Kosova sot voton

Fushate zgjedhore fantastike ne Kosove. Rreth dy muaj demokraci, kulture demokratike e qytetari larg e lart nga niveli i ballkanit e baras me ate te BE.
Nuk eshte vetem sporti e muzika ne Kosove qe shkelqen, keto zgjedhje treguan se as politika nuk qendron mbrapa.
Perkunder momentit historik per nga rendesia e ketyre zgjedhjeve, ne diten e fundit te fushates, dy partite e medha rivale mbajten tubimet permbyllese me pjesemarrje madheshtore ne dy sheshet e Prishtines, 100 metra distance nga njera tjetra, ne te njejten kohe. Asnje incident, asnje problem. Asnje.
Me e mira megjithate eshte se kosovaret kane zgjedhje, kane alternative, edhe per ndryshimin qe duan e nese duan, edhe kandidate te shkelqyeshem ne pergatitje profesionale e pervoje.
Shume krenar me Kosoven dhe popullin e saj. :slight_smile:

1 Like

macho, kosova eshte shume me perpara ne kulture demokratike, jo vetem nga shqiperia e serbia, por edhe me perpara se vendet e tjera ballkanike antare te EU, si greqia, rumania e bullgaria.
kur hyn ne kosove, te duket sikur ke hyre ne nje nga vendet perendimore, e kjo duket jo vetem nga infrastruktura, por edhe nga njerzit, sjelljet e tyre.

sot formohet republika shqiptare e dardanisë dhe humbet vilajeti i komit serbo-turk me 6 flamuj! punë të mbarë albin kurtit dhe shqiptarëve

Sa bukur flisni ju nacionalistet!

Edhe Milosevic ishte nacionalist.

Time  is cruel and spares no one .

Fol pellazg te lumte goja
Bithen e vicit tregoja
Poplli😂

duhen pershendetur qe e kryen fushaten zgjedhore pa rrahje por kjo nuk e mbulon faktin qe kosova eshte po aq e korruptuar sa shqiperia .

alba, te rrijm shtrember e te flasim drejt, korrupsion ka dhe ne perendim, biles ne amerike ku rri ti, ka dhe me shume korrupsion se ne kosove,
kosoven une do ta vendosja ne rang-liste, shume me perpara dhe me mire se greqia e shum vende te tjera.

Me cfare parametrash shkelqen kosova pervec ekipit te futbollit e judos ?

i thone nje fjale, fshati qe duket, nuk do kallauz
shif kualitetin e autostrades, çmimin e saj, e njejta firme zbatuese,
shif standartin e jeteses, kosova me lart se ne,
shif polarizimin e shoqerise, kosova e ka me te zbutur, ne e kemi me te ashper, diference e madhe n’mes te varferve dhe te pasueve,
shif njerzit, edukaten, menyren e jeteses, etj,

VV eshte fituese tashme me mbi 30%.
LDK e dyta me 26%
PDK ne 22%
AAK e Ramushit me 13%

Prej bombardimit te serbise nga NATO, nuk ka dicka ma e mirë e ma e madhe qe i ka ndodhe Kosoves sesa kjo sot.

1 Like

nuk e di se kush jane keto VV PDK AAK, por pak rendesi ka, eksperienca demokratike ka treguar se ne poltike te gjitha germat e alfabetit reduktohen ne TVLS.
Si nuk u lodhet duke brohorit te njejten ngjarje? Kjo ka kuptim vetem ne tifozllik futbolli, ose ne pallim (“y pallova njonen mrome, botnore!”), e jo ne politike qe ka lidhje direkt me jeten e njerzve.

Anal-istet: Te njejtit njerez qe ju thurrin elozhe ose anatemojne politikaret shqiptare nate per nate neper studio televizive apo gazeta e portale dhe me bythelepirjen apo apatine e tyre aprovojne status quone e sistemit politik e shoqeror ne Shqiperi, jane te njejtit qe sot thone “Kosova na turperoi” ose “na dha leksion te mire”.

Ne nuk kërkojmë beogradin zonjë,por trojet shqiptare që ka grabitur milosheviçi me shokë. milua ishte shovinist,jo kombëtaristëpor të tjerët ishin më shumë se ai,ndërsa ne më ‘‘rrënjëthyesin’’ e kemi si liberalët serbe.
ju ndërkombëtaristët as flisni,as veproni bukur! fisi tuçi që gëzon se mësoi anglisht. ju doni prap jugosllavinë(integrimin),po sua mban ta thoni se ikën për lesh antikomunizmi fallco

tek mullari toshkëzës
hëna seç shkëlqente
djali i kovaçit
për jehovanë ma rrëfente
poplli

Edhe Milua nuk kerkoi Tiranen, por te mbante ato qe kishte brenda kufijve te Jugosllavise.

pse,çfarë ndryshimi ka prishtina nga tirana??apo për ty kosovo-serbije. të vijë edhe turku të kërkojë peqinin , mali i zi shkodrën dhe greku vlorën se i kanë patur brenda ‘‘jugosllavisë’’ se tyre. gjëmb,po ‘‘nxihesh’’ më keq se alba në përpjekjen e lodhur të komunistëve të pa atdhe për tu tufëzuar tek qytetari i botës! internacionalizmi është për boten e tretë gjëmb! për turmat

http://www.panorama.com.al/analiza-nuk-qeveris-e-vetem-perrallis-artur-zheji-pse-eshte-nervoz-kryeministri-ka-lepur-pas-ferres/

Harrove dhe Sorosin qe me paguan.

përpjekjen e lodhur të komunistëve të pa atdhe

Nderkohe qe brohorit per VV-ne qe eshte komuniste.

Nuk thashe une gje qe ka ndryshim Tirana nga Prishtina. Ate po e thua ti e po perpiqesh te ma faturosh mua. Eshte tjeter gje te jesh patriot e tjeter te jesh nacionalist sic thua se je ti. Nuk e di cfare nenkupton ti me internacionalizem. Por pak nga ky internacionalizmi ka bere te mundur qe ti te punosh e jetosh jashte Shqiperise.

1 Like

Komunistet,gjemb,ne pergjithesi,jane kundra idese se kombit dhe pro nderkombetarizmit. Tani,ne baze te atyre qe thoni ,i bie qe ti je komuniste,ndersa albini nacionalist.
Ai ndryshimi midis atdhetarit(patrioti,greqisht),dhe kombetaristit eshte 5 .e hiç.jane llafe lubonjash dhe mero bazesh.
Kurti mban flamurin kombetar,si simbol i nje shteti shqiptar.
Lere meron e janullatosit te flase per komuniste e islamike.
Kurti do shqiperine e madhe,kurti nuk eshte hajdut. Kurti eshte ne rrugen e duhur. 1edhe 1 bejme 2.