Lali dhe Përbindëshi, 2 fytyrat e Veliajt

Njeriu me i interesuar qe Erjon Veliaj te jete sa me prezent e sa me shpesh ne TV , eshte vete Edi Rama,sepse Rama si sadist profesionist dhe i pandreqshem qe eshte, kenaqet kur populli sheh Veliajn ne TV ne ket gjendje, qe pastaj ta krahasojne me Ramen dhe te dalin ne perfundimin se e keqja ne kete vend s’paska fund.

Patrioto kullat per Tiranen nuk jane te mira se krijojne kongjestion jo ne hapesire por ne fushen e sherbimeve e qarkullimit. Vertet Kullat duken sikur kursejne toke se njerezit rrijne mbi njerin tjetrin kur flejne por gjate dites ndosin ambientin e papergatitur per kete rritje popullsie. Nderkohe nuk i kuptoj pse i drejtohen Velias te beje nderhyrje drastike. Une nuk besoj se Lali Eri ka tagrin ligjor te ndaloje individet te ndertojne ne shtepite e tyre kur te tjeret jane lejuar te ndertojne nderkohe. Kullat kane per te krijuar edhe probleme ne real estate sepse do kete superprodhim apartamentesh te shtrenjte e vetem ndertuesit e pare qe arrijne te hedhin apartamentet shpejt ne treg mund te marrin parate mbrapsh, te tjeret do kene stok. Nderkohe pallatet e kohes se Dulles po zhvleresohen dita dites.

Ky eshte plani i Edi Rames, te rrise aq shume cmimin e tokes dhe jeteses ne qender, qe ti zboje te gjithe nga qendra. Por ai harron se nuk ka fuqi blerese dhe se qendra do te shpopullohet sic jane down towns ne Detroit, Cleveland apo St. Louise, do fusja edhe Chicagon qe pas ores 12 te nates eshte e frikshme, por diten eshte ok.

Strategjia e erionit ishte ta zhvendoste biseden, nga mungesa e transparences, ne ate nese duhen apo jo te ndertohen kulla. E kishte sajuar Blendi kete, me porosi.

1 Like

Jo me me master plane anti-shqiptare e anti-patriotike. Tiranen po e shkaterrojne dita dites vendalinjte qe po lene shtepite tu rrenohen qe ti bejne pallate dhe nuk eshte faji i tyre sepse i kane shtepite ngjitur me pallate tashme. Tirana eshte nje qytet i pashendtshem per te jetuar por terheq para. Po ben nje miniSingapor ne rregull …ndryshe do bejme kryeqytet Korcen qe ka ruajtur traditen qytetare. Nuk ka Lali Eri ti boj dermon sepse nuk mund te me ndalosh mua te bej pallat qe ketej e tutje ne truallin tim po aq te larte sa komshiu im. Levizja e Lali Erit qe pezulloji per nja 2-3 vjet lejet e ndertimit ishte jo-kushtetuese dhe dyshuese qe ndaloji ndertime qe tu pastronte stoku klientelist i pallateve te mbetura.

Ke te drejte per mbipopullim por nga ana tjeter dhe sherbimet perqendrohen dhe investimet behen me nikoqirllek. U kthye para ca ditesh nje shok nga Tirana. I kam bere te gjitha punet me tha ne kembe. Kam ecur ne Tirane ato tre dite me tha sa per dy vjet ne kanada. Nuk mu desh makina fare, bile as autobuzi. Dmth patrioto me pak trafik makinash me shume qarkullim kembesor. Tani do kete dhe ndonje qe do dale me 12 te nates me makine te blej nje shishe uje se s’mund te pije nga çezma por keto jane raste te rralla.

Shqiptar Canadaje ecen se eshte ne good shape. shqiptari shqipnise o merret fryma kur mgjit shkallet e eshte I pashendetshem

1 Like

Ju flisni si e oma zeqos maje thanes. Tirana eshte nje katraure dhe i piko catia gjithanej. Duhen para, para , fonde per te mirembajtur nje qytet qe e kane shkateruar ne mbi 25 vjet demokraci. A e di ti qe tubacionet e ujit te pijshem por dhe te atij te zi jane komplet te amortizuara? A e di ti qe ka mungesa ne shkolla e kopeshte sepse tirana shtohet me banore cdo dite? A e di ti se ka zona te tera, sidomos ne periferi ku eshte ndertuar si kerpurdhat mbas shiut dhe duhen fonde per rruget e brendeshme, kanalizimet, ndricimin, sinjalistiken etj? Kullat jo vetem qe jane domosdoshmeri ne kushtet e mungeses se tokes dhe shtimit galopant te popullsise, por do te rrisin punesimin, gjallerojne ekonomine dhe ne fund te fundit materializojne edhe nje pjese te fondeve qe u krijuan nga shitja e kanabisit. Leku eshte forcuar karshi monedhave te tjera dhe kjo gje nuk eshte e mire per nje ekonomi si e jona. Prandaj tepricat e eurove apo te valutave te tjera duhen investuar ne te mire te ekonomise dhe punesimit. Por per kete duhet edhe joshur nga pak. Hajde se qeveria po vepron me mend ne koke dhe me patriotizem. Lerini nostalgjite se nuk kemi lluksin per to. Jemi te mjere, te dhjere , te politizuar ndaj na duhet besim i cili vjen me gjallerimin e ekonomise dhe jo me pordhet e aktoreve te teatri kombetar, apo te gazetareve injorante.

Kur ske tubacione per mootin e atyre qe jane kullat nuk rregullojne situate me extra moot. Une sjam nostalgjik sepse kjo eshte e ardhmja, pallatet e shpresoj qe te behemi si Malaysia a Singapore

Berbero mos shaj zeqon se nuk osht ktu. Sa per ato tubacionet e rruget e kanalizimet e trotuaret e shkollat e me e te thash ben mire me i kap ata b…q…at aty e me zhdep ne dru. Tu marresh pasurite e vilat qi kane e ti shesesh per popllin. Mos harro ene ate bunkerin m’surrel me xham 170k euro

Nuk diskutoj fare ne menyre selektive. Une jam per ndertimin e kullave ne bulevardin e ri te Tiranes. Ne nje zone qe ka kanalizime te ujrave te zeza, tubacione uji dhe rrjet ujesjellsi. Une nuk jame per kulle ne nje shtepi private qe zhvillone vetem nje prone dhe rreth e qark saj te kete qerpic. Ndertimi i kullave ne kete menyre do ta asfiksonte Tiranen. Vet e thua qe qyteti nuk ka shkolla, spitale, cerdhe e kopeshte. Pse nuk flet njeri per spitale te reja, kopshte e qendra shendetesore te reja por flasin vetem per kulla.

Dhe nje premtim tjeter i mbajtur!

mendoj se pallatet shumkateshe ne mes te tiranes, jane me teper se mjaftueshem, dhe eshte e rendesishme te investohet ne industrine e prodhimit agro-kultural dhe infrastrukture.

Industrine e prodhimit agro-kultural dhe infrastrukturen, por edhe industrine e prodhimit lokal si qoftja ose birra.

2 Likes

Nuk mendon se agro-kultural perfshin qoftet? Agro, pavaresisht se per bujqesine, besoj se perfshin dhe blegtorine. Dhe kultura sigurisht i referohet kultures se qofteve.

Sinktetik, i perzgjedh me art fjalet.

Pjer mora vesh lajmin e hidhur per nenen tuaj. Ngushellimet e mia te sinqerta ty, familjes tende dhe vellait ne Gjermani.

flm gjembi, po si e morre vesh, mund te me shkruash edhe tek posta ketu,

nuk e di a e thua me ironi apo jo, por nje nga shkaqet qe miliona perendimore te europes veriore, shkojne ne turqi, maroko, greqi, spanje, azi, eshte se duan te kthehen tek aroma e shkelqyer e qofteve dhe produkteve te zgares, qe gjejne neper rruget e ketyre vendeve, pikerisht ajo qe mungon kendej ne perendim,

Po per byrek a shkojne?