Libri

Un nuk po flas per vete, e as per ty qe nuk me intereson fare se çfar ben he per he, po flas per mendesine demokratike te lopes dhe derrit ne pergjithsi si sistem.

Pastaj e bejme edhe muhabetin tend dhe timin po deshe, pa problem.

as unë nuk po flas për vete, po flas për ata që s’janë lopë dhe derr në përgjithësi, meqenëse duhet dhe ana tjetër e medaljes.

po interesant është procesi i transformimit të lopës në diçka më të ndritur. dhe në këtë proçes marrin pjesë librat. intuita duhet të na tregojë cilat janë për të lexuar e cilët jo. por në stadin e lopës, intuita nuk është ende e zhvilluar. ndaj pranija e dikujt që e ka kaluar stadin e lopës, doktorrit pra, është e nevojshme. po atë kush e ndriçoi, do pyesësh ti. me siguri dhe do ti përgjigjesh. :slight_smile:

Sa perqind e intelektualeve te shquar dine effektin e nje gjilpere qe ben doktorri? Nje perqindje shum e vogel, e pakonsiderueshme, shumica e njerzve e dorzojne veten tek me besim tek doktorri njesoj si lopa dhe derri.

Pse per te bere nje siringe me ilaç pranojne te jene derr e lope, dhe per te bere nje siringe shpirterore hiqen sikur dine me intuite se çfar eshte mire e çfar eshte keq ne rastin e tyre?

Me fjale te tjera ka me keq se lopa dhe derri, dhe ky eshte intelektuali i shquar demokrat qe jo vetem di se çfar i ben mire atij vete, por edhe kombit dhe shoqerise njerzore. Nuk e ke vene re se çdo intelektual i shquar rekomandon nje recete personale per qeverine? Intelektuali i shquar e di se çfar siringe duhet te beje ne sume Trumpi ose Obama. Nga ana tjeter doktorret Trump dhe Obama i bejne gjithe popullates gjilpere ne sume. I bejne konkurence Doktorr Marlonit.:smiley:

Sepse u mungon përulja e nevojshme për të pranuar se nuk dinë. Ndoshta sepse nuk kanë hasur diku dikë që dinte vërtet diçka… injoranca është nona e gjithë të këqijave…

he bravo per frazen e pare, pastaj e ke prish pak sepse injoranca eshte pasoje e arrogances (nena e gjithe te keqijave), dhe jo anasjelltas.

Injorant nuk eshte ai qe s’di - nese nuk di nje gje e meson se asnje nuk lind i ditur -, por ai qe nuk di e kujton se di.

Intelektuali i shquar se pari eshte arrogant luçiferik, pastaj eshte injorant si pasoje e arrogances. Kjo eshte veti e trasheguar nga Luçiferi ose Satani (kryengjelli i intelektit) ne ngjarjen zanafillore, gje qe e deshmon qarte miti grek i lashte, dhe akoma me qarte Kurani. Deshmia eshte edhe ne Bibel, por ne menyre jo shum te drejtperdrejte, me teper ne menyre deduktive.

Ne lidhje me muhabetin tone, injoranca e intelektualit te shquar eshte se shpirti nuk ekziston, ekziston vetem trupi. Prandaj kur semuret fizikisht dhihet ne breke prej frykes, e me vrap tek doktorri te beje gjilpera ne sume, ndersa semundja shpirterore nuk eshte problem per te, biles semundja shpirterore (çmenduria) stimulohet me qellim ne epoken postmoderne, se “nuk bohesh intelektual i modh pa qene i çmen mer jau!”, “gjith gjenite kane qene te çmen mer jau!”. Prandaj çmenduria jo vetem stimulohet, por edhe simulohet per tu duk si i çmend sepse ashtu eshte moda. Psh Dali nuk mirret vesh se deri ku eshte vertet i çmendur, dhe deri ku simulon çmendurine.

Dallimi i vetem midis meje dhe nje te çmenduri eshte se une nuk jam i çmendur - Dali :smiley:

Hudhu tek tema tjeter e imja se e kam prek kete problem. Ke dhene pelqim per te.

1 Like

@finisterre, meqe je shum e lexuar, a di gjo nese Artad eshte vertet i çmen, stimulon çmendurine, apo simulon ate?