Ja dua te martohem, po si te celebrohem?

Haha shiko se pulat tani kane kokurrence ngjalat😁. E ke degjuar besoj shprehjen “eshte si ngjale”

Po, pergjithesisht eshte nje regjistrim dhe njohja e atij dokumenti ne shtetin tjeter. Sidoqofte per ate qe thua ti, jo nuk duhet te ndikoje. Une s’kam eksperience shume ne kete fushe, por kam miq e familjare qe jane divorcuar ose dhe qe kane femije jashte martese. Nuk e di si funksionon ne cdo vend, por pergjithesisht ne raste te tilla ose ka joint custody ose pergjegjesite me te shumta i merr nena, dhe babai ndihmon financiarisht, vetem ne rast se nena nuk eshte e afte te ofroje ate qe duhet per te rritur femijen, ta zeme eshte alkoolike ose merr droge. Ka situata te ndryshme. Amerika mund te jete pak me ndryshe se vendet e tjera, ne kete aspekt. Kam pare divorce ku mendon qe s’ka mundesi njera pale te marre pergjegjesi me gjithe keto gjera qe kane kunder, madje edhe femija deshmon qe do te rrije me njeren pale, dhe punonjesi social apo psikologu i thone gjykatesit qe eshte me mire te kene joint custody. Domethene varet nga situata e secilit, por dokumenti nuk luan rol.

Une e kam degju, po nuk e ka degju Variku :stuck_out_tongue:

E ke me kunje kete pyetjen per njerin qe lexon temen kur ben stervitje😂. Na hape pune me duket.

Po nese ta zeme, jetojme ne Shqiperi dhe femije ka lindur ne Shqiperi, gjykata shqiptare duhet te jete me pak e prirur t’ia jape nenes ta marre me vete ne vendin e saj. Besoj them, po nuk jam i sigurt. Meqe lindja ne Shqiperi mund ta beje shtetas shqiptar.

Nuk e kam me kunj, po edhe ndikohemi, sa na shkon shumica e dites ne Peshk. Jemi bere si ciftet qe marrin nga njeri-tjetri. Ja sic e thashe, Shkaba ka ndikuar qe te mendoj te kthehem ne Shqiperi e te blej shtepi te lagjja me e mire ne bote. Megjithese gruan e ardhshme e kam pak xheloze dhe nuk do te me lere te shoh mamate e bukura.

Ndoshta. Avokati yt psh mund te ngreje argumentin qe gjithe jeta e femijes, familja, shoqeria, gjithe cfare njeh eshte ne Shqiperi dhe do ishte traume shume e madhe shkeputja dhe rifillimi ne vend tjeter. Nena mund ta vizitoje sa here te doje, por femija do qendroje ne Shqiperi, ose mund ta vizitoje nenen bashke me prindin tjeter. Po te jete avokat i zoti, mund te funksionoje si argument.

Po kjo me ben te ndihem njeri i lig ndaj saj. Po qellimi pse dua te martohem eshte femija, te them te drejten, te mos ikim pa lene gjurme nga kjo bote. Megjithese gjurma eshte edhe sikur te rrije me nenen, po nga ato qe kam pare e degjuar, eshte e dhimshme te ndahesh nga femija.

Nuk mund te vesh martesen si qellim per te patur femije. Mund te kesh femije dhe pa u martuar. Sidoqofte, mendimi im eshte qe pergjithesisht keto situata eshte mire te zgjidhen me mirekuptim dhe ne interesin me te mire te femijes. Mund te duket klishe kjo qe them, por duke qene prind i ri vete, kam fituar perspektive te re per disa gjera.

Qellimi i marteses eshte femija. Dhe nuk jam aq “open-minded” sa te jem “single father”, per me teper qe besoj se femija ka nevoje per te dy prinderit. Une nuk po them qe dua ta perdor gruan si lope sa per te me pjelle femijen, dhe ta le, por thjesht po them qe sot probabiliteti i divorcit nuk eshte si ai i renies se lotarise, eshte shume me i larte, shkon diku nje me tre besoj. Keshtu qe nuk ke si te mos e marresh parasysh qe mund te ndodhe. Nejse, mbase une jam pak tip pesimist dhe mendoj me te keqen. Ta dije ajo qe po diskutoj per kete gje, me vrau.

Ndjese se po futem ne mes te muhabetit, por mbase duhet ta diskutosh me te. Nje martese konfuze dhe divorci i mundshem mund te jete me i rende per femijet se sa nje marredhenie bashkeprinderimi e qarte qe ne fillim.

Nuk po futesh ne mes te asgjeje, se bisede e hapur eshte. Po nuk behet fjale per ndonje martese konfuze, po si gjithe te tjerat. Por ngaqe une kam pare e degjuar shume, e vras mendjen edhe shume. Nuk do ta kisha vrare kaq dhjete vjet me pare per shembull. Vecse duhet thene qe nga ana tjeter e medaljes ka shume te rinj qe i futen marteses pa e vrare mendjen shume dhe perfundojne ashtu si perfundojne.

Shume mire qe paske marre te huaj,pasi shqiptaret kane shume pretendime.

Te pakten te huajat e dine ku e kane vendin si shtrese shoqerore dhe nuk te kerkojne te pamunduren.

Ndersa shqiptaret cdo gje me pak se filmi Dinastia,quhesh i deshtuar.

Sa per celebrimin ajo behet ne bashkine e qytetit dhe besoj se ne web-in e bashkise tende jane edhe procedurat.

Te trashegohesh dhe jete te lumtur!

1 Like

Ok, kuptoj frikerat nga cfare mund te ndodhe, po praktikon nje lloj stoicizmi.

Seneca writes that we should contemplate events in advance so that nothing ever takes us by surprise in this way, as ‘What is quite unlooked for is more crushing in its effect, and unexpectedness adds to the weight of a disaster’ by magnifying the distress experienced (Letters, 91). He goes on to say that we should therefore ‘project our thoughts ahead of us’ and imagine every conceivable setback so that we may ‘strengthen the mind’ to cope with them, or as we put it today, to develop psychological resilience in the face of adversity.

1 Like

Nuk dua te komentoj per shqiptaret, po kjo vajze vertet eshte me lart se une ne gjithcka, pervecse ne moshe, qe e ka shume me te vogel, dhe ne arsim qe e kemi njelloj. Edhe une i bej vetes pyetjen si Alba me zamete, c’do ajo me mua, po ndonjehere njeriu qenka edhe me fat. Rrofsh!

1 Like

Me kujtove ate “Borgjezin fisnik”, “Paskam folur ne proze gjithe jeten dhe nuk e dija” :slight_smile: Edhe une paskam qene stoik e nuk e kam ditur. Ose me sakte qenkam bere tani, se gjithe jeten me eshte dukur vetja lepur qe heq shpejt dore nga gjerat.

1 Like

Edhe une nuk po aludoj qe do behesh baba e pastaj do ndahesh, por sic thashe me lart, mund te gjendet zgjidhje, nje qe eshte me e mira per femijen. Sidoqofte, besoj qe mund ta diskutosh si subjekt edhe anes e anes ose edhe direkt, ne varesi te marredhenies qe ke. Ose firmos nje prenup :smile: te jene te ndara gjerat qe ne fillim.

Me ngjan si provokacija kjo teme.

kurse une nuk dua te besoj se e ka me verte Arbani, megjithse nga stili i komenteve me duket i vertete, i besueshem.
Nese e ka me verte, per mu e ka gabim, sepse nuk nxirret intimiteti ne pazar (ta diskutojne te shkerdhyer si Katror dhe varik), qofte ne anonimitet. Gruaja eshte intimiteti me i thelle, nuk nxirret ne pazar ky lloj intimiteti.

Po, po, ta shkruajme ne prenup: Do bejme dy femije, qe po u ndame, nje ta marresh ti, nje une". Une dua vajze per vete, ajo le te marre djalin. Kjo anash e anash me kujtoi ate si barcalete a cfare eshte me te renmen nga Kina: “Ke qene ndonjehere ne Kine? - Jo. - Epo te ka vdeke baba”.