Jo mor jo,po ka shesh ene ktu pra, si m'tirane

hani hani ju

ja bujqesia e fermeret, pjeter.

ku jemi ketu ne Rreshen apo Puke? Duket qe nuk eshte asfalt elektoral, nga ato qe servirte basha sa per te fshire sumen dhe mbas nje muaji prape mut bohej hapesira publiike. Kush ka sy e shikon ndryshimin;

ja Pjeter…
Autostrade ju boni Basha, po ju po e perdorni edhe per maternitet…

Ca do thush tu me kte,se ishte me mire ne kohen e Enverit? Edvini s’ka faj ne ket mes. Ne kete derexhe u katandis shendetsia ne kete sistemin e lirise. Me kujtohet femije ne fshat,kur gruaja e axhes u shoqeru nga kunata e vet per te lind ne maternitetin e fshatit. Kupton ti,ne nje fshat te humbur te Mirdites,kishte maternitet me shtreter dhe mami.Sot s’ka gjinekolog as ne Rreshen.

Jo mo shoku kush tha, cfaj ka Rama qe s’eshte gje tjeter vec nje cope kryeminister prej 4 vjetesh dhe qe premtoi shendetesi falas. Cfaj ka qe nuk ka gjinekollog Burreli.

Por ta kisha ketu qe pse nuk e lindi femijen te keto pllakat qe ka shtru rama ne burrel po e lindi te Autostrada qe ka ndertu Basha. Autostrada! Rruga e Kombit! E Kombit! Basha, rruga e Kombit! Autostrada ne Burrel!

S’ke faj ti ne fakt,nga Edvini pritshmerite jane shume te larta,aq te larata, sa i kerkohet te myllen boshlleqet e 25 vjeteve ne 4 vjet. Edhe une qe jam dishepull i tij s’e kam pas ket pritshmeri.
Agron Lllakaj, po thoshte para ca vitesh ne programin e tij,se po te plasi apendesiti ne Mallakaster;ne Memaliaj dhe Tepelene s’kishte kirurg,po te mbrrihej ne Gjirokaster edhe mund t’ja hidhje.
Qe te kthehemi tek fshati im, mbaj mend qe nje here zuri gjarpri qenin dhe filloi ti enjtej koka. Une i alarmuar shkova te te gjyshja duke qajt - nana ka zan gjarpni Lulin.Lulin e kisha shume shok. Pergjigja qe me pat kthy gjyshja ishte e hatashme per fantazine time si femij,aq sa dhe sot s’i jap dum si ka munsi. O, biro,- me pat than gjyshja, - s’kemi ca me i ba na,qeni e gjen vete barin me u shnosh,do dalje me e kerku dhe noshta vonon ni jave per me e gjet,po s’e gjeti,cof.
Dhe vertete Luli s’u pa ne oborr per ma shume se nje jave dhe kur u kthye, s’kishte gezim ma te madh per mu,po besoj edhe per te, qe me dy putrat ne gjoks dhe me bishtin qe perdridhte pa pushim, shprehte gezimin dhe mallin qe po takohej me mu.

Ne malat e Mirdites e te Tepelenes,sot ne 2017,jetohet ne kushte natyrore,po e gjete vete melhemin ne pyll,njelloj si Luli,mire,pernryshe,cofe, shkove ne te sames.

1 Like

po ja u bon me dashakeqesi o Pjeter, se shiko edhe doktorin qe vinte nga lezha jua kishte heq kishte dy muaj.

Mire o mire, se kane ku te shullehen ne diell gramshiotet tani!

Po lere o Pjeter Tepelenen, se ka halle me te medhaja…s’kane ku i cojne kalamajt ne shkolle, se i dhjene dhe shkollat kafshet.

Faleminderit media qe e nxirni femijen e gjore ne TV e gazeta me emer e figure!

Pjeter , permblidhi keto historite dhe na i sill se jane interesante , se me kujtove qenin tim Edin :))

Ha pica Brad,ha. :grin:

Jo jo jam mire me Würstel tani per tani :))