Lagja

ponçi me kujtohet dhe mu, por kete porosisja kur dilnim prej lagjes ne qytet (bulevardi, vollga, etj), tek klubet famose me femra rrotull.

kane kalu shume vite dhe gjithçka me duket turbull tani ne fakt. por jeta ne shqiperi eshte prishur me demokracine (ka me pak jete). njerezit jetojne te vetmuar edhe kur jane te martuar neper familje), dhe kur u ktheva per nje varim atje, vura re qe njerzit tregonin gjithnje historite e shkuara, si ky shkrimi Lagjja (s’di bile pse e shkrujn me dy JJ dhe jo me I, dmth Lagjia dhe jo Lagjja. shoket e akademise duhet ta dine kete pune me mire). D’Angely per kete rastin ne fjale, thoshte se sikur shqiptaret te kishin adaptuar alfabetin arab (tobe strafullaf) kjo mund te evitohej lehtesisht.

Ponc me kompekai siper ke pasticeria Pallatit te Kultures ne dite me shi, ishte pija e djemve " borgjeze " te asaj kohe :joy:

po pra, prandaj s’guxoja te porasitja te klubi lagjes, se me mernin per bythqim avantgardist. :joy:

Ne fakt me teper cunat e mamit dhe konviktoret kan pas pi ponc. Une e pija vetem kur s’kishte gjo tjeter. Ishte shume i omel.

i forte je per kujtesen. heh ç’na boni mire kjo tema se na beri nostalgjike.

Pjer paska qene me zarar ajo pelqimi/pirja e ponçiit, lexoje ç’thone djemat.

Kam gjet edhe ketu nji pije qe eshte 99% me shijen e poncit. Ca shishe te vogla kallcuku me nji emer si Dragon fire …smth like that.

ajo shishja 1-litershe e konjakut, eshte e fabrikes se Durrsit, pasi ajo e ka eskluzivitetin e perdorimit te emrit; Skenderbeu, dhe kam pershtypjen qe do jete konjak i mire i stazhionuar, se ai konjaku Skenderbeu 0,7 litersh, i Durrsit, nuk futet ne goje, e kane prish doren.

sipas legjendes urbane, ai korçari qe e bente receten, nuk e tregoi kur vdiq, ngaqe kish dhene fjalen ne greqi ku dhe qe formuar.
gojet e liga thane, qe nuk e tregoi ngaqe e bente me moot. (nga kjo me kujtohet nje film italian humoristik, qe tjetri pergatiti nje pije, qe fillimisht nuk ishte tjeter veçse nje got uji, fare rastesisht duke kaluar peripeci te ndryshme, rruges nga klubi i tij ku punonte si kamarieri i vetem deri tek klienti, nje pasanik sakat qe pasi e piu goten, u çua ne kembe dhe filloi te vallzonte) .

historite nuk i dike mire kurreshtaro, ai qe bente rakine nga muti, ishte thjesht nje qytetar dopiç, i cili kish nje eksperienc te gjate me rakin e bere nga rrushi dhe produkte te tjera, ai s’kish lidhje fare me ate qe bente konjakun e korçes

Provo Grand Marnier ose Cointreau.

Birra e asaj kohe eshte equivalenti I birres jo alkolike Te sotme .ndersa konjaku ponci ferneti ishin alcohol I gjalle .nuk e kuptoj se qysh e keni pire ate farmak.vera uthull .nje gote te pije Te bente me dhimbje koke per nje muaj.

Ai nobelisti kinez ka nje roman qe eshte perkthyer ne shqip, ku thuhet se si njeri beri nje si raki a vere me shurre dhe shija u pelqye aq shume, sa e beri ate te pasur. Po punen e shurres e mbajti sekret.

Ky Edison Ypi e kapi njehere shume keq me Rudina Xhungen po nuk e mbaj mend pse. I kritikonte neper gazeta librat qe ajo shkruajti, mesa mbaj mend ishin dy novela. Sidomos librin me titull “Sikur Ana…” ai ia shajti, ja ashtu sic i shkruan tekstet, me shume mllef dhe ironi.

(Rr)ypi ka marre shume cmime ne fushen e letersise dhe publicistikes ne fakt ndaj i falet edhe ndonje kritike. Kritika eshte puna me e thjeshte qe mund te beje dikush, krijimtarine s’e bejne dot te gjithe.

Mbaj mend para 6-7 vjetesh pashe nje 20 minutesh te nje emisioni qe moderonte ky. Nje budallallek e gjysme, nje plak 60 e ca vjecar me ADHD, mungese perqendrimi, gjysma mendimesh e fjalish qe me kujtonin dialoget e pakuptimte te filmave shqiptare.

1 Like

Alba moj vajze, plaku, punen e pare qe kam filluar, ka qene kombinati ushqimor Ali Kelmendi, tek birra, Birra dilte e ftohte dhe me tre birra une bohesha tape, kuptohet duke e mbajtur veten. Me kujtohet kur fillova pune ditet e para, vinin te me shihnin plot femra te sektorit tim dhe nuk pertonin te vinin edhe nga sektore te tjere, seç ishte perhap si rrufeja se kish filluar pune nje djale i bukur, nje king :star_struck:
Po ne ate kohe kam qene nje djale i turpshem :laughing: mos me shif tani qe jam bo si ari nga pijet artificiale :kissing_heart:

1 Like

:+1:

immagine