku?

une ju pergjigja ne menyre serioze dhe keshillova te mos beje nje hap te tilla, pasi familja nuk eshte eksperiment, per dicka shume serioze

fakti qe ai keron nje keshille, nuk do te thote qe nxorri familjen ne pazar

Nuk thashe kam frike nga firma, se nje firme eshte. Teorikisht ashtu duhet te jete, te kem une frike nga ajo, dhe une nuk permenda gje se kush mund te divorcohet. Po per hir te se vertetes, kam qene une me ne medyshje per martesen, se kur mesohet robi kaq vjet vetem, e ka te veshtire. Dhe po te mos ishte nje vajze me ato cilesi e kushte aq te mira, une vete nuk do ta kisha marre kete vendim e te me mbushej mendja. Ajo duket me e pjekur dhe me e vendosur. Avokat Ngjela tregonte per nje cift sociologesh qe kishin ardhur ne Shqiperi dhe i kishin thene qe vajzat jane te pakten dhjete vjet me te pjekur se djemte. Une jam 15 vjet me i madh se ajo, po ajo duket 15 vjet me e pjekur se une.

un nuk paragjykoj, bej me teper, zbatoj aksioma.

Aksiome nr.1:

Mos i jep shkas me tej duke rrefyer intimite te nje maskarai qe e ka treguar veten qe eshte i tille duke marre neper goje e tij te felliqur figura te ndritura te njerzimit:

Aq me teper mos i beso maskarait, sepse si rendom maskarejte, jane edhe hipokrite qe japin edhe keshilla serioze morale pozitive.

vazhdo siç e ke bërë planin dhe mos dëgjo të infektuarit. të huajve, jeta në shqipëri nuk u duket aq e keqe sa shqiptarëve.

Edhe ketu, tek kjo teme dmth, gjithsecili gozhdes se vet i bie :grin:

Tani te sqaroj edhe diçka lidhur me ate shokun tend @Katror, qe te kuptosh se ju te dy nuk jeni bere shoke me kot.

Para ca vitesh ka qene nje muhabet i ngjashem ne Peshk: a ka ndonje problem qe eshte pallu me pare gruaja?
Si gjithnje lloj lloj koqesh duke fol koqlliqe, e ngrihet Katror karabushi per te treguar se eshte njeri i progresit, intelektuali i modh pa paragjykime qe ka lexu Jungun, e deklaron se gruaja e tij para se te martohej me te, ishte pallu ronshem me kushedi sa vete, as ajo nuk mbante mend, por ai nuk e kishte problem, sepse helbete ishte modern, nuk ishte fuks si puna ime qe jo vetem paragjykoj, por kam aksioma. (Problemi eshte familjar, familja e Katrorit eshte moderne, i ati i kish thene: he mer se nuk prish pune!). Ne fund te muhabetit, Katrorit i hoqa vizen perfundimisht, gje shum e dukeshme nga muhabetet e mija me te ne vazhdim.

Po del nga binaret dhe kjo teme.

Problemi nuk eshte thjesht te niveli dhe cilesia e jetes, po edhe se asaj do t’i duhet te jetoje larg vendit e familjes se vet. E kemi lene qe pas dy-tre vjetesh te shkojme te jetojme ne Shqiperi, se ajo ka biznes te vetin dhe i duhet t’i vere ca gjera ne vije, po nuk e di sa do mesohet. Kur kam folur me ndonje shok a kusho per kete, me thane: “Po c’t’u desh, ta kishim gjetur ne nje shqiptare, dhe nuk i kishe keto andralla”. Iku ajo pune tani, u thashe. Ne fakt, une nuk e mendoja fare martesen, po ja qe kjo vajze me beri ta mendoj e ta vendos.

1 Like

Po, ate di une. Anabel world o fshatar! https://www.facebook.com/AnabelWorld/

1 Like

shum e vertete, por ka nevoje per nje shtese:

gjithsecili gozhdes se vet i bie, dhe te gjitheve i bie me çekiç ngambrapa Marloni!

eshte epoka e Marlonit dale binaresh, e ta do mendja te jete e dale binaresh çdo teme pa filluar.

Si arrini te mesoheni duke jetuar vetem dhe ta pelqeni kete jetese nuk e kutoj…per mua jetesa vetem eshte teper teper e veshtire. Mire-keq, te kem dike qe te flas…vetem mos rri vetem.

kur të të bëhet mbarë shko! njeriu përshtatet. kur të keni dhe femijë nuk do ketë më mëdyshje.

E para, se nuk je mashkull, prandaj nuk e kupton. E dyta, tani edhe vetem fare nuk kemi qene :slight_smile: Une kam pasur dy lidhje relativisht te gjata fhe shume te shkurtra, po per nja pese vjet asgje serioze, se nuk doja qe te ndahesha me. Shume e dhimbshme. E kisha vendosur qe lidhja tjeter imja do te ishte me gruan time.

Asaj nuk i dihet. Tani ajo premtimin e ka bere dhe eshte njeri i vendosur, po kushedi, mbase jane nga ato premtimet e fillimit, te tipit “Kur e do dike, jeton edhe maje malit me te”. Por pas ca vitesh nuk jeton dot as ne nje vile luksoze.

Cdo gje me moshe. Kur je ne shkolle e ne pune, e perdor shtepine si hotel, mblidhesh pas mesnate dhe cohesh ne 6 te mengjesit. Nuk te ben pershtypje nese ke a s’ke njerez se s’ke dhe kohe. Kur fillon e stabilizohesh dhe krijon nje lloj jetese te strukturuar, e ndjen mungesen e nje njeriu tjeter ne shtepi. Atehere fillojne dhe keto andrallat me martesa :smile:

Po dhe me flejt vetem…e dhimbshme eshte…