Kush e helmoi peshkun?

Po sikur te kene ikur se s’ka mbetur gje per te thene? Une kam nja 2-3 vjet qe vij kendej pari dhe riciklimi i temave (ose sub-temave) do bente xheloze dhe riciklimin e plehrave ne Suedi. Njerezit tashme i kane thene te tyret dhe e dine c’do thote tjetri.

Per cfare konfidencialiteti e ke fjalen kur emrat qe permenda e kane thene me mburrje ne shesh te ppu se e njohin Bradin?

Korenti:

Je ti qe nuk e kape muhabetin e Peshkut fare, po sjell pa lidhje lazarat e hashash, corbe bajate nga kazani i Shqupit. Qe te jesh te Peshku nuk duhet te jesh ne Shqiperi. Muhabeti eshte, lexo edhe shkruesin/en pas/poshte meje, qe kane ikur peshqit e medhenj, se te ikinin sardelet nuk shqetesohej njeri. I vetmi peshk i moth qe ka mbetur eshte I Mothi, edhe ai me dyzimin e perditshem: Te rri a te mos rri, kjo eshte ceshtja. Nuk e ndien klithmen e tij te deshperuar per shoket qe iken dhe e kane lene si peshk pa uje te “Peshku pa uje”.

Karenti ankohet per “kercenimin” ndaj Bradit, nuk ankohet per shoket e tij fuksa falas qe bene dosje me emra e mbiemra te “kundershtareve”.

Mos u grindni kot se Bradi shoku im eshte me pushime ne Bahamas. Bohuni merak per shoket e shoqet e LesheLise …apo peshkit qe u zhduken e mund ti shikoni neper gazeta a titra televizionesh.
Kane vjedhur per 7 breza thone ne Shqypni per te njohurit tuaj…

http://www.syri.net/politike/132738/dosja-e-rrugeve-tek-krimet-a-po-hetohet-edhe-edmond-haxhinasto/

1 Like

LOL LOL LOL pike

Peshku nuk ka qene kurre kaq i modh qekur ne te komentoi i Modhi :grinning:, dhe dhe do jete gjithnje i modh nese ne te do te vazhdoje te komentoje i Modhi :grinning:. Te tjeret shkojne e vijne, jane si pluhuri i rruges, fryn era dhe i merr.

2 Likes

1 Like

peshku eshte shembulli me skandaloz dhe me deshtak i moderim/menaxhimit ne gjithe blogosferen shqiptare. Po me thoshte nje shok se fundmi. Ka kohe qe mendon te hape nje faqe, por tha “Ngurroj vallaj te merrem me ate pune. Shoh p.sh PPU dhe kur deshtoi dhe Blendi Salaj qe ka lidhje ne gazetari, sa sukses do te kem une?” Ia sqarova pastaj se cfare idiotesie eshte zbatuar ne peshk dhe sigurisht qe shqeu syte. Te pakten nuk e merr per shembull.

Shume e vertete kjo puna e manxhimit, por nga ana tjeter PPU nuk ka qene kurre nje blog i mirefillte mediatik, si te themi Balkanweb. PPU e ka pas vleren tek komentuesit, dhe jo tek administruesit. Ketu ka pas anetare si psh PF qe ka pas nje stil komentimi dhe shkrimesh krejt te vecante dhe qe ne njefare menyre u be model gjuhe per shume anetare te tjere te blogut, bile edhe ne mainstrim media ku une di gazetare qe botonin ose vishnin copa komentesh e batutash ketu, mjafton te kontrollosh shtypin e kohes. E njeta gje me Emigrantin qe sillte ketu nje fryme miresie dhe nostalgjie bashke me krijimet e tij letrare e plot te tjere krijues apo jo si Saktivista, Jeruzalem, Hurbinek, Fiqiriu e te tjere qe kush i mban mend tani. Gjithashtu rol ne mbarevajtjen e blogut kane mbajtur dhe vajza plot kulture e miresjellje si Monda apo Finisterre. Ndersa tani ky blog ka mbetur si nje bokerrime e thate ku me Gjigandi eshte Tiku qe dikur nuk i jepte njeri muhabet kurse tani ka marre titullin e inkuizitorit te madh qe perleshet me Rasten qe nese nuk gaboj eshte njera qe sja mbaj mend pseudonimin, po qe dikur shkruante poezi me nje dele rude per te marrin e blogut qe quhej Idriz. Kurse administratoret tani, (perfshi dhe femrat) shajne me nena e motra anetaret qe nuk mendojne si ato dhe i kercenojne qe te largohen nga blogu. Personalisht e kam lexuar kete blog prej shume vitesh pavaresisht se kam komentuar aq rralle ne vite sa nga njeri koment ne tjetrin kisha harruar fjalekalimin, por sidoqofte eshte gjynah qe nje dritare e tille komunikimi mes shqiptaresh mori fund pikerisht nga injoranca apo mbase dhe moskokecarja e atyre qe e krijuan dhe qe ne njefare menyre u ra bixhi krejt rastesisht. Po se mos u be Shqiperia dhe mbeti pa bere ky blog! :slight_smile:

3 Likes

Nese eshte helmuar, eshte helmuar duke u nisur nga njerez qe bejne pyetje te helmuara… dhe nga njerez qe e marrin shume seriozisht peshkun.

Cilet moderatore shajne me nena e motra?

Jam dakort me ty me pjesen tjeter te komentit. Cdo 2 muaj ka nga nje teme te tile nostalgjike “eh si ishte peshku dikur.” Jam dakort qe kam dhe une nostalgji, pavaresisht “perleshjeve” me komente qe dhe une kam patur. Kam pershtypjen se askush nga ata qe ti permende nuk eshte larguar sepse eshte shtyre te beje kete gje nga ndonje nga adminet - apo moderatoret - por sepse duke u bere me me emer erdhen lloj-lloj njerezish acarues (po te duash emra me pyet ne mesazh privat). Jane ata qe shajne me nena e motra qe i merzit antaret e tjere dhe i largojne. Moderatoret kane marre masa i kane perjashtuar por paskan qene si fara e barit te keq dhe megjithese e shajne peshkun, bejne pune te vecante te krijojne llogari te reja vetem e vetem te vijne e te shkruajne ne blogun te cilin e shajne aq shume. Prej ketyre njerezve iku emigranti, zotrules (iku ne fakt prej emigrantit), PF, Obama, etj.

Gjembo, per te qene te sakte dhe te paanshem, pjesa me e madhe e anetareve aktive dhe te pergjegjshem iken pasi nje site ne internet filloi te publikoje emrat e vertete te anetareve anonime. Ja kaq e thjeshte eshte.

(redaktuar)

Ke te drejte, u be dhe ajo faqe nga njerez cmirezi. Por psh emigrantit dhe PF ja dinin njerezit emrin perpara se te dilte ajo site.

mendoj qe ajo faqe nuk duhet promovuar qofte dhe si link. mjaft deme ka shkaktuar.

1 Like

Mos e qeth shume o Gjembi se nuk eshte faji jot qe shume Peshq u ngriten ne pergjegjesi e u bon zv-ministra, drejtora shteteror e perfitues tenderash e skishin me kohe per Peshk…
Ndonese me ke share nga motra une jam prap i joti, desperatamente, keshtu funksionon kjo bote. Cere jan kto qurre e mbledhje organizate partije mer???
Peshku eshte vend pjekje vullnetare ku njerezit njihen, komunikojne dashurohen dhe ndahen.
Ky lloj diskutimi me le te kuptoj qe kemi te bejme me humbameno ne kerkim te nje identiteti te vecante peshkian. Gjynof …

4 Likes

si perdorues i ppu-se qe prej 2007-es, them se peshku nuk eshte mbajtur nga keta qe permend, por nga te tjere qe ne fokus primar nuk kane pasur kurre politiken dhe propaganden politike. ata kane qene gravitas-i i kesaj faqeje dhe te tille si ata do te jene per aq sa ppu do te vazhdoje.

Ti personalisht. Ne nje debat me ca simpatizues te Moore u thoje se tani qe humbi cojini grate dhe motrat tuaja. E mbaj mend se mu duk shume monstruoze, vecanerisht e thene nga nje femer, sic mendoj se je. Mund ta gjej dhe komentin po te duash, po them se nuk ia vlen se nuk kam asgje personale me ty, pervec faktit qe punon ketu si administratore dhe perfaqeson politiken e re te ketij blogu.

Jo administratore por moderatore. Ndryshim i madh ky!

1 Like