Kush ishte Jusuf Vrioni!

#21

Po tani aty i ngeli menja popullit tonë të mjerë, se sendet e tjera as në tv nuk i shihte dot, kurse seksi sheshit ishte. Po seksualiteti i popullit është dhe shenjë e zhvillimit të brendshëm, ngritjes shpirtërore. Sa kohë muhabeti sillet përreth ushkurit, shakrat e tjera mbeten shkret, megjithëse ato rreth ushkurit janë shakrat e jetës. Populli nën diktaturë ka vetëm një aspiratë: mbijetesën. Si mbijeton robi*? Duke u kthyer te instiktet bazë: ushqim dhe riprodhim. Kur ti lëvrojë këto fusha mjaftueshëm, do të kërkojë sende të tjera. Për momentin, më vjen keq, por autorët shqiptarë sillen përgjithësisht ende rreth ushkurit.

Po unë gjetiu e kisha fjalën kur fola për pornografi. Të tregosh për një njeri të njohur duke seleksionuar disa skena fjalë për fjalë dhe raportuar qoftë dhe besnikërisht komentet e 3-4 vetave po aq të njohur, është pornografi e ndjenjave dhe mardhënieve njerëzore. Pra mëton të tregosh thelbin, por tregon vetëm mishin në mënyrë mashtruese.

*robi në kuptimin skllav.

1 Like
#22

pavarsisht se kam komentuar me tallje, dmth kam treguar mishin e problemit :stuck_out_tongue:, nuk eshte se ka ndonje thelb shpirteror tjeter ky muhabet, dhe nuk mund te them me teper seriozisht se revolucioni dhe diktatura kane nentekst seksual. Aty ku revolucion çliron, diktatura bllokon si ndroje nga revolucioni. Per kete shkak, siç na meson historia, revolucioni shkembehet ne diktature, dhe revolucionari kurvjar shnderrohet ne tiran i virtutshem. (Revolucion dhe tirani, vrasje dhe pallim, eros dhe thanatos, kaq eshte historia ne thelb, historia eshte e ndryshme vetem si kontest, si mish). Prandaj dhe “revolucioni permanent” i Trockit si utopi e pamundur qe i pelqen shume Stalker dhe Korrikse ne formen thelbesore “kurveri permanente”, e qe si utopi e mundur do te thote kapitalizem permanet, dmth pallim permanet i puntorit (robit, skllavit) nga kapitali ose Marloni.
Siç e sheh edhe vete konceptet kane strukture seksuale, jane ambige, te dyfishta ne te kundert, nderkthehen ne njera tjetren si ne seks 69.

Ky eshte thelbi shpirteror i muhabetit, ndersa Moza, Vrioni, Kadareja jane mishi ne krevat, pa pike rendesie fare.

#23

e pashe ne nje emision ne tvsh,moderonte nje emision kulturore. i ftum ishte cili dhe nje dritan qe s’e njihja. strisha poshte mazallah se na e prezantonte . zanati e don se sa here, apo me shumten e hereve qe inkuadrohet nje person ne studio, poshte i shkruhet emri. nejse, kur e merte fjalen moza,fillin e menimit e kishte si telin e telefonit te dedes ne kohe me bore, sa mu me doli me za “ca thu mi moza!”. fillonte diku, u kpuste, ngjtej ma anej dhe s’merrej vesh ne fund ca dojte me than.
nese moza te kishte moshen e perkthyesit, megjithe kapacitetin intelektual qe kishte atebote, do te kishte ngjalle te njejtin interes si femer ke perkthyesi,apo mishi ka pat rol parsor ne interesin e tij?

#24

e lexova para ca ditesh kete shkrimin e kesaj… dhe pershtypja qe me la eshte se kjo ne fakt ka pas nevojen apo deshiren, paska perverse.:grinning: , per te treguar dicka per veten e saj , dhe jo per Jusuf Vrionin !

se ske cfare tregon aq me teper , nuk mund te na thuash; ‘‘se kush ishte Jusuf Vrioni’’ ne ate faze qe e ka njohur kjo… pra burre plak ne vitet e fundit te jetes se vet , plus gjithe problemet psiko-biologjike qe ka njeriu ne ate moshe. -per njeriun mund te flitet vec per fazen vitale dhe prodhimtare te jetes se tij. tjeter ska me.

p,s ah po, interesant ishte fakti se Mozes ja paskesh kerkuar, terthorazi, ene Lubonja… po ene Ornela Vorpsi. :laughing:
gjetiu… gjetiu e ka hallin Moza te ky shkrim, te nderuarin Jusuf Vrioni e ka perdorur thjesht si qoke.
eshte imorale nga ana e saj qe perdori emrin e dikujt tjeter , por si fasade per te na rrefyer per kuçkerite lozonjare te jetes se saj ne Paris . -se ne fakt Moza eshte pak kuçke. dhe nuk e them kete as si karakterizim poshterues, as si sharje e as si ofendim per te ! aq me teper qe meshkujt jane perfitues direkt te kuçkerise.

Ps
Kete komentin e mora nga fb dhe e solla ketu per faktin se m’u duk shume i sakte, dhe mbi te gjitha, sepse komentuesi eshte nje nga antare me te spikatur te ketij logu muhabeti, qe prej kohesh refuzon te vije kesaj ane.

2 Likes
#25

… eshte pak kuçke …
… e paska lon i çik me barre …

#26

“Jemi puthur pa pështymë. Kaq!”, iu përgjigja.

Ca domethene kjo? Kujt i thone puthje pa peshtyme nga Tirana?

#27

air kisses i thone kauret :grinning:

#28

Ndoshta jo French kiss.