Kinematografi dhe TV - 2018

Mirseerdhët tek tema e kinematografisë dhe televizionit. Këtu mund të diskutoni apo të ndani me të tjerët përshtypjet tuaja mbi filmat, dokumentaret apo serialet/ngjarjet televizive sipas dëshirës tuaj.

1 Like

Po e shikon njeri serialin e skenderbeut?

ka 2-3 dite sanremo,
Youtubi ne mungese te rai-t /tv-s

Nje festival i tërë dhe vetem dy kenge për tu shpetuar:
(të dy kantautorë)

2 Likes

:open_mouth: gjithe ai festival reference si Sanremo

Sa hodha nje sy te shpejte mbreme, nisur nga fakti Ermal Metes.

Mor po për ate pune, Sanremo nuk eshte hiç reference, unë e kisha me se shumti në sensin e kohezgjatjes (“gjithe” ai festival)

1 Like

Shume bukur, sa i ndoqa te dyja

E kuptoj te 2ten :star: por e para eshte edhe intriguese per gjinine /llojin e vet.

mu duk prekese menyra e elio e le storie tese per ta mbyllur karrieren aty ku e filluan. kenga eshte stil Reed/Bowie, me pak humor.

pashe kete se fundmi; histori lineare jo shume tipike per regjisorin dhe me pak kulmime. kenaqesi per syrin dhe ushqim per mendimin. ah, dhe muzike me bollek nga jonny greenwod (1/5-ta e Radiohead).

tani ne pritje te ‘The Death of Stalin’ nga regjisori i The Thick of It, Veep, In the Loop. duhet te pakten te jete hilarious.

Paul Thomas Andersonin NUK é kam patur kurre mik, por “Inherent Vice” me pajtoi goxha me të. Ky qe ke parë ti del në 24/02 ketu, e (mirë)presim. Shto qe Les Cahiers kanë thene déjà fjale sh sh të mira në numrin e shkurtit.

kam pershtypjen qe mund te te pelqeje, megjithese mosperputhjet e asaj se cfare filmash pelqejme thone te kunderten (per shembull inherent vice eshte i vetmi film i PTA qe e kam filluar, e kam lene dhe nuk kam pasur nxitjen t’i rikthehem) :joy:

doja te te pyesja dhe per kete te fundit te Francois Ozon, nga i cili kam pare 8 femmes dhe swimming pool. duket thriller interesant, po fakti qe del per shen valentin me ben te mendoj mos eshte film per te bere ca leke.

Ozon ka vite qe ben filma vetem per te bere leke. Eshte regjizori “autorial” (ne thonjeza ok?) absolut francez per te cilin nuk mungojne kurre financimet. Nga nje film te ri ne vit. Si veprat e pesevjeçarit i rendit filmat

U be kohe qe nuk me intereson më ajo qe ai propozon permes tyre. E kisha harruar biles

1 Like

Olimpic games ne Korene e Jugut, mbreme.
Pa fjale komentatoret amerikane, dhe stadiumi i akullit, kur performoi Italia (megjithe renditjen vetem e 4ta)
Si konkurimi per femra, edhe ne çift / team free dance

Edhe kjo nuk eshte aq keq


the Death of Stalin,

per te mos u humbur. gjendet online.

meqe ishte ne kinema e pashe. mjaft zbavites, ne vazhden e in the loop, nga i njejti regjizor, ne te njejtin stil te satires politike. Ka pak prirjen per banalizim por besoj qe ja arrin qellimit te pershfaqi me humor te zi nje ngjarje historike, ate te vdekjes se stalinit.

“In the loop” me ka pas pelqy edhe mu, por nje parandjenje me thosh se “Vdekja e Stalos” ishte film i keq (u ruhem ketyre ‘film en costume’ qe i quan frengu, pra ‘film me kostume’ në sensin: riprodhim i nje epoke te shkuar, duke i karnavalosur aktorët), por ty te besoj dhe duhet te jete film i mire. Por ketu del ne mars, pra duhet me prit.