Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama

  Leter drejtuar kryeministrit shqiptar,  Edi Rama        dt; 22-03-2020

Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet “kriminale” te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç’vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
Me respekt Pjer Thomas

Merita nuk I takon kritikut; as atij që tregon se si i forti rrezohet, ose ku Beresi i veprave mund t’i kishte bërë ato më mirë. merita i përket atij që është në të vërtetë në arenë, fytyra e të cilit është e mbuluar nga pluhuri, djersa dhe gjaku; që përpiqet me guxim; I cili gabon, por peripqet përsëri e përsëri, sepse nuk ka përpjekje pa gabime dhe mangësi; por qe përpiqet të bëjë vepra; që njeh entuziazem te madh, përkushtime te mëdha; që e perkushton veten në një kauzë të denjë; i cili ne rastin me te mire shijon në fund triumfin e arritjeve të larta, dhe në rastin më të keq, nëse nuk arrin, të paktën Bie duke guxuar, në mënyrë që vendi i tij të mos jetë me ata shpirtrat e ftohtë dhe të friguem, të cilët nuk njohin As humbje as fitore .
Theodore Roosevelt

2 Likes

KryeM hi si ka qef kritikat

e kush i ka qef kritikat, aq me teper kur vijne nga pordhanjose qe i gjun gruaja me pantofle kokes?

Edhe kete pune e ben gruaja? Po mire ketu ngjaka me ramen

i modho, mos boj kakerlaqe, se ti e di qe une jam model i vjeter, as imagjinohet ajo qe thua ti, tek ty edhe mund te ndodhi si modernist dhe marlonist qe je,

1 Like

Po modernizmi pranej lindi sepse klasiket model i vjeter i gjunte gruja me pantofole kaptines, e meqe nje jete e tille eshte e padurueshme, si tja bojme, si tja bojme, hajt po bohemi moderne, pa gru, pa familje, pa atdhe, pa asigjo, vetem individe puro, i lire, kush rri e nigjo pordhet e grus. Shkaku zanafillor i krijimit te demokracise, Kartes se Helsinkit, Evropes se Bashkuar, e te tjera zarzavate e patate, eshte shprehja “kush rri e degjo pordhet e gruse”.

i modho, si shpjegohet qe tema ime nuk duket ne balline, ndersa e jotja duket,
temen time e shoh vetem tek komentet,
a duket tema ime ne kompjutrin tat, apo vetem nepermjet komenteve,

i modho, a te del tema ime ne ballore, apo prane temes tate, apo jo,

e imja duket se une i kam pagu rryshfet adminit, ndersa ty te dhimbsen paret se je ekonomist, dhe se te duhen me ble raki. :smile:

e kemi diskutu edhe here te tjera, peshku eshte mekanizem, e si i tille ka nevoje per mirmbajtje, pjese te tij jane bllokuar, siç ndodh edhe me temat “Politike”, ku ke botuar edhe ti. Kurse temat “Letersi” i funksionojne akoma kushinetat, prandaj duket tema ime.

Tema ime duket, tema jote nuk duket, ke zili, ke zili, ke zili …

Ne fakt une e konsideroj fat te madh qe tema politike nuk duket se i jane thy kushinetat. Sikter politika dhe kush eshte ne sherbim te saj (qe pallohet nga Marloni).

1 Like

Pranej Pjer futja me raki, kthe kupa e puth çupa dhe bej vjersha letrare si Kajami qe te duket tema ne qoshkun “Letersi”.

po pse s’del ne kollonen kryesore

nuk ka shpjegim tjeter veçse me Teori Komplloti, kjo eshte veper e Kryeministrit Rama qe po mbron kolltukun nga rebeli pretendent kryesor. :turkey: :bomb: :wine_glass:

mundet i modho, shife kete vidio interesante ;

jo nuk shof gjera te tilla, kurre, sidomos tani qe i gjithe arti i te jetuarit eshte te mbrohesh nga informacioni, dmth te mbrohesh nga topat e mutit qe te hedhin nga te gjitha anet.

Tani qe nuk punoj e kam kohe te lire, jutubin e perdor per te pare filma italo-franceze te viteve 70-te, Antonioni, Zhan Lui Trentinjo, Lino Ventura, Dino Risi etj. Superbe!

psh dje pashe kte, ky eshte “shenjtori modern” qe s’pi raki:

kte pune ben gruaja, dhe shkaku i fitores se shok Enverit mbi latifondistet eshte se degjonte pordhet e Nexhit, gje per te cilen latifondistet nuk kishin takat te benin me hanemet e tyre, prandaj shkonin neper kazino bixhozi ne Rome e sa ne Mulen Ruzh ne Paris duke bere byk verdhushkat.

si u zhduk kshu adminja jone gjembi,
gjembi moj, po rregulloje moj shejtane temen, nxirre ne mejdan,
pse e le pas kuintave, ke frike moj,
mos ki frike moj, persa kohe qendra e EU eshte ketu afer meje,

or Pjerdh, prej egoizmit qe po te del per hunesh, nuk e kupto qe gjembi nuk te ka asnje faj, bile teper eshte duke bere. Je ti shkaku me shoke qe pirdhni vazhdimish per politike qe e keni bere blogun nje hale politike qe nuk afrohet njeri per tu kujdesur per te, e per ta mirmbajtur. Te thash qe blogu ka difekte teknike qe duhen ndrequr, pra ka nevoje per teknik, ashtu si ti ke nevoje per biberon.

1 Like

i modho, po pse pjerdh kot kur e di qe une nuk jam militant partiak,
sa per anen teknike, eshte penari truri i kesaj faqeje, por ai eshte zhdukur,
kerkoja atij, blendit dhe gjemb pordhaces, rregullimin e faqes,

dhe diçka se harrova, gjembit dhe nonje admini/e tjeter, ti vije turp qe zhduken, ne kohen qe duhet te jene ketu, per te pastruar apo rregulluar faqen,

do ja kerkoj admineve, do ja kerkoj patjeter, po prit nje here se jam duke ja kerku shok Enver qe te vije e t’i hyje me shkelma boleve tere atyre qe shkelin rregullat e qarkullimit rrugor, e qe t’ja shkule bolet te gjithe intelektualeve t’mdhenj qe shkelin nenin 72 per agjitacion e propagande.